X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zaskakujący efekt pandemii: spada zużycie energii w UE, rośnie udział OZE

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 12:30
Z powodu pandemii COVID-19 spada zużycie energii w Unii Europejskiej. Jednocześnie rośnie udział energii ze źródeł odnawialnych w unijnym miksie energetycznym - wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej dotyczącego drugiego kwartału tego roku.
W Polsce trwa już proces restrukturyzacji sektora węglowego.
W Polsce trwa już proces restrukturyzacji sektora węglowego.Foto: shutterstock, yuttana Contributor Studio

Z dokumentu wynika, że w dużej części UE obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią miały bezprecedensowy wpływ na rynek energii, powodując spadek zużycia gazu i energii elektrycznej odpowiednio o 10 proc. i 11 proc. w drugim kwartale w ujęciu rocznym.

Mix energetyczny niespotykany od ponad dekady

Porównanie z drugim kwartałem 2019 r. pokazuje również głęboki wpływ na całą gospodarkę – spadek PKB o 14 proc. Jednocześnie niższe zużycie i wzrost produkcji energii słonecznej przyczyniły się do tego, że odnawialne źródła energii sięgnęły 43-proc. udział w unijnym miksie energetycznym.

energetyka1200.jpg
Energetyka wiatrowa, biogaz, atom. Polska stawia na zrównoważony miks energetyczny

Spadają ceny węgla, a  także produkcja energii w elektrowniach atomowych

To nowy kwartalny rekord. Hurtowe ceny energii spadły o 30-50 proc. i osiągnęły poziom niespotykany od ponad dekady. Produkcja węgla spadła o 34 proc. rok do roku. Produkcja energii ze źródeł jądrowych również została poważnie dotknięta kryzysem – spadła o 17 proc. rok do roku.

Zdaniem KE, popyt na pojazdy elektryczne pozostał silny.

- Rosnące zainteresowanie czystszą mobilnością zbiegło się z gwałtownym spadkiem sprzedaży samochodów z silnikiem Diesla i benzyną i spowodowało, że udział w rynku pojazdów ECV osiągnął rekordowy poziom 7,2 proc. w drugim kwartale 2020 r. W drugim kwartale 2019 było to 2,4 proc. - informuje Komisja.

Ceny gazu niższe niż w USA

Załamanie popytu związane z pandemią w wielu sektorach gospodarczych doprowadziło do spadku zużycia gazu w UE o 10 proc. w tym samym okresie. W niektórych państwach członkowskich zużycie gazu spadło o 20-30 proc. w kwietniu w porównaniu z tym samym miesiącem 2019 roku. Popyt na gaz ziemny był niższy nie tylko w przemyśle, ale również w energetyce.

W kontekście niskiego zapotrzebowania na gaz w UE hurtowe ceny gazu na niektórych hubach spadły w maju poniżej USA, co spowodowało anulowanie niektórych dostaw LNG. Ceny detaliczne dla przeciętnego odbiorcy przemysłowego spadły w drugim kwartale 2020 r. o 11 proc. rok do roku, a klienci w gospodarstwach domowych również cieszyli się niższymi cenami w większości stolic UE.

 PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paliwo przyszłości. Wodór może zmienić polską gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 10:17
Toyota Motor Poland i PGNiG podpisały umowę o współpracy przy rozwoju technologii wodorowej w Polsce. W ramach porozumienia powstanie m.in. pilotażowa stacja tankowania wodorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie pozycja Polski na rynku energii odnawialnej. Rząd stawia m.in. na energetykę wiatrową i biogaz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:22
Polska staje się coraz bardziej znaczącym graczem na rynku energii odnawialnej. Przewodzi inicjatywom rozwijającym energetykę wiatrową, stawia na wykorzystanie biogazu i energetykę wiatrową. W ciągu 20 lat chce zbudować zeroemisyjny system energetyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zaktualizował program energetyki jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 16:11
Rząd przyjął uchwałę ws. aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu. Nowy program zakłada budowę 6 reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwszy miałby ruszyć w 2033 r.
rozwiń zwiń