X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Jeszcze dwa tygodnie na wniosek

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 13:23
Do 29 października rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. O pomoc mogą ubiegać się osoby fizyczne, które są obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej i mają ukończone 18 lat w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy.

Osoby takie muszą podlegać ubezpieczeniu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia społecznego w pełnym zakresie jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, nieprzerwanie od co najmniej 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie wsparcia.

-Pomoc wypłacana jest w formie premii w dwóch ratach. Pierwsza z nich wynosi 80%, a druga 20%. przyznanej kwoty.150 tysięcy złotych można dostać przy utworzeniu co najmniej jednego miejsca pracy, 200 tysięcy, jeżeli operacja przewiduje utworzenie co najmniej 2 miejsc, a 250 tysięcy, gdy powstaną co najmniej 3 miejsca pracy.- wyjaśnia Tomasz Kułak, dyrektor departamentu działań premiowych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacja Rolnictwa. Premia musi być przeznaczona na wydatki związane z działalnością pozarolniczą, którą rolnik zadeklarował w biznesplanie. Co najmniej 70% kwoty wsparcia powinno być przeznaczone na inwestycje dotyczące środków trwałych. Przy czym muszą to być w dniu zakupu maszyny i urządzenia nowe. Sfinansować można również roboty budowlane. Pozostałe 30% premii może być wydatkowane na inne cele, ale również związane z działalnością pozarolniczą zadeklarowaną przez rolnika.

Pierwsza rata wypłacana jest po złożeniu wniosku o taką płatność. Powinien on być złożony najpóźniej w ciągu 9 miesięcy od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy. Musi to być poprzedzone rozpoczęciem realizacji biznesplanu. Wniosek o wypłatę drugiej raty beneficjent składa po zakończeniu realizacji biznesplanu. Powinno to nastąpić w ciągu dwóch lat od otrzymania pierwszej raty pomocy. Wtedy rozliczana jest cała operacja i beneficjent otrzymuje drugą ratę, w wysokości 20% premii.

Wnioski o przyznanie pomocy należy składać w oddziałach regionalnych, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania rolnika ubiegającego się o wsparcie.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 r.

PolskieRadio24.pl, D. Kwiatkowski, md

Zobacz więcej na temat: rolnictwo ARiMR

Czytaj także

Pieniądze na modernizację gospodarstwa i zakup maszyn. Wkrótce nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 13:00
Od 7 października do 20 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadziła nabór do programu wspierającego przedsiębiorczość i rozwój usług rolniczych na terenach wiejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARiMR pomoże rolnikom chronić się przed kapryśną pogodą. Wkrótce nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 07:46
Od 28 października do 22 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o wsparcie inwestycji, dzięki którym można zapobiegać lub ograniczać skutki klęsk żywiołowych. Chodzi o inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rezygnacja z prowadzenia gospodarstwa. ARiMR pomoże się przekwalifikować

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 13:48
Do 29 października 2019 roku rolnicy, którzy zdecydują się na trwałe przekazanie gospodarstwa innemu producentowi rolnemu mogą w związku z tym składać wnioski o uzyskanie wsparcia.
rozwiń zwiń