Polska włącza się do wyścigu o paliwo przyszłości. Rusza nabór wniosków dot. technologii wodorowych

2021-03-05, 14:52

Polska włącza się do wyścigu o paliwo przyszłości. Rusza nabór wniosków dot. technologii wodorowych
W przyszłym roku powstanie mobilna stacja tankowania wodoru w Krakowie.Foto: twitter/PKN Orlen

- Wodór to przyszłość, energia przyszłości. Albo weźmiemy udział w tym wyścigu, albo zostaniemy w tyle - podkreślił wicepremier Jarosław Gowin. Poinformował o zainaugurowaniu naboru wniosków dot. innowacyjnych technologii wodorowych.

Wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska poinformowali w piątek o starcie naboru dot. innowacyjnych technologii wodorowych w ramach mechanizmu IPCEI (Important Projects of Common European Interest), który ma wspierać politykę gospodarczą i konkurencji UE.

- Wodór to przyszłość, to energia przyszłości (...), albo weźmiemy udział w tym wyścigu, albo zostaniemy w tyle - przekonywał Gowin na konferencji prasowej.

Powiązany Artykuł

pap_20190612_01T (3) (1).jpg
Technologie wodorowe szansą dla Polski. "Toczy się gra, kto będzie twórcą patentów, kupowanych na całym świecie"

Technologie wodorowe mają kluczowe znaczenie dla obniżenia emisyjności

Wicepremier wskazał, że technologie wodorowe mogą się istotnie przyczynić do obniżenia emisyjności gospodarki, co w przypadku Polski jest bardzo istotne.


Posłuchaj

Do 26 marca trwa nabór innowacyjnych technologii wodorowych w ramach mechanizmu IPCEI. Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka zwrócił uwagę, że Polska już teraz jest jednym z większych producentów wodoru./IAR/. 0:18
+
Dodaj do playlisty



Wicepremier wskazał, że nawet jeśli dziś technologie wodorowe są drogie, to z czasem ich koszty będą maleć, będą one udoskonalane i będą stawały się coraz powszechniejsze.

Powiązany Artykuł

shutterstock_1106065841 (1).jpg
"Przed nami produkcja paliw przyszłości". Wiceprezes PGNiG o planach koncernu

- Popieramy rozwój technologii, dzięki którym sukcesywnie zwiększać się będzie nasza niezależność energetyczna i konkurencyjność gospodarki. Polski i europejski przemysł musi stawać się coraz bardziej konkurencyjny, a mechanizm IPCEI jest istotny dla prowadzenia transgranicznej, europejskiej i ambitnej polityki przemysłowej. Wierzymy, że wodór i technologie na nim oparte są szansą na skok cywilizacyjny i nie wolno nam tej szansy zaprzepaścić – podkreślił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas dzisiejszej konferencji prasowej.


Posłuchaj

Oba resorty podkreślają, że "projekty złożone w ramach IPCEI powinny charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności, pozytywnym wpływem na środowisko, jednocześnie przyczyniając się do wzrostu konkurencyjności całego europejskiego przemysłu"./IAR/. 0:30
+
Dodaj do playlisty

Do 26 marca można zgłaszać innowacyjne technologie wodorowe

Gowin poinformował, że do 26 marca potrwa nabór na innowacyjne technologie wodorowe w ramach mechanizmu IPCEI.

Powiązany Artykuł

polska strategia wodorowa 1200.jpg
Zyska o Polskiej Strategii Wodorowej: zmierzamy do nowoczesności i technologicznego zaawansowania

Aby zapewnić krajowej gospodarce wodorowej możliwie najlepsze warunki rozwoju, Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi prace nad "Polską Strategią Wodorową do 2030 roku".

- Uzyskanie statusu IPCEI dodatkowo wesprze polskich przedsiębiorców w wyścigu technologicznym, z jakim mamy obecnie do czynienia w zakresie innowacyjnych metod produkcji, transportu i wykorzystania wodoru. Polska ma dobrą pozycję startową w tym wyścigu i potencjał realizacji projektów ważnych dla całej Wspólnoty – wskazał minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Powiązany Artykuł

energetyka1200.jpg
Polska droga do paliwa wodorowego uwzględni potrzeby i konkurencyjność gospodarki

W 2000 r. przeprowadzono wstępny nabór na koncepcje projektów wodorowych, w ramach którego zgłoszono 29 projektów z różnych obszarów: projekty infrastrukturalne, projekty badawcze oraz projekty dotyczące pierwszego przemysłowego wdrożenia. Liczba złożonych koncepcji projektowych wykazała duże zainteresowanie rynku tym wymagającym technologicznie obszarem.

Szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka wyjaśnił, że zgłaszane przez przedsiębiorstwa projekty muszą się charakteryzować partnerstwem z innymi państwami UE.

Powiązany Artykuł

wiatrak farma wiatrowa free shut 1200.jpg
Trwa wyścig o paliwo wodorowe. Siemens chce je produkować na... farmach wiatrowych

Wsparcie uzyskają tylko projekty realizowane w ramach współpracy kilku krajów Unii

- Programy IPCEL, czyli wspólnego zainteresowania, muszą mobilizować na poziomie UE kilka państw. Trwa dyskusja, czy będą to trzy, czy cztery państwa. Przedsiębiorstwa muszą brać pod uwagę, że jeśli zostaną wyselekcjonowane na poziomie krajowym, to następnym krokiem będzie uzyskanie partnerstwa kilku państw UE i wtedy takie projekty, jak będziemy znać ich zakres, potencjał technologiczny, ile będą kosztować, mogą być wyjęte spod rygoru pomocy publicznej UE - wyjaśnił Kurtyka.

Wodór ważnym elementem nowej polityki energetycznej Polski

Wodór wesprze realizację celów przyjętej niedawno "Polityki energetycznej Polski do 2040 r.", w szczególności w zakresie wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii. Zależy nam, aby jak najwięcej polskich projektów wodorowych podjęło ten wysiłek i uzyskało status ważnego projektu stanowiącego przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania – zaznaczył wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska.

PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej