X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

CPK: to nie tylko lotnisko, ale i główny węzeł kolejowy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 13:29
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) będzie pełnił rolę głównego węzła kolejowego w Polsce - poinformował we wtorek dziennikarzy prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.
Dworzec - zdjęcie ilustracyjne
Dworzec - zdjęcie ilustracyjne Foto: SvedOliver/Shutterstock.com

"Centralny Port Komunikacyjny będzie w moim rozumieniu głównym węzłem kolejowym w Polsce. Nie będzie stacją czołową, dojazdową do lotniska. W całym układzie kolejowym będzie tym punktem, dokąd ludzie będą dojeżdżali do portu lotniczego, skąd będą odjeżdżali, ale i przejeżdżali przez port w ramach całego systemu kolejowego, który budujemy" - powiedział Mamiński.

Prezes poinformował, że obecnie trwa dyskusja, z jaką prędkością będą kursowały pociągi obsługujące CPK. Czy będzie to prędkość do 250 km/h, czy wyższa.

"Osobiście jestem zwolennikiem prędkości 230 km/h, gdyż pociągi mogą z nią jechać po konwencjonalnej linii i taki tabor można produkować w Polsce" - stwierdził Mamiński.

Czytaj również
samolot lotnisko 1200.jpg
Z wizytą w Stanisławowie. Zobacz, gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny [WIDEO]

Od 1 tys. do 1,5 tys. km nowych linii kolejowych

W ubiegłym tygodniu PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że w związku z budową CPK trzeba będzie wybudować od 1 tys. do 1,5 tys. km nowych linii kolejowych.

We wrześniu 2017 r. rząd zarekomendował budowę CPK Solidarność w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego na południowy zachód od Warszawy. Koszt szacuje się na 20 - 30 mld zł, a uruchomienie lotniska miałoby nastąpić ok. 2027-2028 r. W listopadzie br. rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej". Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a port ma być budowany przez kolejnych osiem lat.

Źródło wideo: polskieradio.pl

Ponadto przewidziano także stworzenie prawnych i infrastrukturalnych warunków do ulokowania w otoczeniu Portu Solidarność nowego miasta, w skład którego mogłyby wchodzić np. parki biznesu, centrum targowo-wystawiennicze i kongresowe obsługujące region Europy Środkowej, a także inne centra konferencyjne oraz obiekty biurowo-administracyjne. Oznacza to, że od początku w sposób przemyślany będzie można stworzyć nowe miasto.

Dobre perspektywy branży

Z ostatniej prognozy ruchu lotniczego, jaką przedstawił Urząd Lotnictwa Cywilnego, wynika że, że w 2035 roku polskie porty lotnicze obsłużą 94 miliony pasażerów.

Oznacza to niemal trzykrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2016. Zdaniem przedstawicieli ULC Polska cały czas nadrabia dystans do rynków państw Europy Zachodniej.

W tym roku przez polskie lotniska przewinie się 39 milionów pasażerów. To o 15 procent więcej, niż w zeszłym roku.

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rośnie liczba pasażerów na polskich lotniskach

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 12:07
Liczba pasażerów na polskich lotniskach w 2035 roku może sięgnąć 94 mln - to najnowsza prognoza Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Na koniec 2017 roku liczba ta ma wynieść 36 mln podróżnych. Z danych ULC wynika, że możliwości obsługi pasażerów Lotniska Chopina wyczerpią się w 2022 roku. O natężeniu ruchu lotniczego w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 Dominik Sipiński (portal Pasażer.com).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centralny Port Komunikacyjny: jest zielone światło od rządu

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 18:31
Port ma powstań w gminie Baranów. Wstępne koszty budowy samego lotniska są szacowane na 20 miliardów złotych. Koszt infrastruktury kolejowej to kolejne 9 miliardów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centralny Port Komunikacyjny: dokładny koszt budowy poznamy za dwa lata

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 13:37
- Decyzję o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego należało podjąć już w 2010 roku. Problemy, które wówczas przewidziano, rzeczywiście zaczynają się pojawiać - powiedział w audycji "W samo południe" Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.
rozwiń zwiń