X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ubezpieczenia eksportowe

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 14:44
Ubezpieczenia eksportowe są udzielane na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku, o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. 
Audio
  • O ubezpieczeniach eksportowych mówi Piotr Maciaszek -dyrektor biura kredytów inwestycyjnych w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Regulacje w ustawie z lipca 1994 roku, oznaczają, że gdy dochodzi do wypłaty odszkodowań, środki są zagwarantowane przez państwo.

- Mamy trzy rodzaje podstawowych ubezpieczeń eksportowych, Są to: ubezpieczenia kredytów eksportowych, kontraktów eksportowych i ubezpieczenie inwestycji bezpośrednich za granicą - wyjaśnia Piotr Maciaszek - dyrektor biura ubezpieczeń  kredytów inwestycyjnych w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

Ubezpieczenia eksportowe regulowane są nie tylko przez przepisy prawa polskiego, ale również przez przepisy prawa unijnego oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Mówimy o ubezpieczeniach, które dotyczą kredytów i kontraktów eksportowych z okresem spłaty w ciągu dwóch i więcej lat.

Najbardziej szczegółowe regulacje są oczywiście na poziomie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, natomiast Unia Europejska implementowała zasady dotyczące ubezpieczeń eksportowych, ustanowione przez OECD, w ramach swego wewnętrznego porządku prawnego.

- Jesteśmy związani na trzech płaszczyznach, które stanowią: OECD, Unia Europejska i przepisy krajowe, regulujące zasady prowadzenia tych ubezpieczeń -podkreśla Piotr Maciaszek.

W roku 2018 obroty KUKE w obszarze ubezpieczeń  były rekordowe i wyniosły 2,1 mld złotych, ubezpieczonych w ramach dziewięciu umów, dotyczących dóbr o charakterze inwestycyjnym. W większości  były to kredyty bankowe udzielone na sfinansowanie kontraktów eksportowych, realizowanych przez polskich przedsiębiorców. Składka przypisana (kwota składek brutto należna z tytułu zawartych umów ubezpieczenia) to prawie 93 miliony złotych. W stosunku do roku 2017, wzrost jeśli chodzi o ubezpieczenia i obroty wyniósł 58%. Ubezpieczenia eksportowe, zgodnie z ustawą są prowadzone wyłącznie przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S. A.

- Jesteśmy jedynym zakładem  ubezpieczeń w Polsce, który ma ustawowy mandat do prowadzenia tego rodzaju działalności - podkreśla rozmówca.

9 transakcji ubezpieczonych w roku 2018 dotyczyło przede wszystkim takich krajów jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Ukraina i Norwegia. To swego rodzaju novum, ponieważ historycznie rzecz ujmując zawsze dominowały ubezpieczenia związane z przedsięwzięciami za naszą wschodnią granicą. (Białoruś, Rosja, Ukraina).

Jednak działalność KUKE dotyczy krajów nie tylko o podwyższonym ryzyku, ale też wszystkich krajów, nawet wysokorozwiniętych, czego przykładem jest wspomniana transakcja norweska. Na Ukrainie do połowy 2017 roku ubezpieczenia o charakterze inwestycyjnym były niedostępne.

Później Ukraina otworzyła się na tego rodzaju działania z zewnątrz. To spowodowało, że KUKE może się pochwalić drugim co do wielkości zaangażowaniem na rynku ukraińskim w 2018 roku, jeżeli chodzi o nowe zawarte umowy ubezpieczeń o charakterze inwestycyjnym. Przed nami są tylko Niemcy.

- Mówię o danych opublikowanych przez Unię Berneńską, czyli stowarzyszenie zrzeszające wszystkie zakłady ubezpieczeń, zajmujące się ubezpieczaniem handlu na świecie - zaznacza Piotr Maciaszek.

Dariusz Kwiatkowski, jk, NRG

Logo NBP Logo NBP

 

Zobacz więcej na temat: NBP eksport ubezpieczenia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak