Trwa wyścig o polski atom. Do Amerykanów i polskich koncernów dołączają Francuzi

2021-10-14, 10:05

Trwa wyścig o polski atom. Do Amerykanów i polskich koncernów dołączają Francuzi
zdjęcie ilustracyjne. Foto: ricochet64/ Shutterstock

Francuski gigant energetyczny, koncern EDF /Électricité de France/, dołącza do grona zainteresowanych budową w Polsce elektrowni jądrowych. Po Amerykanach oraz trzech polskich koncernach, wstępną ofertę złożył polskiemu rządowi francuski gigant. Tzw. niewiążąca oferta obejmuje kontrakt na prace inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowę od 4 do 6 reaktorów z mocą zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w 2-3 lokalizacjach.

Jak zapewnia koncern, w fazie budowy może powstać lokalnie ok. 25 tys. miejsc pracy na każdą parę bloków

Powiązany Artykuł

elektrownia atomowa free shutt 1200 .jpg
Francja proponuje Polsce strategiczną współpracę ws. atomu

Francuzi składają ofertę na zaprojektowanie i budowę od 4 do 6 reaktorów w Polsce

"W środę 13 października 2021 roku EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na kontrakt obejmujący realizację prac inżynieryjnych, zaopatrzeniowych i budowę (EPC – Engineering, Procurement, Construction) od czterech (4) do sześciu (6) reaktorów EPR (European Pressurized Reactor), reprezentujących całkowitą moc zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w od dwóch (2) do trzech (3) lokalizacjach" - przekazała w komunikacie francuska spółka.

Europejski Reaktor Ciśnieniowy, EPR (ang. European Pressurized Reactor) to reaktor wodno-ciśnieniowy (PWR) trzeciej generacji.

Pierwsze na świecie tego typu jednostki zostały zbudowane i działają od kilku lat w chińskim Taishan. Na ukończeniu jest elektrownia Olkiluoto w Finlandii. W budowie jest też EPR we francuskim Flamanville oraz dwa bloki elektrowni Hinkley Point w Wielkiej Brytanii. Rozważana tam jest budowa kolejnych, np. w elektrowni Sizewell C. Według producenta, nowe wersje EPR, po usunięciu chorób wieku dziecięcego, mają być już budowane szybciej i sprawniej.

We Francji działa 56 reaktorów atomowych

Park nuklearny, na który składa się 56 reaktorów działających w 18 elektrowniach, czyni Francję najbardziej znuklearyzowanym producentem energii elektrycznej w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Ponad 3/4 produkcji energetycznej tego kraju pochodzi z rozszczepienia jądra atomu, podczas gdy światowa średnia to 1/10.

Wielka nuklearyzacja Francji rozpoczęła się w latach 1970. w ramach tzw. Planu Messmera (Pierre Messmer był premierem Francji w latach 1972-74), który powstał w odpowiedzi na szok naftowy.

Powiązany Artykuł

elektrownia atomowa free temelin shutter 1200.jpg
Prace nad atomem idą zgodnie z planem. W przyszłym roku rząd rozpatrzy ofertę USA

Kontrakt obejmuje wszystkie etapy budowy inwestycji

Wstępna oferta obejmuje wszystkie kluczowe parametry programu, takie jak konfiguracja instalacji, schemat przemysłowy, plany rozwoju lokalnego łańcucha dostaw, kosztorys i harmonogram.

Oferta wpisuje się, wg, Francuzów w cele Programu Polskiej Energetyki Jądrowej

W opinii EDF ich oferta wspiera realizację celów Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przyjętego przez polski rząd w październiku 2020 roku. Ma ona również na celu określenie zasad polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego wspierającego "ambitny plan transformacji energetycznej Polski, zgodny z europejskim celem neutralności węglowej".

Powiązany Artykuł

elektrownia atomowa energia 1200.jpg
"Bez niej nie wygra się bitwy klimatycznej". Europejscy ministrowie o znaczeniu energetyki jądrowej

Energetyka jądrowa przyczyni się w Polsce do osiągnięcia niezależności energetycznej

"Program jądrowy oparty na technologii EPR przyniósłby także liczne korzyści dla polskiej gospodarki, przyczyniając się do osiągnięcia niezależności energetycznej kraju, zapewniając energię elektryczną przez co najmniej 60 lat i zaspokajając do 40 proc. proc. obecnego zapotrzebowania Polski na energię elektryczną.

Bezpieczne, niezawodne, dyspozycyjne i wolne od emisji CO2 źródło energii jakim jest energia jądrowa, znacząco przyczyniłoby się do osiągnięcia neutralności węglowej, pozwalając uniknąć nawet 55 milionów ton CO2 rocznie" - czytamy w komunikacie francuskiej spółki.

Francuzi szacują, że inwestycje jądrowe wygenerują w Polsce 25 tys. nowych miejsc pracy

EDF przekonuje, że dzięki ich doświadczeniu we wspieraniu rozwoju lokalnych łańcuchów dostaw, program oparty na technologii EPR zapewniłby również znaczące możliwości długoterminowego wzrostu polskiego przemysłu. EDF ma na celu zaangażowanie w znaczącym stopniu polskich przedsiębiorstw oraz wspieranie rozwoju lokalnego potencjału przemysłowego i wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy. Szacuje się, że w fazie budowy EPR może powstać lokalnie około 25 tys. miejsc pracy na każdą parę bloków EPR, a także pośrednio dziesiątki tysięcy kolejnych miejsc pracy.

