X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pomoc dla świadczących usługi dla rolnictwa. Trzeba pośpieszyć się z wnioskami

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 14:30
Do 20 listopada regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują wnioski o pomoc w ramach działania "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych".

Jest ono skierowane do wszystkich, którzy prowadzą swoją działalność w postaci mikro lub małego przedsiębiorstwa świadczącego usługi dla gospodarstw rolnych w zakresie co najmniej jednego z trzech kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Rodzaje usług

Są to: działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną (numer kodowy 01.61.Z), działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich (01.62.Z), działalność usługowa następująca po zbiorach (01.63.Z).

Przedsięwzięcia te muszą być prowadzone przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku.

- W ramach tego dofinansowania można otrzymać środki finansowe do 500 tysięcy złotych i przeznaczyć je między innymi  na szeroko rozumianą wymianę parku maszynowego, bez ograniczeń dotyczących  wielkości i mocy maszyn. Uważam, że to bardzo dobre działanie, które może skutecznie wesprzeć przedsiębiorstwa prowadzące działalność usługową dla gospodarstw rolnych - powiedział Tomasz Nowakowski - prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jaka refundacja

Refundacji podlega do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych, do których zalicza się między innymi koszty zakupu lub leasingu ( zakończonego przeniesieniem prawa własności) :nowych maszyn, narzędzi lub urządzeń do produkcji rolnej, aparatury pomiarowej i kontrolnej, sprzętu komputerowego i oprogramowania służących do zarządzania przedsiębiorstwem lub wspomagających sterowanie procesem świadczenia usług, wdrożenia systemu zarządzania jakością, opłat za patenty i licencje. Wsparcie nie obejmuje zakupu nieruchomości, rzeczy używanych, kosztów robót budowlanych, leasingu zwrotnego oraz podatku VAT.

Z pomocy nie mogą skorzystać podmioty, które otrzymały wsparcie w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jednak warunek ten dotyczy wnioskodawcy, a nie współmałżonka.

Ocena punktowa

Wnioski będą poddane ocenie. O kolejności przysługiwania pomocy (odrębnie dla Mazowsza i łącznie dla pozostałych województw) decydować będzie suma punktów przyznanych na podstawie następujących kryteriów wyboru: innowacyjność, ograniczenie niekorzystnego oddziaływania na środowisko, realizacja inwestycji w powiatach o wysokim rozdrobnieniu agrarnym, nieuzyskanie pomocy finansowej w ramach PROW na lata 2007-2013 związanej z 3 działaniami.

Są to: "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej", lub "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" lub "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju".

Dofinansowane nie mogą być operacje, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach tych działań. 

  • Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Dariusz Kwiatkowski, ARiMR, PR24, akg