X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska droga do paliwa wodorowego uwzględni potrzeby i konkurencyjność gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 18:20
Z czego w przyszłości będziemy produkować prąd, czyli o przyszłości polskiej energetyki, opartej m.in. na wodorze, mówił w radiowej Jedynce wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa LeoWolfert

Dzisiaj do konsultacji społecznych skierowany został projekt polskiej strategii wodorowej, które to paliwo ma szansę w XXI wieku zastąpić tradycyjne źródła energii.


WODÓR twitter - PKN ORLEN.jpg
Polska Strategia Wodorowa. Rząd planuje przyjąć dokument w I kwartale

Zastąpienie wodorem tradycyjnych paliw nie nastąpi od razu

Tyle że – jak podkreśla gość radiowej Jedynki – do tego jest jeszcze długa droga, nie stanie się to od razu.


Posłuchaj
05:18 blazej 14.mp3 Z czego w przyszłości będziemy produkować prąd, czyli o przyszłości polskiej energetyki, opartej m.in. na wodorze, mówił w radiowej Jedynce wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska./Błażej Prośniewski, Polskie Radio/.

 

- Technologie wodorowe są wciąż dość drogie i – podobnie jak w innych sektorach technologicznych – przekroczenie progu dostępności dla wszystkich uczestników rynku musi jeszcze trochę potrwać, mówi wiceminister.

Paliwo wodorowe będzie powstawać m.in. na morskich farmach wiatrowych

Jak jednocześnie zapewnia, w najbliższych latach będziemy rozwijać odnawialne źródła energii, takie jak np. energetyka wiatrowa. O poparciu tego kierunku świadczy fakt, że wczoraj senat przyjął ustawę o promowaniu morskiej energetyki wiatrowej.

Zielona energia to dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy

Wiceminister wyjaśnia, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej z wykorzystaniem elektrolizerów (wytwarzających wodór) służyć będzie nie tylko wytwarzaniu zielonej energii, ale pozwoli na ożywienie wielu obszarów gospodarczych – portów, usług geologicznych, budowlanych.


wiatrak farma wiatrowa free shut 1200.jpg
Trwa wyścig o paliwo wodorowe. Siemens chce je produkować na... farmach wiatrowych

- Przewidujemy, że do roku 2040 w tym obszarze powstanie ponad 77 tys. nowych miejsc pracy, a sama wartość projektu wyniesie ponad 130 mld zł – mówi gość Jedynki.

- To pozwoli nam na zachowanie bezpieczeństwa energetycznego kraju, przy zachowaniu warunku zeroemisyjności i neutralności klimatycznej, zgodnie z ochroną rynku i konkurencyjności gospodarki, podkreśla Ireneusz Zyska.

Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Bałtycka energetyka wiatrowa da impuls całej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 13:12
O znaczeniu energetyki wiatrowej na Bałtyku, na którą stawia Polska, mówiono podczas 6. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie. Jak podkreślano, to nie tylko inwestycja energetyczna, ale i ogólnogospodarcza, generująca dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy w naszym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska będzie rozwijać sektor paliw alternatywnych - biometanu i biogazu. Ma uniezależnić od importu surowców

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 16:01
List intencyjny ws. partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego podpisali we wtorek przedstawicie ministerstwa klimatu i środowiska i branży - w tym PKN Orlen i PGNiG, oraz nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejskie porozumienie w sprawie wodoru. Polska podpisała dokument

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 09:04
Polska wraz z 22 europejskimi państwami podpisała porozumienie IPCEI w obszarze niskoemisyjnego wodoru, produkowanego z wykorzystaniem energii odnawialnej. Celem inicjatywy ma być umożliwienie wykorzystania wodoru w transporcie, energetyce i przemyśle w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa wyścig o paliwo wodorowe. Siemens chce je produkować na... farmach wiatrowych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 14:44
Firmy Siemens Gamesa i Siemens Energy opracowują komercyjną morską turbinę wiatrową, która wyprodukuje wodór poprzez elektrolizę. To oznacza przełom w masowej produkcji tego odnawialnego paliwa, pisze agencja Reuters.
rozwiń zwiń