X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rządowa ustawa o ochronie odbiorców gazu. Zobacz, kto i na jakich zasadach skorzysta z nowych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 15:44
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych wyklucza możliwość podwyższenia cen i stawek taryfowych gazu w 2022 r. Przewiduje, że ceny paliw gazowych zostaną zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu, ustalonej na okres 1 stycznia - 31 grudnia 2022 r.
Ceny paliw gazowych zostaną zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu, ustalonej na okres 1 stycznia  31 grudnia 2022 r.
Ceny paliw gazowych zostaną zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu, ustalonej na okres 1 stycznia – 31 grudnia 2022 r. Foto: Pixabay

Cena ta ma charakter ceny maksymalnej, co oznacza, że wobec odbiorców, którzy wcześniej zawarli umowę z dostawcą, przewidującą niższą cenę, stosuje się tę niższą cenę do czasu wygaśnięcia umowy.

Ustawa wprowadza ceny regulowane dla instytucji i podmiotów publicznych - m.in. dla szpitali, szkół, żłobków

Zgodnie z projektem do końca 2023 r. cenami regulowanymi - stawkami taryfowymi objęte zostaną m.in. szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola czy domy dziecka.

Posłuchaj
00:32 gazz1.mp3 Dzięki propozycjom rządowej tarczy antyinflacyjnej gospodarstwa domowe i instytucje użyteczności publicznej, jak szkoły, przedszkola, szpitale i DPS-y, nie odczują aż tak bardzo radykalnych podwyżek cen gazu./IAR/.

Instytucje te będą płaciły za gaz według takich stawek jak odbiorcy indywidualni w gospodarstwach domowych.

Sprzedawcy gazu, którzy nie zastosują się do obowiązku stosowania zamrożonych cen i stawek, będą podlegać karze pieniężnej w wysokości nie niższej niż 1 mln zł i nie wyższej niż 15 proc. przychodu.

Sprzedawcom gazu przysługuje rekompensata za zastosowanie niższych taryf

Jednocześnie projekt przewiduje, że sprzedawcom gazu dla odbiorców objętych taryfami będzie przysługiwać rekompensata - różnica między faktyczną ceną zakupu a ceną sprzedaży według taryfy. W przypadku sprzedawcy z urzędu rekompensata to różnica między cenami cennikowymi na 1 stycznia 2022 r. a jego taryfą.

Rekompensaty wypłaci Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny

W ocenie skutków regulacji szacuje się, że łączny koszt z tytułu rekompensat nie przekroczy 10 mld zł w 2022 r.

Posłuchaj
00:32 gazz1.mp3 Dzięki propozycjom rządowej tarczy antyinflacyjnej gospodarstwa domowe i instytucje użyteczności publicznej, jak szkoły, przedszkola, szpitale i DPS-y, nie odczują aż tak bardzo radykalnych podwyżek cen gazu./IAR/.

Rekompensaty będą wypłacane przez Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, do którego w 2022 r. trafi 40 proc. środków uzyskanych ze sprzedaży w drodze aukcji uprawnień do emisji CO2, oraz środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

W uzasadnieniu zastrzega się, że wprowadzenie powyższych rozwiązań wymaga poinformowania Komisji Europejskiej.

Ustawa przewiduje ważną rolę dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Projekt przewiduje również, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie mogła - na wniosek Skarbu Państwa - kupować gaz ziemny do utrzymywania zapasów, będzie mogła też świadczyć tzw. usługi biletowe w zakresie tworzenia oraz utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu.

Zawarcie z Agencją umowy biletowej będzie oznaczało odpłatne przeniesienie na rzecz Skarbu Państwa własności gazu ziemnego utrzymywanego przez zlecającego usługę biletową w ramach zapasów obowiązkowych, w ilości pozwalającej Agencji na realizację umowy.

Zakłada się również przedłużenie rozwiązania z jednej z tzw. ustawy covidowej, umożliwiającego wprowadzenie innych niż finansowe zabezpieczeń dla obrotu giełdowego.

Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 udzieli pożyczek sprzedawcom gazu

Projektowana zmiana wprowadza możliwość przeznaczenia środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na udzielanie pożyczek sprzedawcy gazu z urzędu w celu zapewnienia środków na zagwarantowanie ciągłości świadczenia usługi kompleksowej odbiorcom paliw gazowych w gospodarstwie domowym.

Będą też gwarancje Skarbu Państwa

Dodatkowo gwarancjami Skarbu Państwa objęte zostaną w 100 proc. kredyty zaciągane i obligacje emitowane przez sprzedawcę z urzędu oraz przedsiębiorstwo realizujące obligo giełdowe na potrzeby obrotu gazem. Gwarancje mają obowiązywać do 1 stycznia 2026 r.

PR 24, PAP, jk

Czytaj także

Będą rekompensaty dla spółek sprzedających gaz po cenach taryfowych. Rząd apeluje do Tuska o współpracę

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 15:58
Przygotowywany przez rząd projekt ustawy przewiduje rekompensatę dla ponoszących koszty sprzedaży gazu po cenach taryfowych - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że rząd zaapelował do szefa EPL Donalda Tuska o pomoc w reformie systemu handlu uprawnieniami do emisji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny instrument wsparcia dla nabywców gazu ziemnego. Skorzystają m.in. szpitale, szkoły i instytucje kultury

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 13:05
Uruchomienie nadzwyczajnych instrumentów wspierających m.in. gospodarstwa domowe, mieszkańców budynków wielolokalowych i część odbiorców wrażliwych, np. szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki czy instytucje kultury - zakłada projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z sytuacją na rynku gazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął ustawę, która ma obniżyć rachunki za gaz instytucjom publicznym oraz odbiorcom indywidualnym

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 17:03
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, przedłożony przez ministra aktywów państwowych. Nowe rozwiązania obejmą instytucje publiczne, które będą płacić za gaz według stawek, które płacą klienci indywidualni.
rozwiń zwiń