X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Liczy się korzystanie, a nie posiadanie. Współdzielenie w Polsce coraz bardziej trendy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 17:17
Firmy wypożyczające rowery, samochody czy skutery na czas mają się w Polsce coraz lepiej. Z raportu firmy DataArt wynika, że niemal 90 procent z nich, w tym roku powiększy swoją flotę. Tak zwana ekonomia współdzielenia to nie tylko transport, ale też dzielenie się mieszkaniem czy... ogrodem.
Audio
  • Liczy się korzystanie, a nie posiadanie. Współdzielenie w Polsce coraz bardziej trendy (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay / CC0

W Polsce działa 21 firm, które udostępniły do wspólnego użytkowania rowery, samochody, skutery, a ostatnio też hulajnogi. Obok transportu, największym hitem wspólnego użytkowania przedmiotów są apartamenty. W Polsce ta usługa nie jest jednak tak popularna jak we Włoszech czy Hiszpanii - komentuje Marek Tatała, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Jak dodaje, Indeks Ekonomii Współdzielenia wskazuje, że Polska zajmuje pod tym względem 92. miejsce na świecie. W czołówce są kraje z bardzo rozwiniętym rynkiem turystycznym, bo najpopularniejsze jest dzielenie się mieszkaniami.

- Ta pozycja odzwierciedla naszą pozycję jeśli chodzi o turystykę. Trudno konkurować z krajami, leżącymi nad ciepłym morzem - dodaje Marek Tatała.

Trend powoli do nas dociera

Jak mówi ekonomista Marek Zuber, Polacy dali się jednak przekonać do dzielenia się rzeczami, choć na początku nie wszystko na to wskazywało - bo, jak mówi, Polacy są przyzwyczajeni do tego, że najważniejsze jest to, by "mieć". Teraz to się jednak zmienia - nowe pokolenia Polaków bardziej patrzą na użyteczność i chcą przede wszyskim korzystać, a do tego nie trzeba być koniecznie właścicielem. Zdaniem Marka Zubera moda na współdzielenie może oznaczać przemeblowanie dotychczasowego porządku na rynku.

A potencjał do takich zmian jest spory. Marek Tatała zwraca uwagę, że w Polsce wiele usług, jak na przykład dzielenie się przestrzenią ogrody czy wymiana ubrań, w Polsce dopiero czeka na swoją premierę.

Według wyliczeń DataArt na podium usług dzielenia w tranporcie są Warszawa, Poznań i Kraków.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Zobacz więcej na temat: motoryzacja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Carsharing. Jak dzielić się samochodem z innymi?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 09:00
Samochód można wypożyczyć na kilka godzin, albo kilkanaście minut, by dojechać z punktu A do punktu B. - Istota carsharingu polega na samoobsługowym dzieleniu się dobrami, w tym przypadku autami, które udostępniane są przez operatorów usług - mówił Paweł Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomia współdzielenia - na czym to polega?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 19:56
- Ekonomia współdzielenia to nowy model ekonomiczny, w którym ludzie mogą udostępniać, lub współużytkować zasoby, które posiadają - wyjaśniał gość Czwórki Łukasz Zgiep.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tauron wchodzi w elektromobilność i carsharing

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 16:19
Chcemy mocniej zaangażować się w elektromobilność, którą traktujemy jako narzędzie walki z niską emisją a jednocześnie jako jedno z perspektywicznych źródeł przychodu grupy Tauron. Na terenie naszego obszaru dystrybucyjnego będziemy budować infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych, planujemy także rozwój usługi carsharingu - mówi WNP.PL Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe trendy motoryzacyjne. Carsharing i spory udział kobiet

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 09:26
Jedną trzecią zatrudnionych w polskiej branży motoryzacyjnej stanowią kobiety. Na XIII Kongresie Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego w Warszawie mówiły o sile kobiet, ale także o wyzwaniach i trendach w tym sektorze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katowice: pilotaż ładowania i carsharingu aut na prąd

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 13:03
ING Bank Śląski i grupa energetyczna Tauron zainaugurowały w Katowicach pilotażowy projekt obu firm, w ramach którego w stolicy Górnego Śląska powstały punkty ładowania aut elektrycznych i system carsharingu takich pojazdów.
rozwiń zwiń