X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czek

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 10:59
Czek to instrument płatniczy. To bardzo stara forma obrotu bezgotówkowego. Nazwa pochodzi z języka arabskiego (szakk) i oznacza odroczenie zapłaty.
Audio
  • Czym jest czek i kiedy jest używany wyjaśnia Norbert Jeziolowicz ze Związku Banków Polskich. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

 − Młode pokolenie klientów naszych banków właściwie już czeków nie pamięta- wyjaśnia  Norbert Jeziolowicz ze Związku Banków Polskich.

Na dużą skalę czeki wciąż wykorzystywane są w USA, Wielkiej  Brytanii, Kanadzie i Francji.

Podstawę prawną do funkcjonowania obrotu czekowego w Polsce stanowi ustawa z 28 kwietnia 1936 r. – Prawo czekowe, która weszła w życie 1 lipca 1936 roku.

Istota czeku polega na tym, że posiadacz konta bankowego i środków płatniczych na nim zgromadzonych, przekazuje bankowi polecenie wypłaty jakiejś kwoty z tego konta okazicielowi czeku lub osobie, która jest na tym czeku wskazana.

Oczywiście warunkiem dokonania takiej wypłaty jest posiadanie przez właściciela konta odpowiedniej kwoty na nim. Kiedyś czek był powszechnie wykorzystywany, także  w płatnościach między przedsiębiorstwami, wypłacaniu należności pracownikom. Można go uznać za pierwotną, choć dziś już przestarzałą, formę obrotu bezgotówkowego

W zależności od tego jak określony jest remitent, czyli pierwszy wierzyciel do odbioru sumy czekowej, mamy po pierwsze czeki imienne, a więc opatrzone imieniem i nazwiskiem remitenta. Wówczas przy wypłacie bank musi sprawdzić legitymację czekową osoby, na rzecz której wystawiono czek.  

Po drugie, czek może być wystawiony na okaziciela. Wtedy bank jest zwolniony ze sprawdzania czy ten kto czek przedkłada do realizacji jest jego prawnym właścicielem z formalnego punktu widzenia.

Przy zastosowaniu kryterium, jakim jest forma obrotu czekowego, wyróżniamy czeki gotówkowe (zwykłe lub kasowe), bankierskie, zakreślone, rozrachunkowe, potwierdzone, podróżnicze, postdatowane, antydatowane, podróżnicze, a także euroczeki.  

Dariusz Kwiatkowski, jk

Zobacz więcej na temat: NBP finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak