X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mały ZUS

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 10:26
Od wielu lat właściciele najmniejszych przedsiębiorstw zwracali uwagę, na to, że wysokość składek na  ubezpieczenia społeczne jest niedostosowana do ich możliwości finansowych i stanowi duże obciążenie przy prowadzeniu i rozwijaniu  działalności firm. Dlatego  rząd wprowadził nowe rozwiązanie, mające na celu wsparcie najmniejszych przedsiębiorstw i poprawę ich przeżywalności.
Audio
  • O tym, jak działa mały ZUS mówi Grzegorz Płatek z Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

- Mały ZUS jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez małych przedsiębiorców- podkreśla Grzegorz Płatek z Departamentu  Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Składki odprowadzane na ZUS mają być proporcjonalne do przychodów.

Nowe uregulowania wprowadzono ustawą z dnia 20 lipca 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych, wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Od stycznia 2019 roku mogą z tych rozwiązań korzystać przedsiębiorcy, których przychody nie przekraczają poziomu 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2018 roku kwota ta wyniosła 63 tysiące złotych.

Rozwiązanie to stanowi kontynuację wdrażania systemu preferencji w ubezpieczeniach społecznych, jako następny krok po tak zwanej „uldze na start” i 24 miesięcznych preferencjach przy płaceniu składek ZUS. „Mały ZUS” polega na tym, że w przypadku gdy średniomiesięczny przychód nie przekroczył 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia w roku poprzednim, składka na ubezpieczenie społeczne jest naliczana proporcjonalnie. Limit ten pozwolił objąć możliwie kompletną grupę jednostek, dla których składki na ubezpieczenia społeczne stanowią istotną barierę prowadzenia działalności. Z drugiej jednak strony zadbano o to, aby uniknąć naruszania reguł konkurencji, dlatego też „Mały ZUS” stanowi swego rodzaju wsparcie parasocjalne dla przedsiębiorców osiągających najniższe przychody. Zgodnie z ustawą, niższymi składkami ZUS są objęte osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą indywidualnie.

Pozwala to wyeliminować nadużycia w postaci przenoszenia przychodów do innych form w celu optymalizacji obciążeń składkowych. Jednocześnie wzięto pod uwagę fakt, że niższe składki ZUS przekładają się na niższe świadczenia emerytalne w przyszłości. Dzięki wprowadzeniu cykliczności korzystania z rozwiązania przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy mikroprzedsiębiorcy mają mieć zapewnioną możliwość zebrania odpowiedniego stażu do uzyskania przynajmniej najniższej emerytury. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, uważa, że wprowadzenie „Małego ZUS-u” ułatwi najmniejszym przedsiębiorcom stawianie  pierwszych kroków w biznesie, zachęci do kontynuacji prowadzenia działalności gospodarczej, a także ochroni przed koniecznością ogłoszenia upadłości.

-Z danych ZUS wynika, że z możliwości stworzonych przez nowe uregulowania skorzystało około 117 tysięcy osób. Szacujemy, że w ciągu 10 lat w kieszeniach tych najmniejszych przedsiębiorców zostanie około 5 mld złotych. To rozwiązanie ma charakter quasi socjalny. To znaczy nie narusza reguł konkurencji, nie stanowi pomocy publicznej, ponieważ dotyczy przedsiębiorców, którzy mają najmniejsze przychody- podsumowuje Grzegorz Płatek.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md


. . 

 

Zobacz więcej na temat: firma ZUS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Masz przychód niższy niż 63 tys. zł. ? Skorzystaj z małego ZUS-u

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 11:27
To ma być ułatwienie dla firm, które prowadzą działalność na małą skalę. Jeszcze tylko do wtorku, 8 stycznia, można zgłaszać wnioski i skorzystanie z tzw. małego ZUS-u, czyli obniżonych, preferencyjnych stawek na ubezpieczenia społeczne. Prawo do tego mają te firmy, które w czasie działalności w całym zeszłym roku uzyskały przychód nie wyższy niż 63 tysięcy złotych, co jest trzydziestokrotnością minimalnego wynagrodzenia w 2018 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawie 130 tys. firm chętnych na mały ZUS. Ale może być ich jeszcze więcej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 08:33
Ponad 127 tysięcy przedsiębiorców przeszło na mały ZUS. Termin upłynął o północy z wtorku na środę - ale do ministerstwa spływają jeszcze wnioski - mówi Marek Niedużak z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza": krytyczne spojrzenie ekspertów na dobrowolną składkę ZUS

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 11:39
Przedsiębiorcy mieliby być zwolnieni z obowiązku płacenia składek ZUS - taką propozycję przedstawił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Szczegóły pomysłu mamy poznać do maja. O tym, czy takie rozwiązanie ma sens, rozmawiali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń