ARiMR: o jakie dofinansowanie mogą starać się grupy producenckie?

2016-09-01, 09:12

ARiMR: o jakie dofinansowanie mogą starać się grupy producenckie?
Na wsparcie grup producenckich w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020 przeznaczono kwotę w wysokości ponad 402 mln euro. Foto: Glow Images/East News

Od 30 września do 28 listopada tego roku nowe grupy producentów rolnych będą mogły składać do dyrektorów Oddziałów Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie pomocy finansowej.

Posłuchaj

O wsparciu dla grup producenckich mówili w radiowej Jedynce: Paweł Żuk, zastępca dyrektora Departamentu Działań Społecznych i Organizacji Producentów w ARiMR i Marcin Martynowski, ekspert do spraw Grup Producentów Rolnych w Krajowej Radzie Spółdzielczej (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Grupa producentów rolnych, która liczy na wsparcie finansowe musi najpierw uzyskać osobowość prawną wraz z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym. Musi też zostać uznana przez dyrektora oddziału terenowego jeszcze innej instytucji pracującej na rzecz rolnictwa, a mianowicie Agencji Rynku Rolnego.

Potrzebny plan biznesowy

Nie można przy tym  zapomnieć o przygotowaniu planu działania, wyjaśnia Paweł Żuk, zastępca dyrektora Departamentu Działań Społecznych i Organizacji Producentów w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Do wniosku o uznanie grupa producentów powinna dołączyć plan biznesowy. Od daty uznania grupa producentów rolnych jest zobowiązana do realizacji tego maksymalnie 5-letniego planu biznesowego. Natomiast po uzyskaniu uznania w ARR grupa może złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej do dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w terminie trwania naborów. Następnie po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu pomocy finansowej grupa będzie mogła składać wnioski o płatność do dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w terminie 60 dni od zakończenia każdego kolejnego 12-miesięcznego okresu realizacji planu biznesowego, który rozpoczyna się od daty uznania grupy w ARR – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Grupy producenckie przeważnie są nieliczne

Grup producenckich przybywa, problem polega jednak na tym, że przeważnie liczą one niewielu członków, podkreśla Marcin Martynowski, ekspert do spraw Grup Producentów Rolnych w Krajowej Radzie Spółdzielczej.

- Większość grup posiada 5, 6, 7 członków zaledwie. W związku z czym obecny wymóg tworzenia grup liczniejszych jest bardzo pożądany. Jednocześnie forma spółdzielni jest jak najbardziej pasująca, bo w spółdzielni głosowania czy podejmowanie decyzji przebiega zgodnie z zasadą: jeden członek jeden głos, w sposób demokratyczny. Od 60 do 100 proc. rolników w Europie Zach., w zależności od kraju, zrzeszonych jest właśnie w spółdzielniach – wyjaśnia ekspert.

Ponad 402 mln euro na wsparcie grup producenckich

Na wsparcie grup producenckich w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020 przeznaczono kwotę w wysokości ponad 402 mln euro.

- Z tego ponad 110 mln euro przeznaczono na realizację zobowiązań w ramach poprzedniego PROW 2007-2013. To oznacza, że na wsparcie nowych grup producentów rolnych w PROW 2014-2020 przeznaczono co najmniej 292 mln euro. Pomoc finansowa grupom producentów rolnych będzie ryczałtowa, naliczana od wysokości przychodów uzyskanych przez grupę producentów rolnych ze sprzedaży produktów lub grupy produktów wytworzonych w gospodarstwach członków takiej grupy tłumaczy Paweł  Żuk.

Do 15 mln zł na inwestycje dla związku grup

Wypada mieć nadzieję, że będzie następowało łącznie się grup producenckich w  związki gospodarcze, co pozwoli na dofinansowywanie ich wspólnych inwestycji   wyjaśnia Marcin Martynowski.

- Obecne przepisy przewidują wsparcie inwestycji dla związków grup po raz pierwszy od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Na jeden związek grup producentów przewidziano kwotę do 15 mln zł na inwestycje w magazyny, przechowalnie, potrzebne wyposażenie – mówi gość radiowej Jedynki.

Mamy obecnie ponad tysiąc trzysta grup producentów rolnych. Równolegle w oparciu o nieco inne przepisy działa ponad trzysta grup producentów owoców i warzyw.

Dariusz Kwiatkowski, awi

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”

Polecane

Wróć do strony głównej