Dzięki programowi osiągnięte byłyby także znaczne synergie z innymi projektami EPR w całej Europie, w duchu długoterminowego europejskiego partnerstwa polskiego i francuskiego przemysłu jądrowego. EDF przy pełnym wsparciu rządu francuskiego jest zaangażowany we współpracę na rzecz Programu Polskiej Energetyki Jądrowej od początku jego istnienia.

Powiązany Artykuł

Daniel Obajtek Free shutt-1200.jpg
Daniel Obajtek: gaz to paliwo przejściowe, stawiamy na OZE i atom

Francuski gigant energetyczny ma już swoje biuro w Warszawie

W lipcu br. EDF, w 80 proc. należące do państwa francuskiego, otworzyło w Warszawie swoje biuro. Jak mówił podczas otwarcia placówki ambasador francuski w Polsce Frederic Billet, „francuski rząd jest zdecydowany zaangażować się w dziedzinie energetyki jądrowej w Polsce. W lutym 2021 r. wyznaczył swojego wysokiego przedstawiciela ds. współpracy jądrowej z Polską, Philippe’a Crouzeta.

W rozmowie z PAP pod koniec marca br. Crouzet powiedział m.in, że Francja chce podzielić się z Polską rolą lidera w energetyce jądrowej w UE, a polski projekt jądrowy postrzega jako wkład do europejskiej transformacji energetycznej.

- Francja ma drugą co do wielkości flotę reaktorów na świecie, ale jest absolutnie kluczowe, aby wewnątrz UE towarzyszył jej w tym obszarze inny duży kraj, należący do wspólnoty - podkreślił.

Polska, ze swoim programem, mam ambicje stać się drugim krajem UE pod względem mocy jądrowych - wskazał.

Polska liczy na zapewnienie finansowania inwestycji jądrowej

Pytany o finansowanie projektu zapewnił, że finansowe oferty różnych potencjalnych partnerów w polskim projekcie jądrowym będą porównywalne.

Zgodnie z PPEJ, Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. EDF oferuje spełniający te wymagania reaktor EPR.

Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

Elektrownie atomowe chcą budować w Polsce również Amerykanie oraz polski biznes

Przypomnijmy, budowa elektrowni atomowych w Polsce zainteresowani są nie tylko Francuzi, ale i Amerykanie oraz Polacy.

Swoje plany budowy małych elektrowni jądrowych ogłosiły niedawno polskie koncerny – KGHM, PKN Orlen oraz konglomerat ZE PAK, należący do Michała Sołowowa i Zygmunta Solorza-Żaka.

KGHM też myśli o małym reaktorze jądrowym

Na początku września KGHM informował, że chce jak najszybciej uruchomić mały reaktor atomowy i poszukuje partnerów do tego projektu. Pod uwagę brany jest NuScale Power LLC to amerykański producent rozwijający reaktory w technologii SMR (małych reaktorów modularnych).

Realizacja projektu rozwoju energetyki jądrowej przewidziana jest do końca 2030 roku, a KGHM zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 roku.

Do wyścigu o atom wystartował też PKN Orlen

W czerwcu inny państwowy gigant, PKN Orlen, podpisał umowę ramową ze spółką Synthos dotyczącą rozwoju reaktorów w technologii SMR. Obie firmy mają ustalić obszar współpracy, m.in. w dziedzinie SMR.

Michał Sołowow i Zygmunt Solorz-Żak są coraz bliżej wybudowania w Polsce elektrowni jądrowej

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął niedawno wniosek od ZE PAK / Zespół Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin” /, należącego do Michała Sołowowa i Zygmunta Solorza-Żaka o powołanie nowej spółki, która zajmie się przygotowaniem do budowy pierwszego małego reaktora jądrowego (SMR).

Zespół Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin” – zespół trzech elektrowni cieplnych opalanych węglem brunatnym i biomasą w rejonie Konina, dostarczających 1168 MW mocy, udział w produkcji krajowej wynosi około 4 procent. W skład zespołu wchodzą następujące obiekty: Elektrownia Pątnów w Koninie.

ZE PAK zakłada inwestycję w cztery do sześciu reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.

Małe reaktory tańsze od wielkich elektrowni jądrowych

Koncepcja małych reaktorów modułowych (SMR) pojawiła się ok. 10 lat temu w USA, jako recepta na wysokie koszty budowy dużych elektrowni jądrowych.

Małe reaktory modułowe w założeniu mają być odpowiedzią na szereg kłopotów prześladujących tradycyjną energetykę jądrową, w tym przede wszystkim olbrzymią kapitałochłonność pojedynczej inwestycji, wysoki stopień złożoności projektu dużego bloku (czyli duży potencjał do popełnienia błędów w realizacji) oraz długie czasy budowy.

Małe reaktory mają być budowane szybciej i sprawniej, z większym udziałem prefabrykacji, a docelowo ich quasi-seryjna produkcja w standaryzowanej formie ma prowadzić do obniżenia kosztów produkcji.

Małe bloki mogą też lepiej wpisywać się w potrzeby systemów elektroenergetycznych – szczególnie tych mniejszych, gdzie jednostki tradycyjne oferowane obecnie na rynku byłyby zbyt duże.

PAP, Électricité de France, ZE PAK, KGHM, PKN Orlen, jk

Polecane

Wróć do strony głównej