X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Szybko i wygodnie. Od przyszłego roku skarbówka wypełni za nas PIT-y

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 20:46
Podatników PIT-37 i PIT-38 fiskus rozliczy sam, i to nieproszony. Od 2019 roku podatnicy będą mogli skorzystać z nowej usługi Ministerstwa Finansów – Twój e-PIT. Urząd skarbowy wypełni za nas deklaracje podatkową, ale warto sprawdzić dane, jakie fiskus w naszym zeznaniu umieści, bo i dla urzędników to będzie nowość.
Audio
  • W ramach e-PIT podatnik nie będzie musiał nic robić. Zeznanie wypełni za niego urząd na podstawie informacji od pracodawców i PIT-u z poprzednich lat. Korekty dokonamy przez stronę internetową - tłumaczy Renata Domasiewicz z Ministerstwa Finansów (Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Warto zawsze sprawdzać zeznanie podatkowe przygotowane przez fiskusa. Może się okazać, że nie wszystko zostało w nim uwzględnione - podkreśla Rafał Sidorowicz z MDDP (Sylwia Zadrożna/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • E-PITy odciążą przede wszystkich pracowników, którzy mają do rozliczenia kilka deklaracji - mówi Jakub Bińkowski z Warsaw Enterprise Institute (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Michał Maj wyjaśnia, że teraz KAS wypełni za nas PIT 37 i PIT 38, a od 2020 roku również PIT 36 i PIT36L (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Ewentualne zagrożenia związane z usługą to niewydolność urzędów skarbowych i brak przepływu informacji między podatnikami, a urzędami skarbowymi na przykład w kwestii ulg - wskazuje Jakub Bińkowski (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Patrzę na to jak na kolejny krok, który ułatwia rozliczenia osobom indywidualnym - mówi Michał Maj (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • To Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje za nas i wypełni deklarację. Od nas będzie zależało co z tym zrobimy - wyjaśnia mecenas Michał Maj z Baker Mckenzie (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Aby skorzystać z tej usługi trzeba będzie się zalogować na Portalu Podatkowym resortu finansów i zaakceptować zeznanie, albo je odrzucić.

Podatnik ma wolne, ale…

Można również niczego nie robić i wówczas zeznanie podatkowe zostanie zaakceptowane automatycznie.

– Twój e-PIT to zeznanie podatkowe przygotowane przez administrację podatkową dla podatnika podatku dochodowego. Podatnik nie będzie musiał nic robić. My jako administracja rozliczymy podatnika na podstawie danych, które posiadamy, informacji od płatników, jak również informacji z zeznań, które podatnik złożył w roku poprzednim – tłumaczy gość Jedynki Renata Domasiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Strategicznego Ministerstwa Finansów.

…zdecydowanie warto sprawdzić fiskusa

Z wypełnionym przez Krajową Administrację Skarbową zeznaniem podatnik będzie się mógł zapoznać na Portalu Podatkowym od 15 lutego.

– Podatnik będzie mógł tam zajrzeć i podjąć decyzję. Po pierwsze decyzję o pełnej akceptacji formularza przygotowanego przez urząd skarbowy. I wówczas wystarczy kliknąć na ikonkę akceptuję, i to powoduje, że w tym momencie uznaje się zeznanie podatkowe za złożone – wyjaśnia gość PR 24 Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy z MDDP.

I od tego momentu biegną wszystkie terminy, m.in. termin na zwrot nadpłaty, jeżeli taka nadpłata będzie podatnikowi przysługiwała.

– Może też podjąć decyzję o tym, że modyfikuje zeznanie podatkowe. Chce np. zmienić organizację, na rzecz której przekazuje 1 proc., albo skorzystać z dodatkowych ulg, np. rehabilitacyjnej, odliczenie wydatków na IKZE, być może ma uprawnienia do ulgi na kolejne dziecko – dodaje gość Polskiego Radia 24.

Podatnik może też zmienić sposób rozliczenia. Jeśli np. administracja skarbowa proponuje rozliczenie indywidualne, a podatnik chce skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Mogą się również zmienić dane osobowe podatnika i wtedy też trzeba uwzględnić te nowe dane, np. adres zamieszkania, co zmienia m.in. właściwość urzędu skarbowego.

