X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Połączenie Lotosu i Orlenu. Co wiemy o zagranicznych stronach transakcji?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 13:52
Saudyjski operator Saudi Aramco ma kupić udziały w rafinerii Lotosu - obejmie 30 procent, węgierski MOL ma przejąć 417 stacji benzynowych Lotos. W zamian Orlen kupi od MOL-a 144 stacje na Węgrzech i 41 na Słowacji - za blisko 229 milionów euro.
Saudi Aramco ważnym elementem połączenie Orlenu z Lotosem.
Saudi Aramco ważnym elementem połączenie Orlenu z Lotosem.Foto: Shutterstock/askarim

Nowy koncern paliwowo-energetyczny, który powstaje, to wielka szansa dla Polskiej gospodarki - powiedział w środę podczas konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Minister wskazał, że koncern, który powstanie, będzie miał istotne znaczenie przy realizacji stojących przed Polską wielkich wyzwań, m.in takich jak transformacja energetyczna. Zaznaczył, że podpisane w środę umowy to też "wielka szansa" dla całego regionu.

- Orzeł Orlenu będzie rozpoznawalny w naszym całym środkowoeuropejskim regionie, regionie, który potrzebuje szybkiego rozwoju, który potrzebuje, inwestycyjnego impulsu, dostępu do nowych technologii, aby móc szybko gonić te kraje europejskie, które dzięki różnego rodzaju historycznym uwarunkowaniom są dzisiaj lepiej rozwinięte od nas - mówił minister.

Podkreślił, jak ważna dla Polski jest możliwość wejścia Orlenu na nowe rynki, zwiększenie terytorialnego zasięgu. Dodał, że współpraca z Saudi Aramco to szansa, aby "szybciej rozwijać potęgę i budować zamożność naszych obywateli i obywateli naszego regionu".

- To jest współpraca, która ma sens nie tylko dla Orlenu, nie tylko dla Lotosu, nie tylko dla tej nowej firmy, czyli tego wielkiego Orlenu, który powstanie, ale również dla Saudi Aramco – dodał minister.

Posłuchaj
00:23 Minister Sasin o Saudi Aramco.mp3 Minister aktywów państwowych Jacek Sasin o Saudi Aramco (IAR)

 

Saudi Aramco

Saudi Aramco jest największym na świecie producentem ropy naftowej. Oficjalnie znana jako Saudi Arabian Oil Company, firma jest przede wszystkim własnością państwa i ma siedzibę w Dhahran w Arabii Saudyjskiej. Jest to najbardziej dochodowa firma na świecie, prześciga pod tym względem nawet gigantów technologicznych, takich jak Apple i Google.

Saudi Aramco powstało w wyniku umowy koncesyjnej zawartej w 1933 roku pomiędzy rządem Arabii Saudyjskiej a Standard Oil Company of California. Wkrótce po zawarciu umowy przedsiębiorstwo rozpoczęło wiercenia, a w 1938 roku zaczęło komercyjnie wydobywać ropę naftową.

W ciągu następnej dekady firma szybko rozwijała działalność na terenie Arabii Saudyjskiej, osiągając w 1949 roku produkcję ropy naftowej na poziomie 500 000 baryłek dziennie. Aby nadążyć z produkcją, firma rozbudowała swój rurociąg dystrybucyjny i zbudowała Rurociąg Transarabski - najdłuższy na świecie.

W 1973 roku rząd Arabii Saudyjskiej wykupił 25 proc. udziałów w firmie, stopniowo zwiększając je do 100 proc. pod koniec lat 70. Saudi Arabian Oil Company została oficjalnie założona w latach 80. W latach 90. firma zawiązywała globalne sojusze i umowy partnerskie. Zaczęła również intensywnie inwestować w badania i rozwój (R&D), aby rozszerzyć działalność na produkty niemetaliczne i produkty chemiczne.

Saudi Aramco zaczęło przyciągać zwiększoną uwagę inwestorów w 2016 roku, kiedy saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman bin Abdulaziz Al-Saud ogłosił plany wprowadzenia na giełdę 5 proc. akcji spółki. Była to największa pierwotna oferta publiczna akcji w historii.

Zbycie udziałów na rzecz MOL

PKN Orlen poinformował w raporcie bieżącym, że "zakończone zostały prace mające na celu wdrożenie środków zaradczych określonych w warunkowej zgodzie Komisji Europejskiej na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Spółkę kontroli nad Grupą LOTOS S.A.".

Według raportu "w celu realizacji Środków Zaradczych zawarte zostały umowy o charakterze warunkowym, których wejście w życie uzależnione jest między innymi od: wydania przez Komisję decyzji akceptującej nabywców aktywów zbywanych w wykonaniu Środków Zaradczych oraz warunków zawartych z nimi umów, realizacji koncentracji pomiędzy Spółką a Grupą LOTOS, uzyskania przez niżej wskazanych nabywców aktywów zbywanych w wykonaniu Środków Zaradczych zgód właściwych organów antymonopolowych oraz innych organów administracji publicznej na zawarcie oraz wykonanie przez nich poniższych umów, uzyskania pozostałych wymaganych prawem zgód właściwych organów na zbycie praw do niektórych składników wchodzących w skład dezinwestowanych aktywów".

Jak podano, w celu wdrożenia środków Zaradczych zostały zawarte m.in. następujące umowy: przedwstępna umowa zbycia 30 proc. udziałów w LOTOS Asfalt sp. z o.o. pomiędzy Grupą LOTOS a Aramco Overseas Company B.V. przedwstępna umowa zbycia 100 proc. udziałów w LOTOS Biopaliwa sp. z o.o. pomiędzy Grupą LOTOS a Rossi Biofuel Zrt., przedwstępna umowa zbycia 100 proc. akcji w LOTOS Terminale S.A. pomiędzy Grupą LOTOS a Unimot Investments sp. z o.o., przedwstępna umowa zbycia udziałów w LOTOS Paliwa pomiędzy Grupą LOTOS a MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company, przedwstępna umowa zbycia wszystkich udziałów posiadanych przez Grupę LOTOS w LOTOS-Air BP Polska sp. z o.o. pomiędzy Grupą LOTOS a Aramco.

PKN Orlen poinformował także, iż "w terminie 7 dni od dnia zawarcia wyżej wskazanych umów Spółka złoży do Komisji wniosek o zatwierdzenie proponowanych nabywców aktywów zbywanych w ramach realizacji Środków Zaradczych oraz zawartych umów przedwstępnych i umów warunkowych wraz z załącznikami".

MOL

Grupa MOL jest przodującą zintegrowaną korporacją naftowo-gazową z Europy Środkowo-Wschodniej z siedzibą w Budapeszcie. Prowadzi działalność w ponad 30 krajach i zatrudnia 25.000 osób na całym świecie. Działalność poszukiwawcza i wydobywcza MOL-a jest poparta 80-letnim doświadczeniem w dziedzinie węglowodorów.

Kapitał zakładowy Spółki wynosi 102.428.682.578 HUF i jest reprezentowany przez 819.424.824 sztuk imiennych akcji zwykłych serii "A" o wartości nominalnej 125 HUF i 578 sztuk imiennych akcji zwykłych serii "C" o wartości nominalnej 1.001 HUF oraz jedną sztukę imiennej akcji uprzywilejowanej co do głosu serii "B" o wartości nominalnej 1.000 HUF, która uprawnia jej posiadacza do praw uprzywilejowanych określonych w niniejszym Statucie. Akcje serii "B" są własnością Rządu Węgierskiego.


Posłuchaj
00:30 MOL jako konkurencja.mp3 Współpraca z MOL kluczowa dla połączenia Orlenu i Lotosu.

 


Akcjonariat MOL na 30.09.2021r. Akcjonariat MOL na 30.09.2021 r.

Czytaj także:


PolskieRadio24.pl/ IAR/ Polskie Radio/ PAP/ Investopedia/ MOL/ Aramco/ mib

Czytaj także

Orlen rośnie w siłę. Nowy koncern multienergetyczny w kontekście wyzwań rynku

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 10:00
Fuzja Orlenu z Lotosem, a w przyszłości też z PGNiG pozwoli na stworzenie mocnego gracza na europejskim rynku, zdolnego do zwiększenia inwestycji w nowe technologie i realizacji celów związanych z transformacją energetyczną kraju. W wyniku integracji aktywów PKN Orlen, spółki Energa, Lotos i PGNiG łączne roczne przychody nowego koncernu wyniosłyby ok. 200 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejski System Handlu Emisjami. Od czego zależą ceny prądu w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 10:40
W cenie prądu płaconej przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zawartych jest wiele składowych związanych z wytworzeniem energii i dostarczaniem jej do odbiorców. Dodatkowo Polska - jako jeden z krajów członkowskich UE - jest objęta systemem handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU ETS). Wysokość kwot wydawanych na uprawnienia też ma wpływ na ceny prądu. 
rozwiń zwiń