UE wytwarza tylko 2 proc. światowej produkcji paneli słonecznych. Prosumenci muszą uważać na jakość

2022-05-19, 12:20

UE wytwarza tylko 2 proc. światowej produkcji paneli słonecznych. Prosumenci muszą uważać na jakość
zdjęcie ilustracyjne.Foto: SnvvSnvvSnvv/Shutterstock

Inwestycje w fotowoltaikę nadal opłacalne. Według ekspertów nawet po zmianach w sposobie rozliczania energii ze słońca, nadal warto rozważyć kupno instalacji. Od początku kwietnia obowiązują nowe zasady w fotowoltaice.

Właściciele paneli słonecznych rozliczają się w systemie net-billingu. Moc wyprodukowana ze słońca jest sprzedawana do sieci i kupowana przez prosumenta po cenach rynkowych. Dodatkowo sprzedaż energii rozliczana jest w cenie hurtowej a kupowana po stawkach wyższych, detalicznych. Mimo to inwestycje w energię ze słońca są nadal opłacalne.

Zmiana przyzwyczajeń

Eksperci zachęcają do zmian przyzwyczajeń. Produkcja mocy ze słońca odbywa się za dnia, gdy większość osób przebywa poza domem. Można więc np. uruchamiać pralkę czy zmywarkę przed wyjściem do pracy oraz zmodyfikować tryb pracy pompy ciepła czy bojlera. W zwiększaniu autokonsumpcji niedługo będą pomagały magazyny energii, które będą przechowywać moc wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne, bez konieczności sprzedawania jej od razu do sieci.

W ramach programu "Mój Prąd" w 2021 roku przybyło w Polsce prawie 400 tysięcy nowych instalacji fotowoltaicznych. Osoby decydujące się na taką inwestycję mogły liczyć na 3 tysiące dofinansowania.

Potencjał fotowoltaiki

Energetyka słoneczna jest drugim po wiatrowej, najprężniej rozwijającym się odnawialnym źródłem energii. Potencjał produkcji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych w Polsce nie różni się znacząco od potencjału naszych sąsiadów na podobnej szerokości geograficznej i wynosi ok. 1000-1100 kWh/kWp. Jest jednak znacząco niższy od krajów południa Europy, gdzie z 1 kilowatopika można pozyskać nawet 1800 kWh. Największą efektywność w naszym kraju mają instalacje na południu Polski, zwłaszcza w województwach podkarpackim, małopolskim, lubelskim, opolskim i dolnośląskim. Najmniej energii z kilowatopika otrzymuje się w województwach na północy kraju, w szczególności w województwie zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim (z wyłączeniem wybrzeża i okolic Gdańska).


Potencjał fotowoltaiki w Polsce Ten plik jest gotowy do pobrania. Źródło: PAP Potencjał fotowoltaiki w Polsce Ten plik jest gotowy do pobrania. Źródło: PAP

Wykorzystanie paneli słonecznych

Fotowoltaika jest technologią, która rozwija się obecnie najszybciej. Dzięki temu współczesne panele fotowoltaiczne pracują efektywnie i przynoszą odpowiednie moce nawet w mniej sprzyjających warunkach klimatycznych, np. w Polsce.

Produkują energię nawet w pochmurne dni, są efektywne podczas deszczu, dlatego fotowoltaika przestała w ostatnich latach być technologią mającą sens jedynie na słonecznym południu. Na zimniejszej północy wykorzystujemy fotowoltaikę głownie w formie rozproszonych, lokalnych źródeł domowych, w klimacie podzwrotnikowym (np. na pustyniach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich) funkcjonują już wielkoskalowe, gigantyczne elektrownie fotowoltaiczne.

Statistic: Distribution of solar photovoltaic module production worldwide in 2020, by country | Statista
Find more statistics at Statista

Prosumenci wybierając panele fotowoltaiczne powinni kierować się zarówno ceną jak i jakością kupowanego sprzętu. 70 proc. paneli trafiająca na rynek pochodzi z Chin a 8 proc. z Wietnamu. Europa odpowiada za niespełna 2 proc. produkcji.


Fotowoltaika w UE. Źródło: PAP Fotowoltaika w UE. Źródło: PAP
  • Czytaj także:

Zboże z Ukrainy wyjedzie przez Polskę. Kowalczyk: planujemy otworzyć kolejne przejścia graniczne

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej