X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Problemy rolników z suszą. Warto zastanowić się nad nawadnianiem

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 14:00
W tym roku susza po raz kolejny dała znać o sobie, powodując duże szkody na polach rolników. Dlatego powstają programy, które w przyszłości mają zabezpieczyć producentów rolnych przed powstawaniem strat.
Audio
  • Problemy rolników z suszą. Warto zastanowić się nad nawadnianiem (Dariusz Kwiatkowski/Jedynka)
Drre herrscht im ganzen Land
Dürre herrscht im ganzen LandFoto: Shutterstock.com/ Tanja Esser

Od 25 września, do 22 listopada 2019 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą składać wnioski o dotację do inwestycji związanych z nawadnianiem. Program jest adresowany do właścicieli gospodarstw o określonym areale, wyjaśnia Artur Kukla zastępca dyrektora departamentu działań inwestycyjnych, w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo nie mniejsze niż jeden hektar i nie większe niż trzysta hektarów gruntów ornych.

Warto dodać, że inwestycje jeżeli zmierzają do ulepszenia istniejących systemów nawadniających muszą prowadzić do potencjalnej oszczędności wody . I ten współczynnik potencjalnej oszczędności musi wynosić co najmniej 10 procent. Pomoc przyznaje się, jeżeli operacja będzie realizowana bez podziału na etapy, a wykonanie zakresu rzeczowego, zgodnie z zestawieniem rzeczowo-finansowym operacji, w tym poniesienie kosztów kwalifikowanych operacji oraz złożenie wniosku o płatność końcową , nastąpi przed upływem 24 miesięcy, lecz nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 roku.

Ireneusz Drozdowski - dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie uważa, że budowa systemów nawadniających w gospodarstwach jest nakazem chwili. - Przyszedł czas na różnego rodzaju sposoby zatrzymywania wody i wykorzystywania jej gospodarczo w rolnictwie, czyli w formie małej retencji, zbiorników zbierających wodę i wykorzystywania jej do nawodnień - mówi.

Wysokość wsparcia przy inwestycjach związanych z nawadnianiem, udzielanego w ramach refundacji, wynosi do 50% kosztów kwalifikowalnych i 60% takich kosztów w przypadku operacji realizowanej przez młodego rolnika. Zakres pomocy może dotyczyć bardzo wielu przedsięwzięć, zaznacza Artur Kukla. - Kosztami kwalifikowalnymi są między innymi : budowa ujęć wody na potrzeby nawadniania w gospodarstwie, zakup nowych maszyn i urządzeń szczególnie do pobierania wody, budowa systemów nawadniających, zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania-.

Limit pomocy wynosi 100 tysięcy złotych.- Za tę kwotę można już zrealizować przedsięwzięcia , które przyniosą konkretne efekty, uważa Wiktor Szmulewicz - prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. -Przy małej retencji, na wykopanie jakichś niedużych stawów to już wystarczy. Na wybudowanie normalnej studni głębinowej z zestawem pomp to też sporo na niewielką akurat powierzchnię , ale od czegoś trzeba zacząć. Jest dofinansowanie 100 tysięcy złotych, ale musi być udział własny drugie 100 tysięcy, bo dofinansowanie jest na poziomie 50% więc za 200 tysięcy to już jest całkiem duża inwestycja- konkluduje.

Przy udzielaniu pomocy zastosowane będą kryteria wyboru operacji zawarte w rozporządzeniu ministra rolnictwa, podkreśla Artur Kukla. Promowane będą te operacje, które zapewnią wyższą niż wymaganą minimalną oszczędność wody, które będą prowadziły do powiększania nawadnianego obszaru i będą związane z modernizacją już istniejących instalacji nawodnieniowych, a także te realizowane na obszarach, na których wystąpiła susza, oraz wdrażane w życie przez podmioty, które już realizują zobowiązania rolno-środowiskowo- klimatyczne, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Udzielenie wsparcia przysługuje według kolejności ustalonej przez ARiMR, przy zastosowaniu kryteriów wyboru operacji. O kolejności zadecyduje suma uzyskanych punktów , przyznanych na podstawie kryteriów wyboru operacji, określonych w rozporządzeniu wykonawczym.

Formularz wniosku o przyznanie pomocy oraz formularze niektórych załączników do wniosku wraz z instrukcją ich wypełniania są dostępne na stronie internetowej ARiMR. Wniosek o przyznanie pomocy należy wypełnić starannie, zgodnie z instrukcją, zwracając szczególną uwagę na wszystkie wymagane pozycje i załączniki. Umożliwi to jego szybkie rozpatrzenie, a tym samym przyznanie pomocy.

Wnioski o udzielenie wsparcia przyjmują oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwe ze względu na miejsce realizacji przedsięwzięcia. Mogą być one składane osobiście lub przez upoważnioną osobę. Możliwe jest również składanie wniosków za pośrednictwem Biura Powiatowego ARiMR i przesyłanie ich drogą pocztową.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 r.

PolskieRadio24.pl, D. Kwiatkowski, md

Zobacz więcej na temat: ARiMR rolnictwo susza
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak