PKN Orlen stawia na czystą energię. Pozyska ją z farmy wiatrowej na Bałtyku

2021-01-14, 14:44

PKN Orlen stawia na czystą energię. Pozyska ją z farmy wiatrowej na Bałtyku
Z danych zawartych w raporcie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wynika, że wykorzystanie pod farmy wiatrowe wszystkich zidentyfikowanych obszarów w polskiej części Bałtyku, przełoży się na 33 GW mocy.Foto: pixabay

Spółka Baltic Power z Grupy Orlen podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Umowa gwarantuje, że wyprodukowana tam czysta energia trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego - podał PKN Orlen.

" To jeden z kluczowych etapów przygotowania inwestycji, gwarantujący, że czysta energia wyprodukowana na morzu trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego" - przekazał w czwartkowym komunikacie płocki koncern.

Czysta energia trafi do miliona gospodarstw domowych

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przyznał, że koncern w ciągu najbliższych lat chce rozpocząć na Pomorzu produkcję energii elektrycznej, która zasili "nawet milion gospodarstw domowych".


Powiązany Artykuł

AAAWIATRAK.jpg
Senat: bez poprawek do ustawy o morskiej energetyce wiatrowej

- To olbrzymie przedsięwzięcie, wymagające znaczącej rozbudowy sieci przesyłowej na północy Polski. Inwestycje w ten segment będą leżały po stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Podpisana umowa to mocny sygnał, że nasz projekt wchodzi w zaawansowaną fazę przygotowań - podkreślił Obajtek, cytowany w informacji PKN Orlen.

PKN Orlen buduje farmę wiatrową 23 km od brzegów Bałtyku

Jak przypomniał koncern, Grupa Orlen prowadzi prace przygotowawcze do realizacji położonej na Bałtyku morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW - inwestycja będzie zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa.

- Energia elektryczna z farmy wiatrowej będzie wyprowadzona podziemną trasą kablową, prowadzącą od turbin do stacji elektroenergetycznej zlokalizowanej na lądzie. Stacja Polskich Sieci Elektroenergetycznych powstanie specjalnie na potrzeby odbierania i dalszego przesyłu energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych na Bałtyku" - wyjaśnił PKN Orlen.

Prace rozpoczęto w listopadzie 2020 r.

Jeszcze w listopadzie 2020 r. PKN Orlen ogłosił, iż rozpoczął lądowe badania geologiczne na trasie przyłącza farmy wiatrowej, która ma powstać na Morzu Bałtyckim. Jak podano, możliwe będzie wytyczenie podziemnej trasy kablowej z morza do stacji elektroenergetycznej położonej na lądzie. W informacji o przygotowaniach do budowy farmy wiatrowej koncern informował, że pomiary zostaną wykonane w gminie Choczewo, gdzie powstanie infrastruktura przesyłowa.


Powiązany Artykuł

OZE.jpg
Polska ma szansę stać się potentatem w produkcji prądu z morskich farm

Strategia koncernu przewiduje zainwestowanie w OZE 47 mld zł do 2030 r.

PKN Orlen wspomniał w czwartek, że jednym z filarów ogłoszonej pod koniec 2020 r. strategii Orlen 2030 jest rozwój obszaru energetyki, poprzez inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła wytwarzania - w tym czasie, czyli do 2030 r., na ten cel, w tym także na morską energetykę wiatrową, Grupa Orlen przeznaczy 47 mld zł.

PKN Orlen chce osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 r.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że Grupa Orlen "jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 r.

 - Do 2030 r. koncern o 20 proc. zredukuje emisje CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz CO2/MWh o 33 proc. z produkcji energii elektrycznej. Będący w zaawansowanej fazie przygotowania projekt budowy morskiej farmy wiatrowej jest jedną z kluczowych inwestycji dla realizacji tych celów - oświadczył PKN Orlen.

PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej