Lotos: ruszyło wydobycie ropy ze złoża Yme na norweskim szelfie

2021-10-25, 15:56

Lotos: ruszyło wydobycie ropy ze złoża Yme na norweskim szelfie
Izrael porozumiał się z Libanem ws. poszukiwania gazu ziemnego.Foto: pixabay

Dobre perspektywy dla Lotosu – gdy na świecie rośnie popyt i ceny ropy, koncern zwiększa wydobycie ze swoich złóż. Jak poinformował, na Norweskim Szelfie Kontynentalnym ruszyło wydobycie ropy ze złoża Yme.

Norweska spółka Grupy Lotosu - Lotos Norge ma 20 proc. udziałów operacyjnych w Yme. Przekłada się to na potencjał zasobów rzędu 12,5 mln baryłek.Łączny potencjał zasobowy złoża Yme to ok. 63 mln baryłek ropy, a w perspektywie 5 lat średnie wydobycie powinno sięgnąć 5 tys. baryłek dziennie.

Dzięki zagranicznym złożom zwiększa się dywersyfikacja dostaw ropy i bezpieczeństwo energetyczne Polski

- Efektywne zagospodarowanie zasobów w różnej lokalizacji to kolejny element dywersyfikacji i zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski – ocenił wiceprezes Lotosu ds. inwestycji i innowacji Jarosław Wróbel.

- Wierzę, że ta inwestycja będzie korzystna nie tylko dla naszego koncernu, ale także dla całej polskiej gospodarki - dodał.

Powiązany Artykuł

orlen lotos.jpg
Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos. Koncern z Gdańska zgadza się na sprzedaż części swoich aktywów

Złoże Yme odkryto w 1987 r. Leży na Morzu Północnym, ok. 130 km od wybrzeża Norwegii.

Operatorem złoża jest Repsol Norge. Projekt zagospodarowania złoża to inwestycja typu brownfield, obejmująca zarówno ponowne wykorzystanie istniejącej infrastruktury, jak i zaprojektowanie oraz budowę nowych obiektów.


Realizacja projektu Yme odbywa się na podstawie nowego planu zagospodarowania złoża, który został zatwierdzony w marcu 2018 r. Pod koniec 2020 r. na złożu pomyślnie ustawiona została platforma Maersk Inspirer, przeholowana ze stoczni Egrsund, gdzie została przebudowana.

Na przestrzeni 2021 r. realizowana była faza rozruchów offshore, z podłączaniem i uruchamianiem systemów produkcyjnych.

Wydobycie ze złoża Yme ruszyło w sierpniu

W sierpniu 2021 r. operator otrzymał zgodę regulatora na uruchomienie produkcji ze złoża Yme, z wykorzystaniem platformy Maersk Inspirer.

Jak przypomniał też Lotos, Lotos Norge dotychczas w ramach konsorcjum wydobywał gaz ziemny i kondensat ze złóż na obszarach Heimdal i Sleipner, gdzie na Lotos przypadało średnio ok. 13 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie.

Opłaca się mieć własne złoża ropy – rosną jej ceny i popyt na ten surowiec

Inwestycja w wydobycie złóż na Morzu Północnym opłaca się Lotosowi – światowe ceny ropy, jak i popyt na nią, wciąż rosną.

Jak ocenia bank inwestycyjny Goldman Sachs, cena ropy Brent może przekroczyć 90 dol. za baryłkę pod koniec roku, a w I kwartale 2022 r. może sięgnąć 110 dolarów.


Powiązany Artykuł

Wiceprezes PGNiG Artur Cieślik na Kongres590 1200.jpg
Połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG pozwoli realizować duże inwestycje. Na początek to 200 mld zł przychodów

Zapotrzebowanie na ropę rośnie wraz z wychodzeniem z pandemii…

Jednocześnie, globalny popyt na ropę już sięga poziomów sprzed pandemii.

Bank w najnowszej prognozie ocenia, że światowy popyt na ropę już przekroczył 99 mln baryłek dziennie, a wkrótce, gdy gospodarki Azji podniosą się po skutkach wariantu Delta koronawirusa - osiągnie poziom sprzed pandemii rzędu 100 mln baryłek dziennie.

Goldman Sachs szacuje też, że dodatkowy popyt na ropę, wykreowany na skutek odstawiania tam gdzie to możliwe w energetyce drogiego gazu, sięgnie tej zimy 1 miliona baryłek dziennie.

… a to oznacza wzrost cen

Taki scenariusz niesie ze sobą ryzyko przekroczenia dotychczasowego scenariusza banku, zakładającego, że pod koniec roku baryłka ropy Brent będzie kosztować 90 dolarów. W I kwartale 2022 r. cena ropy Brent może sięgnąć 110 dol. za baryłkę tylko z powodu presji ze strony popytowej - ocenia Goldman Sachs. PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej