X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Premia na działalność pozarolniczą - co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 08:10
Od 15 października do 13 listopada 2018 r. będzie można składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  wnioski o przyznanie "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". Wysokość premii wynosi 100 tysięcy zł - mówi Monika Mielnicka z ARiMR.
Audio
  • Premia na działalność pozarolniczą - co warto wiedzieć? (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: im_coco/shutterstock.ocm

Jak dodaje, może z niej skorzystać osoba, która wcześniej otrzymała wsparcie ARiMR na przekazanie małego gospodarstwa lub małżonek tej osoby. Poza tym pomoc jest kierowana jest do rolników, ich małżonków lub domowników, którzy podlegają ubezpieczeniu rolniczemu w pełnym zakresie, nieprzerwanie co najmniej od roku przed chwilą złożenia wniosku. Obie te grupy nie mogą prowadzić działalności pozarolniczej ani być wspólnikami spółki podlegającej wpisowi do KRS.

Rolnicy są zainteresowani zakładaniem i prowadzeniem dodatkowej działalności w gospodarstwie i dobrze, że lekko złagodzone zostały kryteria naboru - przyznaje Jolanta Fiejka z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Zastrzega przy tym, że trochę odstraszać od tego wsparcia może być konieczność przejścia do ZUS-u po jego otrzymaniu.

Zakres działalności, które można wybrać jest bardzo szeroki. Jolanta Fiejka przypomina, że wnioski o wsparcie będą punktowane, a liczba punktów będzie zależała m.in. od wieku wnioskodawcy, bezrobocia w danym powiacie czy liczba miejsc pracy, które mają zostać utworzone.

Rolnicy powinni przede wszystkim wypełnić dokumenty z należytą starannością, zgodnie z instrukcją ze strony ARiMR - podkreśla Monika Mielnicka. Premia jest wypłacana w dwóch ratach - pierwszej, w wysokości 80 tysięcy, i drugiej - w wysokości 20 tysięcy. Wniosek o wypłatę pierwszej raty należy złożyć do 9 miesięcy od daty doręczenia decyzji o przyznaniu premi, a drugiej - po zrealizowaniu biznesplanu.

Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej  są  finansowane z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  na lata 2014 - 2020, a tegoroczny nabór jest drugim z kolei przewidzianym dla całego kraju - poprzedni został przeprowadzony w roku 2017. W tegorocznym - do wykorzystania są prawie 2 mld zł.

Partnerem audycji jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dopłaty bezpośrednie. ARiMR: zaliczki na finiszu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 13:10
Od 16 października trwa wypłata zaliczek z tytułu dopłat bezpośrednich za 2017 rok. W tym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ponad 1 milion 342 tysiące rolników. Cała pula pieniędzy na ten cel wynosi ponad 14 miliardów zł - mówi zastępczyni Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Beata Orzołek.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Można składać już wnioski o dopłaty bezpośrednie. Od tego roku zmiany

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 10:25
Od dziś marca można do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2018 rok. Od tego roku zasadniczo zmienia się sposób ubiegania o nie - mówi wiceprezes ARiMR, Beata Orzołek.
rozwiń zwiń