X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

ARiMR przedłuża termin składania wniosków na modernizację gospodarstw

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 08:00
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłużyła do 20 września termin składania wniosków na modernizację gospodarstw. Złożono już ponad 4 tys wniosków na sumę 766 mln złotych. - Rolnicy prosili o przedłużenie naboru, bo musieli zakończyć swoje prace polowe - powiedziała Halina Szymańska prezes Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
Posłuchaj
03:06 Prezes ARiMR Halina Szymańska o nowym terminie składania wniosków na modernizację gospodarstw ( "Po pierwsze ekonomia" Justyna Golonko PR1) Prezes ARiMR Halina Szymańska o nowym terminie składania wniosków na modernizację gospodarstw ( "Po pierwsze ekonomia" Justyna Golonko PR1)

O pomoc w ramach wiejskich obszarów A, B, C i D mogą się ubiegać rolnicy, których gospodarstwa mają ściśle określoną wartość ekonomiczną. Ale wymóg ten nie ma znaczenia w przypadku inwestycji w obszar E, choć minimum to 13 tys. euro, a w obszarze A to jest 250 tys. euro, w obszarach od B do D to jest 200 tys. euro.  

W przypadku obszaru E, jeśli chodzi o pomoc w nawadnianiu, tu chodzi o obszar od 1 hektar ado 300 hektarów, choć wymogiem jest wykazanie się przychodem na poziomie minimum 5 tys. złotych w ciągu ostatniego roku. Pomoc ze strony ARiMR ma formę refundacji do wysokości  50 % kosztów kwalifikowanych. Choć w przypadku młodego rolnika lub grupy rolników jest to 60 % kosztów kwalifikowanych. Ale w przypadku pomocy na nawadnianie nie może się ubiegać grupa rolników.

Posłuchaj
22:38 PR24_AAC 2021_09_02-09-07-21.mp3 Prezes ARiMR Halina Szymańska o nowym terminie składania wniosków na modernizację gospodarstw ( skrót audycji/ Justyna Golonko PR1)

 

Do kosztów kwalifikowanych zaliczamy: koszty budowy, przebudowy, remontu i modernizacji budynków i obiektów wykorzystywanych do produkcji rolnej. A także tzw. "koszty ogólne", czyli koszty przygotowania dokumentacji technicznej, kosztorysów, projektów. Wsparcie można otrzymać na inwestycje bezpośrednio związane z działalnością rolniczą.

Tego typu inwestycje mają poprawiać ogólne warunki gospodarowania. Takie jak przychody brutto o 10 % konkurencyjność i rentowność. Ale ta pomoc nie może dotyczyć chowu drobiu, chyba że to dotyczy zmiany produkcji na bardziej ekologiczną.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA ARiMR rolnictwo

Czytaj także

ARiMR pomaga rolnikom w modernizacji gospodarstw. Wsparcie może wynieść nawet 900 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 13:52
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje w modernizację gospodarstw rolnych. - Rolnicy po raz pierwszy mogą składać wnioski we wszystkich pięciu obszarach na raz - mówi prezes ARiMR Halina Szymańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie łatwiej działać grupom producentów rolnych. Nowelizacja ustawy z podpisem prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 16:55
Znowelizowana ustawa o grupach producentów rolnych i ich związkach, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, doprecyzowuje obowiązujące dotąd przepisy dotyczące tworzenia i działania takich grup.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnicy ubiegający się o odszkodowanie z powodu ASF i klęsk żywiołowych, sami określają ile lat będzie brane pod uwagę przy ich wyliczaniu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 07:07
Rolnicy mogą się ubiegać o odszkodowanie z tytułu szkód spowodowanych przez ASF i np. suszę, jeżeli ich straty sięgają 30 procent zmniejszenia produkcji lub pogłowia trzody chlewnej - tłumaczyła w audycji "Po pierwsze ekonomia" w Programie 1 Polskiego Radia Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARiMR: wnioski o odszkodowanie z powodu ASF i klęsk żywiołowych można składać do końca roku

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 07:00
 - W przypadku ASF przy ocenie strat hodowlanych bazujemy na protokole lekarza weterynarii oraz rejestrze zwierząt gospodarskich. Na ich podstawie określona jest wysokość wsparcia z ARiMR - mówiła Halina Szymańska prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w audycji "Po pierwsze ekonomia" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń