X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pieniądze na modernizację gospodarstwa i zakup maszyn. Wkrótce nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 13:00
Od 7 października do 20 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadziła nabór do programu wspierającego przedsiębiorczość i rozwój usług rolniczych na terenach wiejskich.
Audio
  • Pieniądze na modernizację gospodarstwa i zakup maszyn. Wkrótce nabór wniosków (Aleksandra Tycner/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Eviar

To druga edycja programu, a tegoroczny budżet wynosi 462 miliony zł - mówi Jolanta Duchnik, dyrektor departamentu działań inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

O pomoc może ubiegać się rolnik, który prowadzi działalność gospodarczą, może ubiegać się rolnik, który jest osobą prawną, a także spółki cywilne prowadzące działalność usługową. Refundacji podlega do 50 procent kosztów kwalifikowanych, a maksymalny poziom wsparcia wynosi 500 tysięcy zł. Wsparcie można przeznaczyć na zakup lub leasing maszyn, urządzeń, narzędzi do uprawy ziemi, do sadownictwa, nawożenia, do pielęgnacji i ochrony ziemi. Można także kupić maszyny, które będą przygotowywać produkty rolnicze do sprzedaży, czy maszyny , które posłużą do przygotowywania pasz. Za pieniądze z tego programu będzie można także kupić lub wziąć w leasing ciągniki rolnicze, kombajny zbożowe czy przyczepy.

Za wnioski będą przyznawane punkty. Minimalna liczba punktów uprawniająca wniosek do dalszej oceny wynosi trzy. Punkty będą przyznawane na przykład za wykazanie innowacyjności - można za to uzyskać dwa punkty. Równie dwa punkty będą przyznawane, jeśli realizowana operacja  chroni środowisko lub przeciwdziała zmianom klimatu . Od jednego do trzech punktów będzie można dostać, jeśli  działalność będzie prowadzona w powiatach o dużym rozdrobnieniu agrarnym.

 Rolnicy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przede wszystkim szukają możliwości zakupu ciągników i maszyn rolniczych, żeby zbudować lub zmodernizować swój park maszynowy  - przyznaje Tomasz Rybak, manager projektu Agri Trac w firmie badawczej Martin and Jacob. Najchętniej sięgają po środki unijne, by zbudować lub zmodernizować swój park maszynowy. Po drugie, ci rolnicy, którzy szukają dodatkowych źródeł dochodu i zastanawiają się nad podjęciem dodatkowej działalności, także najchętniej zainwestowaliby właśnie w maszyny i za ich pomocą zajęliby się świadczeniem usług. Takim rozwiązaniem wyraża zainteresowanie niemal 40 procent uczestników badania.

Równie duże jest zainteresowanie świadczeniem usług rolniczych poza swoim gospodarstwem jako sposób na osiągnięcie dodatkowego dochodu. Coraz lepiej sprzedają się na naszym rynku ciągniki o dużej mocy. Drugą zauważalną tendencją jest wzrost zainteresowania rynkiem wtórnym. Wynika to w dużej mierze z faktu, że w obecnym PROW trudniej o pieniądze na modernizację gospodarstw.  Wzrosła średnia moc zarejestrowanych ciągników - w tym roku wynosi 110 KM, rok wcześniej były to 104 KM. Nie wiadomo, czy ma to związek z rosnącą popularnością świadczonych usług rolniczych, natomiast te dane  faktycznie potwierdzają, że rolnicy chętnie kupują ciągniki o dużej mocy, nadające się do pracy na większych areałach.

Wnioski do tego programu należy składać osobiście lub przez osobę upoważnioną w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można też nadać przesyłką rejestrowaną w urzędzie Poczty Polskiej.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 r.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: ARiMR rolnictwo

Czytaj także

ARiMR: 100 tys. zł dotacji do inwestycji nawadniających gospodarstwo

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 09:09
Od 25 września, do 22 listopada 2019 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą składać wnioski o dotację do inwestycji związanych z nawadnianiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnicy mają szanse na wsparcie przy modernizacji gospodarstw. ARiMR zaczyna nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 07:00
Od 7 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zacznie przyjmować wnioski do programu rozwoju przedsiębiorczości i usług rolniczych. Ze wsparciem funduszy unijnych będzie można kupić ciągniki, przyczepy, agregaty uprawowo-siewne, kombajny zbożowe czy instalacje do czyszczenia zbóż - mówi Jolanta Duchnik, dyrektor departamentu działań inwestycyjnych w ARiMR. To już druga edycja uruchomienia środków w ramach PROW 2014-2020.
rozwiń zwiń