X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rośnie bezpieczeństwo energetyczne Polski. Powstaną kolejne magazyny paliw

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 16:24
- Powstanie siedem nowych zbiorników na paliwa, które w 2022 r. zwiększą potencjał magazynowy o 224 tys. m sześc. - poinformował PERN - spółka zarządzająca tzw. infrastrukturą krytyczną naszego państwa, obejmującą składowanie paliw oraz ropy naftowej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Spółka Mostostal Płock podała w środę, że umowa w tej sprawie ma wartość ponad 250 mln zł.

shutterstock nord stream 2 free gazociąg 1200.jpg
Nord Stream 2. Co czeka nas w wymiarze politycznym i gospodarczym?

Trzeci etap rozbudowy magazynów wchodzi w decydującą fazę

To oznacza, że trzeci etap rozbudowy pojemności paliwowych firmy wchodzi w decydującą fazę.

PERN wyjaśnił, że trzeci etap rozbudowy baz paliw spółki zakłada w pierwszej fazie budowę siedmiu nowych zbiorników magazynowych, każdy o pojemności 32 tys. m sześc., w trzech różnych lokalizacjach: w Bazie Paliw w Koluszkach, Bazie Paliw w Nowej Wsi Wielkiej oraz Bazie Paliw w Dębogórzu.

shutt ropa 1200.jpg
Ropa i gaz to surowce strategiczne. Polska systematycznie dąży do zapewnienia bezpieczeństwa ich dostaw

Inwestycję ma realizować Mostostal Warszawa jako lider i Mostostal Płock, które złożyło najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu zakupowym. Mostostal Płock poinformował w środowym komunikacie, że umowa ma wartość 258,95 mln zł.

Dodatkowe zbiorniki paliw kluczowe ze względu na bezpieczeństwo energetyczne Polski

- PERN skutecznie realizuje ambitny plan, mimo niesprzyjającego otoczenia związanego z pandemią koronawirusa. Jeśli popatrzymy na łączną pojemność zbiorników, którą udostępni spółka w przyszłym roku, to praktycznie powstaje dodatkowa baza paliw w naszym kraju, co ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa energetycznego - zwrócił uwagę cytowany w komunikacie PERN pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

zbiorniki ropy1200.jpg
PERN rozwija infrastrukturę. Krok ku energetycznej niezależności - w 2023 r. uniezależnimy się od dostaw z Rosji

Dotychczas wybudowano już 13 wielkich zbiorników paliw

Spółka przypomniała, że pierwszy etap inwestycji obejmował budowę czterech zbiorników o łącznej pojemności 128 tys. m sześc. w dwóch lokalizacjach - Koluszkach i Nowej Wsi Wielkiej.

Drugi etap, który niedawno się zakończył, to dziewięć nowych zbiorników o całkowitej pojemności 222 tys. m sześć. w sześciu lokalizacjach: Dębogórzu, Rejowcu, Boronowie, Koluszkach, Emilianowie i Małaszewiczach.

Najważniejszy cel PERN – bezpieczeństwo surowcowe i paliwowe państwa

Celem strategicznym Grupy Kapitałowej PERN jest wzmocnienie pozycji w obszarze magazynowania i transportu ropy naftowej oraz rozwój w obszarze paliw m.in. poprzez rozbudowę pojemności magazynowych oraz sieci rurociągów.
- PERN to spółka zarządzająca infrastrukturą krytyczną naszego państwa. Stoimy na straży bezpieczeństwa surowcowego i paliwowego. Rozwijamy nasz potencjał, ale także przygotowujemy się do zmian rynkowych w obszarze energetyki. Jesteśmy i pozostaniemy liderem logistyki w tym obszarze - podkreślił prezes PERN Igor Wasilewski.

Podstawą działalności PERN jest składowanie paliw oraz ropy naftowej. Ograniczenie w ostatnich latach działalności tzw. szarej strefy spowodowało, że nastąpił znaczący wzrost obrotu paliwami w bazach paliw należących do PERN, a to z kolei przełożyło się na zwiększone zapotrzebowanie na pojemności magazynowe. Spółka dodała, że nowa infrastruktura magazynowa (224 tys. m sześc.) pozwoli także na m.in. bardziej elastyczny obrót paliwami oraz przechowywanie zapasów interwencyjnych.

PAP, jk

Czytaj także

Rozbudowa bazy paliw PERN w Rejowcu. Ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 14:16
W bazie paliw PERN w Rejowcu zostały zamontowane dachy na dwóch nowo budowanych zbiornikach. Dzięki inwestycji pojemność magazynowa obiektu wzrośnie do prawie 300 tys. m3. Planowany termin zakończenia projektu to pierwsza połowa 2021 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Klimatu: bezpieczeństwo energetyczne decyduje o rozwoju społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 12:30
Ciągłość zasilania w energię elektryczną jest nieodzownym warunkiem istnienia i stałego rozwoju nowoczesnych społeczeństw - podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Według resortu równie ważne są dostępność i możliwość zakupu energii po racjonalnych i możliwych do zaakceptowania cenach. Jest to szczególnie istotne dla państw postindustrialnych, gdzie elektryczność dostarcza usługi istotne w procesie produkcji, komunikacji i obrotu towarowego. Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z tematów trwającego w Warszawie XI Kongresu Polska Wielki Projekt.
rozwiń zwiń