X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pomoc dla rolników, którzy w związku z ASF chcą zrezygnować z hodowli trzody chlewnej

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 13:15
Od 30 sierpnia rolnicy mogą ubiegać się o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na terenach objętych afrykańskim pomorem świń.
Audio
  • O pomocy, o którą mogą ubiegać się rolnicy na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na terenach objętych afrykańskim pomorem świń - była mowa w radiowej Jedynce w audycji przygotowanej przez Aleksandrę Tycner.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GITTI.NUNCHO/Shutterstock.com

- Ten nabór skierowany jest do rolników, ich małżonków i domowników, którzy prowadzą hodowlę trzody chlewnej na obszarach, na których występuje ASF, ale chcieliby z tego zrezygnować i podjąć pozarolniczą działalność gospodarczą - wyjaśniała w radiowej Jedynce Monika Mielnicka z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

O pomoc może ubiegać się osoba, która m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie, nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

W szczegółowym wykazie działalności pozarolniczych jest 400 rodzajów możliwości do wyboru - dodała Monika Mielnicka. Pomoc musi być przeznaczona na podjęcie tej działalności i na ten cel należy przeznaczyć całą kwotę premii, przy czym co najmniej 70 procent należy wydać na inwestycje w środki trwałe.

- Wielkość pomocy jest zróżnicowana i zależy jest od liczby tworzonych miejsc pracy - podkreślał Sławomir Piotrowski z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Premię w wysokości 150 000 zł może otrzymać rolnik, jeżeli operacja przewiduje utworzenie co najmniej 1 miejsca pracy; 200 000 zł, jeżeli operacja przewiduje utworzenie co najmniej 2 miejsc pracy, a w wypadku utworzenia co najmniej 3 miejsc pracy premia wyniesie 250 000 zł.

- Całkowita zmiana działalności jest dla wielu rolników ogromnym i kosztownym wyzwaniem - dodał Sławomir Piotrowski.

Z pewnością woleliby hodować trzodę chlewną, co w wielu gospodarstwach było wielopokoleniową tradycją. Rozumieją jednak sytuację i wiedzą, że przekwalifikowanie się jest koniecznością. Pomoc państwa nie wystarczy może na wszystko, ale to ułatwi.

Pomoc Agencji ma formę bezzwrotnej premii i wypłacana będzie w dwóch ratach. 80 procent po spełnieniu warunków formalnych. Jest na to 9 miesięcy. Drugą ratę rolnik otrzyma po zrealizowaniu biznesplanu, w ciągu dwóch od daty otrzymania pierwszej raty.

Nabór potrwa od 30 sierpnia do 28 września. W tym czasie wniosek o pomoc należy złożyć do oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rolnika.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

ARiMR, Aleksandra Tycner, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak