X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Światowy Dzień Ziemi: rząd przeznacza miliardy złotych na programy energetyczne chroniące klimat

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 17:35
Jakie działania podejmuje polski rząd, w tym resort środowiska w ochronie klimatu, mówił w radiowej Jedynce Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa LeoWolfert

Jak podkreślił, jest to cały szereg działań programowych i legislacyjnych, wśród których należy wymienić program "Czyste powietrze" z budżetem ponad 100 mld zł, Program wspierania efektywności energetycznej, dopłaty do  termomodernizacji budynków czy wymianę starych pieców.


kurtyka 12.jpg
Michał Kurtyka: w ciągu roku zrobiliśmy ogromny postęp w kwestii transformacji energetyki

Już pół miliona gospodarstw z instalacjami fotowoltaicznymi

- W tym roku kontynuowany będzie podjęty z ogromnym sukcesem w ubiegłym roku program rozwoju instalacji prosumenckich, fotowoltaicznych, który zaowocował już pół milionem gospodarstw korzystających z tych rozwiązań w ramach programu Mój prąd – wymienia gość Polskiego Radia.

Posłuchaj
05:13 zyska-justa.mp3 Jakie działania podejmuje polski rząd, w tym resort środowiska w ochronie klimatu, mówił w radiowej Jedynce Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska./Justyna Golonko, Polskie Radio/.

I zapowiada, że nowa wersja tego programu zostanie uruchomiona 1 lipca tego roku.

Miliardy złotych na „zielony” transport publiczny

- Ogłosiliśmy wielki program Zielony Transport Publiczny, w którym przeznaczamy ponad 1,1 mld zł na zakup autobusów z napędem wodorowym – wymienia gość radiowej Jedynki.

Miks energetyczny z coraz mniejszym dodatkiem węgla

Rząd podjął też olbrzymie wyzwanie starając się zmienić tzw. miks energetyczny, w którym decydującą rolę przy wytwarzaniu energii elektrycznej mają odgrywać Odnawialne  Źródła Energii, w tym morskie farmy wiatrowe, zastępujące surowce kopalniane, przede wszystkim węgiel. Coraz większe znaczenie odgrywać ma też energetyka jądrowa.

Przed nami farmy wiatrowe oraz energetyka jądrowa

- Przyjęliśmy ustawę, która zwiększa zdecydowanie środki na budowę morskich farm wiatrowych od 2025 r., od 2033 r. oddawane będą w Polsce kolejne z sześciu bloków elektrowni  jądrowych, zapewniających stabilizację polskiego systemy elektroenergetycznego – mówi gość Polskiego Radia.


shutt elektorwnia 1200.jpg
Potrzebujemy czystej energii. Przyszłość jest w atomie

Jak dodaje, jest też plan rozwoju kogeneracji, opartej o gaz ziemny, w tym takie projekty jak Baltic Pipe, czy budowa terminala gazowego w Świnoujściu.

Nowe technologie energetyczne przełożą się na rozwój gospodarczy

To wszystko przełoży się na rozwój polskiej gospodarki, stanie się jej kołem zamachowym, gdyż, jak tłumaczy gość Polskiego Radia, energia wytwarzana dzięki tym nowym, nowoczesnym  metodom będzie tańsza niż energia uzyskiwana ze źródeł konwencjonalnych.

Justyna Golonko, jk

Czytaj także

Dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Bałtycka energetyka wiatrowa da impuls całej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 13:12
O znaczeniu energetyki wiatrowej na Bałtyku, na którą stawia Polska, mówiono podczas 6. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie. Jak podkreślano, to nie tylko inwestycja energetyczna, ale i ogólnogospodarcza, generująca dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy w naszym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa wyścig o paliwo wodorowe. Siemens chce je produkować na... farmach wiatrowych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 14:44
Firmy Siemens Gamesa i Siemens Energy opracowują komercyjną morską turbinę wiatrową, która wyprodukuje wodór poprzez elektrolizę. To oznacza przełom w masowej produkcji tego odnawialnego paliwa, pisze agencja Reuters.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKN Orlen stawia na czystą energię. Pozyska ją z farmy wiatrowej na Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 14:44
Spółka Baltic Power z Grupy Orlen podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Umowa gwarantuje, że wyprodukowana tam czysta energia trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego - podał PKN Orlen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął Politykę energetyczną Polski do 2040 r. Opiera się na trzech filarach

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 18:05
Rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. Polityki energetycznej Polski do 2040 r. Opiera się na ona na trzech głównych filarach - sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrej jakości powietrza.
rozwiń zwiń