X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budowa Baltic Pipe. Wkrótce początek układania gazociągu na dnie Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 08:20
Gazociąg Baltic Pipe na Bałtyku będą jednocześnie układać dwie lub jedna z trzech zaangażowanych w operację jednostek - poinformował operator przesyłowy gazu Gaz-System. Wiadomo już, jakie zadania przypadną poszczególnym statkom koncernu Saipem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/63ru78

Gazociąg między Danią a Polską będzie układany w sumie przez trzy statki należące do Saipemu, czyli wykonawcy odcinka - Castorone, Castoro 6 i Castoro 10. W danym momencie będzie pracował jeden lub dwa z nich.

element gazociągu Baltic Pipe
Gaz-System ujawnił swoje plany inwestycyjne do 2023 r. Celem jest uniezależnienie energetyczne Polski

Zgodnie z informacją Gaz-Systemu, Castoro 10 ułoży gazociąg w strefie przybrzeżnej Danii. Castoro 6 będzie odpowiadał za pozostałe większe fragmenty w duńskich obszarach morskich oraz w obszarach morskich w Polsce. Natomiast Castorone ułoży gazociąg na głębszych wodach, głównie szwedzkich, ale w niektórych miejscach także na polskich i duńskich. Układanie gazociągu podmorskiego rozpocznie się latem.

Dno morza dobrze sprawdzone

Gaz-System podkreślił, że na etapie projektowania gazociągu nie tylko zidentyfikowano większość przeszkód, takich jak wraki czy głazy, ale i uwzględniono ich obecność przy wyznaczaniu ostatecznej trasy. Co więcej, jak podkreślił operator, badania czystości dna korytarza instalacyjnego są prowadzone na każdym etapie instalacji. Dzięki temu możliwe jest usunięcie znalezionych obiektów bądź - w przypadku większych przeszkód - korekta trasy gazociągu.

Na trasie gazociągu Baltic Pipe znajduje się kilkadziesiąt różnego rodzaju skrzyżowań z istniejącą infrastrukturą podmorską, taką jak kable energetyczne, telekomunikacyjne, a także gazociągi. Przecięcie się tej infrastruktury za każdym razem musi być uregulowane odpowiednimi porozumieniami z jej właścicielami.

Jak poinformował Gaz-System, operator ma już podpisane wszystkie umowy crossingowe. Nie może jednak zdradzić szczegółów, ponieważ umowy te zobowiązują do zachowania poufności.

Gaz prosto z Norwegii

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Ma zacząć działać 1 października 2022 r.

Saipem to włoski koncern inżynieryjny, wyspecjalizowany w budownictwie i usługach dla sektora wydobywczego na morzu. Warta 280 mln euro umowa, podpisana w maju 2020 r. przez Gaz-System z Saipem Limited - brytyjską spółką Saipemu - obejmuje ułożenie ok. 275 km gazociągu przez statki należące do koncernu.


PolskieRadio24.pl, Gaz System, PAP, md

Czytaj także

Gaz-System ujawnił swoje plany inwestycyjne do 2023 r. Celem jest uniezależnienie energetyczne Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 10:30
W perspektywie 2023 r. priorytetem jest dokończenie strategicznych projektów dywersyfikacyjnych, zakładających budowę nowych lub rozbudowę istniejących punktów wejścia gazu do Polski - mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" prezes Gaz-System Tomasz Stępień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: w ciągu kolejnej dekady Polska może się stać wodorowym hubem

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 11:49
- Jednym z wielu elementów transformacji planu jest gospodarka wodorowa. Transformacja uwzględniająca wodór w całym łańcuchu kompetencji i wykorzystująca go w produkcji energii. Polska może stać się hubem wodorowym i będziemy pracowali nad tym, żeby tak się stało - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tauron podwoił ilość sprzedawanej energii ze źródeł odnawialnych. To priorytet inwestycyjny firmy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 11:38
W ub. roku grupa energetyczna Tauron podwoiła ilość prądu sprzedawanego w ramach produktu opartego w 100 proc. na odnawialnych źródłach energii. W tej formule Grupa dostarczyła przedsiębiorstwom jedną terawatogodzinę energii - poinformowała spółka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje publiczne sposobem na koronawirusa. Pomogą pokonać szkody gospodarcze powstałe w pandemii

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 13:33
Inwestycje publiczne mogą pomóc naprawić szkody gospodarcze powstałe w wyniku pandemii, zapewnić wzrost gospodarczy w krajach Trójmorza po koronakryzysie - mówiła prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka podczas konferencji w Sofii.
rozwiń zwiń