X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przekazanie gospodarstwa innemu rolnikowi. Wkrótce początek naboru wniosków o rekompensaty

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 13:17
Od 30 września do 29 października rolnicy będą mogli składać wnioski o uzyskanie wsparcia za trwałe przekazanie gospodarstwa innemu producentowi rolnemu. Właściciel gospodarstwa uczestniczącego w tak zwanym systemie dla małych gospodarstw, który zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą i przekazać swoją ziemię innemu rolnikowi może od 30 września bieżącego roku ubiegać się w ARiMR o specjalną rekompensatę z PROW.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jest to kolejny nabór wniosków z tego poddziałania realizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pomoc taka może być przyznana rolnikowi - osobie fizycznej, który spełnia określone warunki, wyjaśnia Tomasz Kułak - dyrektor departamentu działań premiowych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnik taki jest pełnoletni, wpisany do ewidencji producentów, uczestniczy w systemie dla małych gospodarstw, który jest częścią płatności bezpośrednich.

Pomoc wypłacana jest jednorazowo, a jej wielkość ustalana w oparciu o kwotę przyznaną rolnikowi w ramach systemu dla małych gospodarstw w 2015, czyli w roku przystąpienia do tego systemu. Wysokość wsparcia wylicza się jako iloczyn 120 proc. tej kwoty i liczby lat kalendarzowych obejmujących okres od daty przekazania gospodarstwa do końca roku 2020. Oznacza to, że rolnik przekazujący gospodarstwo w 2019 r. otrzyma dwukrotność 120 proc. płatności dla małych gospodarstw, czyli łącznie 240 proc. przyznanej wówczas kwoty- wyjaśnia Tomasz Kułak - dyrektor departamentu działań premiowych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pomoc przysługuje według kolejności ustalonej na podstawie liczby przyznanych punktów. Pod uwagę brana jest: po pierwsze powierzchnia przekazywanego gospodarstwa. Im większe gospodarstwo tym większa liczba punktów (gospodarstwo do 3 ha - 1 pkt; 3 do 6 ha - 3 pkt.; powyżej 6 ha - 5 pkt.). Wśród kryteriów jest też powierzchnia gospodarstwa rolnego przejmującego gospodarstwo od wnioskodawcy - preferowane są gospodarstwa mniejsze (gospodarstwo do 5 ha - 3 pkt.; 5 do 10 ha - 2 pkt.; powyżej 10 ha - 1 pkt).

Istotna jest także informacja czy gospodarstwo przekazane jest osobie fizycznej, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy ma nie więcej niż 40 lat i jest ubezpieczona jako rolnik na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie. Jeżeli tak jest - rolnik otrzymuje 3 pkt.

Minimalna liczba punktów uprawniająca od uzyskania pomocy wynosi 2 punkty.

Gospodarstwo powiększone na skutek przejęcia gruntów od rolnika wnioskującego o rekompensatę musi osiągnąć powierzchnię co najmniej równą średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w kraju (lub w województwie, jeżeli średnia wielkość liczona dla danego województwa jest mniejsza niż w kraju).

Przekazanie gospodarstwa musi być trwałe czyli odbyć się wyłącznie na podstawie umowy sprzedaży albo umowy darowizny. Ponadto rolnik przejmujący grunty musi zobowiązać się, że będzie na nich prowadził działalność rolniczą przez okres co najmniej 5 lat.

Rolnik przekazujący swoje gospodarstwo może zachować na własne potrzeby nie więcej niż 0,5 ha gruntów rolnych.

Rolnicy , którzy chcą przekazać gospodarstwo mogą składać wnioski o przyznanie pomocy w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwych ze względu na położenie gospodarstwa. Mogą je również wysłać listem poleconym.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 r.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

Zobacz więcej na temat: rolnictwo ARiMR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ARiMR: wsparcie na rozpoczęcie działalności nierolniczej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 14:10
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza kolejny program dla obszarów wiejskich. Od 30 września można będzie ubiegać się o pomoc na rozpoczęcie działalności nierolniczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARiMR: za przekazanie gospodarstwa innemu rolnikowi należy się wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:40
Od 30 września do 29 października tego roku rolnicy będą mogli składać wnioski o uzyskanie wsparcia za trwałe przekazanie gospodarstwa innemu producentowi rolnemu.
rozwiń zwiń