– Trzecie rozwiązanie polega na tym, że podatnik odrzuca wersję przygotowaną przez organ podatkowy, i w tym momencie podatnik jest zobowiązany do samodzielnego przygotowania zeznania podatkowego, tak jak dotychczas – mówi Rafał Sidorowicz.

Czyli do 30 kwietnia musi złożyć zeznanie w formie papierowej albo elektronicznie, m.in. przez platformę e-deklaracje.

– I czwarte rozwiązanie, i to jest istotne novum, podatnik może podjąć decyzję, że nic nie robi z zeznaniem. Nawet może nie zalogować się na portal podatkowy. Jakie będą tego skutki? – jeżeli nie podejmie żadnej aktywności w tym zakresie, to uznaje się, że z dniem 30 kwietnia 2019 roku złożył swoje zeznanie podatkowe za 2018 rok. Jeżeli podatnik nie ma jakichkolwiek innych dochodów, co do których wymagane jest złożenie formularza podatkowego, to tym samym zakończył swoje rozliczenia podatkowe za 2018 rok – tłumaczy Rafał Sidorowicz.

Kto będzie mógł z tej nowej usługi skorzystać?

W 2019 roku, przy rozliczaniu podatku dochodowego zeznania za 2018 rok, z e-PIT będą mogli skorzystać podatnicy, którzy uzyskują dochody z umowy o pracę, z umowy o dzieło, i umowy zlecenia, jak również dochody z papierów wartościowych, udziałów w spółkach.

– Czyli to ci, którzy składają formularze PIT 37 i PIT 38. W kolejnym roku ta usługa zostanie rozszerzona na podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą według skali podatkowej lub rozliczają się liniowo z podatku dochodowego, lub też rozliczają zryczałtowany podatek dochodowy, tzn. wypełniają formularze PIT 36, PIT 36 L, bądź PIT 28 – wylicza Renata Domasiewicz.

Ulgi nadal do wykorzystania

Urząd skarbowy będzie miał o nas potrzebne dane. Ale co stanie się z ulgami? Czy trzeba będzie to wpisać gdzieś, albo też np. wysłać dokumenty?

– Jeżeli chodzi o podatników rozliczających się na formularzu PIT 37, to w zeznaniach przygotowanych za 2018 rok zostanie wprowadzona ulga z tytułu ulgi na dzieci, jak również numer KRS organizacji użytku publicznego, której podatnik w roku ubiegłym przekazał 1 proc. swojego podatku. Te dane administracja skarbowa będzie czerpała z zeznań z poprzedniego roku. Jeżeli podatnik będzie chciał skorzystać z innych ulg, np. z ulgi odsetkowej, z tego tytułu, że jest Honorowym Krwiodawcą, że korzysta z Internetu, albo że udzielił darowizny na cele kultu religijnego – to logując się na portalu podatkowym będzie mógł dodatkowo do takiego zeznania wprowadzić te właśnie ulgi – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Zeznanie podatkowe łatwo dostępne

Podatnicy będą mogli zapoznać się z tym nowym, wypełnionym zeznaniem podatkowym na portalu podatkowym resortu finansów, od 15 lutego do 30 kwietnia.

– Również później podatnik będzie miał dostęp do tego zeznania. Jeżeli będzie chciał złożyć korektę, to będzie miał możliwość przy użyciu tej aplikacji taką korektę złożyć. Będzie miał też w ciągu całego roku wgląd do zeznania, które złożył, jak również do urzędowego potwierdzenia odbioru takiego dokumentu – podkreśla Renata Domasiewicz.

Mecenas Michał Maj z Baker Mckenzie patrzy na to nowe rozwiązanie jak na kolejny krok, który ułatwia rozliczenia osobom indywidualnym.
– To jest postęp w cyfryzacji rozliczeń podatkowych. Szczególnie tych najbardziej popularnych czyli dla osób indywidualnych. Pierwszym ułatwieniem to była możliwość złożenia zeznania przez Internet. Patrząc na statystyki, to od dwóch lat więcej jest rozliczeń o charakterze elektronicznym niż papierowych. I teraz mamy ten kolejny krok – przypomina mecenas Michał Maj.

Polacy polubili składanie deklaracji online

Rzeczywiście, coraz chętniej rozliczamy się przez Internet, padają nawet kolejne rekordy. Stad też duża nadzieja, że także Twój e-PIT szybko zostanie zaakceptowany.

– Te nową usługę kierujemy do największej grupy podatników, bowiem podatników podatku dochodowego mamy około 25 milionów osób. I w pierwszym roku skorzysta z tego największa grupa, podatnicy którzy rozliczają się na formularzu PIT 37, czyli około 22 milionów osób. Tych podatników chcemy odciążyć od tego dla nich dość przykrego obowiązku. Jeśli nawet ktoś nie ma doświadczenia w rozliczaniu podatków, to mam nadzieję, że zachęci się do skorzystania z tej nowej usługi – zauważa gość radiowej Jedynki.

Czy system informatyczny to wytrzyma?

Zeznania będzie można składać, akceptować, bądź też nic z nimi nie robić – od 15 lutego do 30 kwietnia. Oczywiście zapewne najwięcej będzie chętnych pod koniec kwietnia…

– Ministerstwo Finansów ma już dość duże doświadczenie w przyjmowaniu dokumentów elektronicznych, w przyjmowaniu np. na koniec lutego informacji od płatników, czy też co miesiąc w przyjmowaniu informacji od podatników podatku VAT. Również w przyjmowaniu zeznań co roku, kiedy na ogół koniec kwietnia jest dość ciężki, bo wielu podatników pozostawia ten przykry obowiązek na koniec obowiązkowego terminu. I system informatyczny resortu finansów wytrzymuje taką sytuację, i mogę zapewnić, że tym razem również tak będzie – podkreśla Renata Domasiewicz.

Warto tu przypomnieć, że papierowe zeznania podatkowe również będzie można składać.

Twój e-PIT bardziej opłacalny dla podatnika…

Ministerstwo Finansów wprowadzając tę nową usługę, wprowadza również pewne profity dla podatników.

– Otóż podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie w aplikacji Twój e-PIT nie będą musieli czekać 3 miesięcy na zwrot nadpłaty z tytułu podatku dochodowego, ponieważ maksymalny termin to 45 dni. I to zostało zagwarantowane ustawowo. Jest to nowość, wprowadzona łącznie z ta zmianą – zwraca uwagę gość radiowej Jedynki.

A podatnik potrzebuje się tylko zalogować, musi znać swój numer PESEL lub NIP, kwotę przychodu z zeznania za rok poprzedni, i jedną z kwot przychodu z informacji, którą otrzymał od płatnika w roku bieżącym, czyli za 2018 rok.

– I po zalogowaniu się do usługi będzie widział takie informacje jak wysokość swoich przychodów, kosztów, z jakich informacji od płatników skorzystała administracja skarbowa, żeby wypełnić jego PIT. Jeżeli chce wprowadzić inne ulgi, odliczenia to musi posiadać te dane – wyjaśnia Renata Domasiewicz z Ministerstwa Finansów.

… ale bierność się zupełnie nie opłaca

Podjęcie jakiegokolwiek działania, mimo wypełnionej deklaracji jest jednak bardzo ważne. Choć przy tym nowym systemie będzie pokusa dla wielu podatników, żeby nic nie robić. Zwłaszcza, jeśli uzyskali przychody z jednego źródła, i być może ich zeznanie przygotowane przez KAS będzie identyczne z tym, jakie sami by przygotowali. Natomiast są dwie kwestie. Po pierwsze to wspomniana już nadpłata, czyli 45 dni na zwrot,  a nie trzy miesiące jak było do tej pory.

– Jeżeli podatnik zaloguje się na portal podatkowy już 15 lutego i zaakceptuje zeznanie, z którego wynika nadpłata, to od 15 lutego liczony jest ten termin 45 dni. A jeśli się nie zaloguje na portal, i zeznanie zostanie automatycznie złożone z dniem 30 kwietnia, to ten termin nadpłaty biegnie zdecydowanie później. To dwa miesiące różnicy przy zwrocie nadpłaty – wylicza gość Rafał Sidorowicz.

I kolejny argument przemawiający za tym, żeby mimo wszystko warto zalogować się na Portal Podatkowy, to weryfikacja.

– Czy rzeczywiście to, co przygotowała Krajowa Administracja Skarbowa jest oparte na aktualnych danych podatnika. Bo może się tak zdarzyć, że mamy jakieś przychody, co do których podmiot wypłacający nie wystawia PIT, jak choćby dochody z zagranicy, z najmu, co do których samodzielnie rozliczamy podatek w ciągu roku – i to może powodować, że pozostawienie tego zeznania samemu sobie powoduje, że nie rozliczymy się prawidłowo – podkreśla Rafał Sidorowicz.

