X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tauron wspiera mikroinstalacje OZE. Przyłączył już dziesiątki tysięcy do swojej sieci

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 14:34
W pierwszym półroczu br. działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja przyłączyła do sieci energetycznej blisko 44 tys. mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy ok. 317 megawatów – wynika z czwartkowej informacji Grupy Tauron.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Statystyki Taurona potwierdzają, że także w tym roku utrzymuje się zapoczątkowany kilka lat temu dynamiczny wzrost ilości mikroinstalacji OZE.


shutterstock_795886090 kopia 1200.jpg
OZE będzie bardziej dostępne. Rząd wprowadzi nowe rozwiązania

Dla porównania - w pierwszym półroczu ub. roku Tauron przyłączył do sieci 34,6 tys. takich instalacji (w tym roku ponad 27 proc. więcej), a ich łączna moc wynosiła 235 MW (w tym roku jest większa o blisko 35 proc.).

Mikroinstalacje OZE rosną z roku na rok

Mikroinstalacja to odnawialne źródło energii elektrycznej o mocy zainstalowanej do 50 kW. W ostatnich pięciu latach liczba takich instalacji rośnie skokowo - z ponad 4 tys. w roku 2017 (o łącznej mocy 24 megawatów), poprzez ponad 8 tys. (o łącznej mocy blisko 50 megawatów) w roku 2018 i przeszło 30,4 tys. w roku 2019 (o mocy 206 MW) do 97,7 tys. w roku 2020 (o łącznej mocy 658 MW).
W sumie Tauron przyłączył już do sieci energetycznej ok. 200 tys. mikroinstalacji, głównie fotowoltaicznych.


FOTOWOLTAIKA.jpg
URE: mikroinstalacje OZE dostarczają do sieci coraz więcej energii

Poradnik Taurona jak dostosować sieć i korzystać z mikroinstalacji

Tak duży przyrost oraz utrzymująca się popularność mikroinstalacji powodują konieczność odpowiedniego dostosowywania sieci energetycznej oraz odpowiedzialności po stronie instalatorów urządzeń i samych prosumentów.

Dla wszystkich uczestników rynku fotowoltaicznego Tauron przygotował poradnik, w którym odpowiada na najczęściej zadawane pytania, dotyczące poprawnej pracy fotowoltaiki.


"Z poradnika można dowiedzieć się m.in., że duża liczba przyłączanych do sieci mikroinstalacji wpływa na zwiększenie poziomu napięcia w sieci. Jeżeli przekroczy ono dopuszczalną granicę, występują problemy z ciągłością pracy mikroinstalacji" – wyjaśnił wiceprezes Taurona Jerzy Topolski, cytowany w czwartkowej informacji spółki.

Z doświadczeń Taurona wynika, iż prosumenci zazwyczaj nie zużywają w tym samym czasie wytworzonej energii, co przy dużym nasyceniu źródeł wytwórczych powoduje przepływ energii na wyższy poziom napięcia.

"Prosumenci mogą ograniczyć wyłączanie się urządzeń, jeśli zwiększą zużycie energii z mikroinstalacji na potrzeby własne. Dzieje się tak, gdy urządzenia w domach pracują w czasie, gdy instalacja produkuje najwięcej energii" – wskazał Topolski.

Bezpłatny poradnik dla użytkowników mikroinstalacji fotowoltaicznych dostępny jest na stronie internetowej pod adresem https://tauron-dystrybucja.pl/mikroinstalacja.

Przygotowanie porad i wskazówek dla prosumentów to również odpowiedź na reklamacje, które wpływają do firm energetycznych odnośnie poprawności pracy domowych instalacji PV.

"W naszej ocenie bardzo duży procent zgłaszanych problemów ma swoje przyczyny po stronie klientów i instalatorów - wymaga sprawdzenia poprawności podłączenia mikroinstalacji do wewnętrznej instalacji elektrycznej prosumenta oraz sprawdzenia poprawności skonfigurowania i nastawów falownika" – ocenił wiceprezes Taurona.

Sieć mikroinstalacji wymaga tez sprawnych magazynów prądu

Przedstawiciele Grupy wskazują, iż dużym wyzwaniem dla instalacji prosumenckich jest magazynowanie nadwyżek energii w okresie produkcji, kiedy prosumenci nie zużywają jej na bieżąco. Sieć dystrybucyjna nie jest bowiem fizycznym magazynem energii i nie może przechować energii do czasu, aż odbiorcy zaczną ją zużywać. Mogą to jednak robić prosumenci, zagospodarowując lub magazynując wytworzony prąd.

"Dzięki magazynom praca mikroinstalacji nie będzie zależna od zapotrzebowania na energię w sieci operatora, a prosumenci zwiększą swoją niezależność energetyczną. Pozwoli to również na dalszy rozwój lokalnych źródeł energii i rozwój OZE" – podsumował Tauron w czwartkowym komunikacie.

Zatrudniająca ok. 7,8 tys. pracowników firma Tauron Dystrybucja to największy w Polsce dystrybutor energii elektrycznej, dysponujący siecią 241,5 tys. km linii energetycznych na obszarze ok. 57 tys. km kw. Rocznie firma przesyła prawie 50 terawatogodzin energii do ok. 5,7 mln klientów. Spółka jest częścią grupy energetycznej Tauron Polska Energia.

PAP, jk

Czytaj także

"Zielone" plany PGE, Enei i Taurona. Polskie koncerny stawiają na energię z farm wiatrowych

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 13:25
Trzy największe polskie koncerny energetyczne - PGE, Enea i Tauron stawiają na zieloną energię - chcą zainwestować w morską energetykę wiatrową miliardy złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ireneusz Zyska: będą ułatwienia dla prosumentów. OZE zdominowały Kongres 590

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 18:16
Podczas Kongresu 590 wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska zapowiedział nowe rozwiązania prawne dla prosumentów. Resort chce, by w najbliższych latach podwoiła się liczba osób wytwarzających w Polsce energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tauron podwoił ilość sprzedawanej energii ze źródeł odnawialnych. To priorytet inwestycyjny firmy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 11:38
W ub. roku grupa energetyczna Tauron podwoiła ilość prądu sprzedawanego w ramach produktu opartego w 100 proc. na odnawialnych źródłach energii. W tej formule Grupa dostarczyła przedsiębiorstwom jedną terawatogodzinę energii - poinformowała spółka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tauron: zmiany w ustawie o OZE powinny zlikwidować przewymiarowanie instalacji. "Zwiększą się możliwości prosumentów"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 12:33
Proponowane przez resort klimatu zmiany w ustawie o OZE powinny zlikwidować niekorzystne dla systemu energetycznego przewymiarowanie instalacji fotowoltaicznych, a tym samym zmniejszyć koszty inwestycyjne u prosumentów i po stronie systemu - oceniają przedstawiciele Grupy Tauron.
rozwiń zwiń