X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pierwsza synchronizacja nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 08:10
Prace na budowie nowego bloku energetycznego o mocy 496 MW w Elektrowni Turów wchodzą w finalną fazę realizacji. 21 grudnia blok po raz pierwszy został zsynchronizowany z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Tym samym rozpoczął się ruch regulacyjny układów technologicznych i ich optymalizacja oraz produkcja energii elektrycznej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/ @Grupa_PGE

– Proces pierwszej synchronizacji generatora bloku nr 7 z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym przebiegł zgodnie z planem oraz z uzgodnionym z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi programem pierwszej synchronizacji. To końcowy etap jednego z największych i najnowocześniejszych projektów inwestycyjnych w polskiej energetyce w ostatnich dziesięcioleciach – powiedziała prezes zarządu PGE GiEK, Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Energia dla 2,3 mln gospodarstw

W pierwszym okresie, po synchronizacji bloku z siecią, produkcja energii elektrycznej generatora bloku nr 7 realizowana będzie na poziomie około 40-45 proc. jego mocy znamionowej, tj. około 200 MW. Pełniący obowiązki dyrektora Elektrowni Turów Oktawian Leśniewski podkreślił, że zastosowanie najnowszych technologii pozwoli na uzyskanie wysokiej, wynoszącej powyżej 43 proc. sprawności produkcji energii elektrycznej.
– W obecnym kształcie Elektrownia Turów jest w stanie dostarczyć energię elektryczną do około 2,3 mln gospodarstw. Po zakończeniu budowy turoszowski kompleks energetyczny będzie mógł zasilić w energię elektryczną dodatkowy milion gospodarstw – powiedział Oktawian Leśniewski.


Nowy blok będzie spełniał surowe normy ochrony środowiska. Emisja dwutlenku siarki, w porównaniu z wyłączonymi wcześniej blokami nr 8, 9 i 10, będzie prawie 20-krotnie niższa, a emisja pyłów około 10-krotnie. Dodatkowo, blok będzie charakteryzował się emisją CO2 o ok. 15 proc. niższą niż obecnie funkcjonujące bloki energetyczne w Elektrowni Turów. Nowa jednostka jest też przystosowana do rygorów emisyjnych wynikających z konkluzji BAT, które zaczną obowiązywać od 2021 roku i zakładają wdrożenie najlepszych i najbardziej proekologicznych dostępnych technologii.

wiatrak energia stock 1200.jpg
Tauron inwestuje w zieloną energię. W woj. łódzkim koncern zbuduje farmę wiatrowąŁączna moc ponad 2.000 MW

Inwestycja realizowana jest przez konsorcjum firm Mitsubishi Power Europe, Tecnicas Reunidas oraz Budimex. Prace na terenie budowy rozpoczęły się w grudniu 2014 roku. Blok o mocy elektrycznej brutto 496 MW, z parowym kotłem pyłowym o parametrach nadkrytycznych będzie opalany węglem brunatnym pochodzącym z pobliskiej Kopalni Turów. Nowa jednostka, po jej oddaniu do eksploatacji, pozwoli całkowicie odbudować moc Elektrowni Turów.

Siedem pracujących wówczas bloków energetycznych, w tym całkowicie zmodernizowane bloki nr 1-3, osiągnie moc ponad 2.000 MW. Parametry nowego bloku dobrano w ten sposób, by do zakończenia jego pracy w 2044 roku w pełni i efektywnie wykorzystać zasoby węgla brunatnego w złożu Kopalni Węgla Brunatnego Turów, z jednoczesnym zachowaniem wszystkich norm i standardów środowiskowych.

5 proc. krajowej produkcji energii

Kompleks Turów to ważny element polskiego systemu elektroenergetycznego, mający wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz stabilne dostawy prądu. Odpowiada za ok. 5 proc. krajowej produkcji energii.


Kopalnia i elektrownia należą także do grupy najważniejszych i największych zakładów przemysłowych w tej części Dolnego Śląska oraz są największym pracodawcą w regionie. Zatrudnienie bezpośrednio w kopalni i elektrowni, w spółkach zależnych oraz podmiotach współpracujących zapewnia byt ok. 60-80 tys. osób, wliczając w to rodziny pracowników.

PoslkieRadio24.pl, PAP, DoS

Zobacz więcej na temat: energetyka POLSKA GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

720 mln euro na odłączenie sieci energetycznej od rosyjskiego systemu. Podpisano umowę

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 15:28
720 milionów euro z unijnego budżetu zostanie przekazanych Polsce i krajom bałtyckim na synchronizację sieci energetycznych w Europie. Dziś operatorzy systemów przesyłowych energii elektrycznej z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali umowę z unijną Agencją Wykonawczą do spraw Innowacji i Sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejskie porozumienie w sprawie wodoru. Polska podpisała dokument

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 09:04
Polska wraz z 22 europejskimi państwami podpisała porozumienie IPCEI w obszarze niskoemisyjnego wodoru, produkowanego z wykorzystaniem energii odnawialnej. Celem inicjatywy ma być umożliwienie wykorzystania wodoru w transporcie, energetyce i przemyśle w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soboń: Polska wpisuje się w politykę klimatyczną UE, ale idzie własną drogą

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 16:09
- Kluczową inwestycją, stabilizującą system, jest energetyka atomowa. Perspektywa po roku 2040, połowa lat 40., jest perspektywą realną dla zakończenia budowy sześciu reaktorów jądrowych w Polsce - powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.
rozwiń zwiń