Dlatego trzeba przyjrzeć się temu zeznaniu, które będzie na portalu podatkowym i wtedy podjąć decyzję, czy akceptujemy, czy cokolwiek zmieniamy, a może musimy skorzystać z innego formularza podatkowego, np. PIT 36a. A ten PIT nie jest jeszcze objęty tą usługą Twój e-PIT. To nastąpi w późniejszym okresie i dotyczyć będzie osób prowadzących działalność gospodarczą.

– Zawsze lepiej sprawdzić. Bo podatki to są nasze finanse i lepiej o nie dbać samodzielnie. Choć fiskus ułatwia to rozliczenie –
Zwłaszcza, że przecież KAS będzie też testowała to nowe rozwiązanie, które dla urzędników skarbowych też jest nowe.

- Także Ministerstwo Finansów przyznaje, że jest to pierwszy rok funkcjonowania i oczekuje, ze podatnicy tez się włączą aktywnie w testowanie tej funkcjonalności.

Jedyne takie rozwiązanie w UE

W Polsce to będzie nowe rozwiązanie. Natomiast inne państwa unijne wypełniają zeznania na podstawie informacji otrzymywanych od płatników.

– Jednak nie wprowadzają do takich zeznań ulg i odliczeń na podstawie zeznania złożonego przez podatnika w roku poprzednim. Kolejny rok to też z naszej strony wyzwanie, chodzi bowiem o pozyskanie danych z rejestru PESEL o nowo narodzonych dzieciach. W innych krajach nie jest to stosowane – dodaje gość radiowej Jedynki.

Nowe rozwiązanie nie tylko więc przybliża nas do innych krajów Unii Europejskiej, ale też to Polska wskazuje nowy kierunek.
– Mamy nadzieję, że będzie zainteresowanie tą nową usługą, i podatnicy będą chcieli z tego skorzystać. Okres składania zeznań jest tuż przed coroczną majówką, a tutaj podatnik nic nie będzie musiał robić. Może zerknąć, i zaakceptować wcześniej takie zeznanie. Jeśli chce nadpłatę może nie robić nic, i będzie miał gwarancję, że to zeznanie zostało złożone i nie będzie miał żadnych sankcji skarbowych czy karnych za to, że np. nie złożył go w terminie – podkreśla Renata Domasiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Strategicznego Ministerstwa Finansów.

Ale na pewno zawsze lepiej sprawdzić.

– Bo podatki to są nasze finanse i lepiej o nie dbać samodzielnie. Choć fiskus ułatwia to rozliczenie – dodaje gość PR 24 Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy z MDDP.

Zwłaszcza, że przecież KAS będzie testowała to nowe rozwiązanie, które dla urzędników skarbowych też jest nowe.
Dlatego też Ministerstwo Finansów przyznaje, że jest to pierwszy rok funkcjonowania i oczekuje, że podatnicy włączą się aktywnie w testowanie tej funkcjonalności.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Justyna Golonko. Sylwia Zadrożna, Marcin Jagiełowicz, Małgorzata Byrska, md

Zobacz więcej na temat: pit podatki finanse osobiste
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PIT, CIT, exit tax. Szykuje się sporo zmian w podatkach

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 10:12
Wprowadzenie tzw. exit tax, a także preferencyjnego opodatkowania dochodów wynikających z prawa własności intelektualnej - to niektóre rozwiązania zawarte w projekcie kompleksowej nowelizacji ustaw podatkowych, wobec którego sprawozdanie przyjęła sejmowa komisja finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypełniony PIT będzie czekał na nas w sieci. Od przyszłego roku początek wieloletniego procesu zmian prawa podatkowego

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 20:05
Przed nami rewolucja w sposobie rozliczania się z fiskusem. Już od przyszłego roku to skarbówka sama wypełni za nas PIT. Podobne rozwiązanie do tej pory wprowadzono jedynie w Hiszpanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wkrótce PIT "z głowy". Nowa e-usługa ułatwi życie podatnikom

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 20:10
Niebawem nie trzeba będzie łamać sobie głowy nad wypełnieniem rocznego zeznania podatkowego, co bywa czasem skomplikowane.
rozwiń zwiń