X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wieś to nie tylko rolnictwo. Wkrótce ruszy program wsparcia. Nawet 250 tys. zł, za utworzenie co najmniej 3 miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 14:15
Od 30 września w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można ubiegać się o pomoc na rozpoczęcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich.
Audio
  • O programie wsparcia finansowego ARiMR na rozpoczęcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich - była mowa w radiowej Jedynce w audycji Aleksandry Tycner.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock, Africa Studio

- Są dwie grupy osób, które mogą z tego wsparcia skorzystać - mówiła w radiowej Jedynce Monika Mielnicka z Departamentu działań Premiowych Agencji.

Dla kogo wsparcie?

Pierwszą stanowią rolnicy, ich małżonkowie i domownicy, którzy są ubezpieczeni w KRUS nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Ich gospodarstwa znajdują się na obszarach wiejskich i do użytków tych gospodarstw zostały przyznane płatności obszarowe.

Drugą grupą są osoby, które skorzystały z pomocy ARiMR na przekazanie gospodarstwa rolnego lub małżonkowie takich osób, o ile nie została ustanowiona rozdzielność majątkowa pomiędzy nimi. Warunek dotyczący KRUS ani warunek dotyczący gospodarstwa rolnego tych osób nie dotyczy.

Wielkość pomocy zależy od liczby planowanych do utworzenia miejsc pracy. Premia w wysokości 150 000 zł przyznawana jest wówczas, jeżeli operacja przewiduje utworzenie co najmniej 1 miejsca pracy; 200 000 zł, jeżeli operacja przewiduje utworzenie co najmniej 2 miejsc pracy lub 250 000 zł, jeżeli operacja przewiduje utworzenie co najmniej 3 miejsc pracy.

 - W programie nie ma warunku rezygnacji z prowadzenia działalności rolniczej. Można - co ważne szczególnie w wypadku małych gospodarstw - prowadzić dwa przedsięwzięcia równolegle i dzięki temu zwiększyć swoje dochody - poinformował Wojciech Józwiak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Nacisk na działalność pozarolniczą

Potrzeba prowadzenia programu wsparcia wynika m.in. z faktu, że ubywa użytków rolnych, jeśli rolnik chciałby powiększyć swój areał miałby kłopoty z zakupem ziemi a i jej ceny są bardzo wysokie. Rolnik mógłby chcieć zintensyfikować swoją produkcję zwierzęcą, rozbudowując fermę drobiu czy trzody chlewnej.

Wtedy często protestują sąsiedzi, powołując się na tzw. ustawę odorową. Zakładanie sadów także jest problematyczne, bo nie wszędzie są warunki ku temu i - co pokazują ostatnie lata - trzeba je nawadniać, co też nie wszędzie jest możliwe.

Wobec tego trzeba znaleźć jakieś dodatkowe źródło dochodu. Nabór jest kolejnym, a sam program przynosi efekty. Szczególnie tym mniejszym gospodarstwom z nadwyżką rąk do pracy i z chęciami, by coś jeszcze rozwijać.

Kolejność składania wniosków w programie nie ma znaczenia, o otrzymaniu pomocy przesądzi suma uzyskanych punktów, minimum czterech. Nabór kończy się 29 października 2019 roku.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 r.

Aleksandra Tycner, ARiMR, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak