X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ostatnie dni na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie. Lepiej zdążyć na czas

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 13:38
W piątek, 31 maja mija termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie przez rolników - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Audio
  • Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Zdecydowana większość rolników już je złożyła - mówi Janusz Szulc zastępca dyrektora w Departamencie Płatności Bezpośrednich Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do Agencji spłynął 1 milion 200 tysięcy wniosków. Pozostało nieco ponad 100 tysięcy do złożenia. Do końca maja wnioski składa się bez sankcji - przypomina Szulc. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie je przyjmowała przez następne 25 dni, ale za każdy dzień opóźnienia w składaniu dokumentów będą naliczane redukcje płatności w wysokości 1 procenta.

Jest czas na korektę wniosku

Jeśli rolnik chciałby zmienić coś w swoim wniosku, oczywiście może to zrobić - potwierdza Janusz Szulc. - Do 17 czerwca zmiany nie pociągają za sobą żadnych konsekwencji w postaci redukcji dopłat. Natomiast od 18 czerwca do 25 czerwca również można składać zmiany do wniosku, ale wówczas będą naliczane redukcje płatności o 1 procent za każdy dzień roboczy.

W tym roku został o dwa tygodnie wydłużony - z 15 maja do 31 maja - termin składania wniosków, a od dwóch lat rolnicy mogą to robić przez Internet, poprzez aplikację eWniosek Plus - mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Podkreśla, że to żaden problem i on sam wraz z synem tak właśnie wnioski złożyli. To prościej i o wiele szybciej. Prezes KRIR uważa, że dobrze się stało, że wydłużony o 15 dni został termin przyjmowania wniosków. Jego zdaniem, kto chciał, wniosek złożył, a opieszali mają jeszcze ostatnie dni na to. - To nie jest nic nowego - mówi Szmulewicz - wnioski o te dopłaty składamy już od 15 lat.

Jeśli ktoś nie potrafi, to może poprosić o pomoc doradców rolniczych czy biura powiatowe ARiMR.

Najlepiej zlożyć wniosek na czas

Złożenie wniosków przed 1 czerwca oznacza brak potrąceń, ale nawet jeśli będą zgłoszone później, to i tak warto, potrącenia nie są bardzo duże - zachęca Wiktor Szmulewicz. I przypomina, że ostateczny termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie mija 25 czerwca.

Ekonomiści wyliczyli, że 60 procent dochodów rolników pochodzi właśnie z dopłat, więc są one dla nas bardzo ważne - zauważa Wiktor Szmulewicz. Dodaje - bez nich bym tych 60 procent zwyczajnie nie miał.

Nie ma co zwlekać

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zachęca rolników, którzy dotąd nie złożyli wniosków o dopłaty bezpośrednie, żeby jednak to zrobili. I przypomina po raz kolejny, że złożenie wniosków do końca maja nie skutkuje redukcją płatności. Po drugie - wczesne wysłanie wniosku umożliwia ARiMR przeprowadzenie kontroli jego kompletności i w wypadku, kiedy rolnik nie dołączył jakiegoś dokumentu, jest czas, żeby mógł go uzupełnić.

Odłożenie składania wniosku na ostatni dzień, czyli na 25 czerwca, uniemożliwia praktycznie takie postępowa

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez  Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomoc dla rolników. Rusza nabór wniosków na nowych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 07:30
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od dziś zaczyna przyjmować wnioski o przyznanie pomocy rolnikom, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.
rozwiń zwiń