X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska będzie rozwijać sektor paliw alternatywnych - biometanu i biogazu. Ma uniezależnić od importu surowców

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 16:01
List intencyjny ws. partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego podpisali we wtorek przedstawicie ministerstwa klimatu i środowiska i branży - w tym PKN Orlen i PGNiG, oraz nauki.
Polska energetyka stawia na amerykańskie surowce oraz technologie.
Polska energetyka stawia na amerykańskie surowce oraz technologie.Foto: shutterstock, Autorstwa LeoWolfert

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przypomniał, że sektor biogazu i biopaliw umożliwia dywersyfikację technologii, źródeł energii i ograniczenie importu paliw kopalnych.

- Sięgamy do zasobu, który często jest zapominany - odpadu z innego sektora - podkreślał.

Biogaz oznacza odzyskiwanie energii z odpadów

- Jeżeli chcemy stworzyć zrównoważoną w długim okresie gospodarkę, nie możemy o tym odpadzie zapomnieć - mówił minister.


ropa shutterstock_1096001849 1200.jpg
Raport OPEC: jak zmieni się rynek ropy naftowej do 2045 r. pod wpływem koronawirusa i elektromobilności

- List traktujemy jako zobowiązanie do wysiłków np. regulacyjnych, które pozwolą branży dobrze się rozwijać - dodał Kurtyka.

- List ma na celu m.in. opracowanie porozumienia sektorowego, prowadzącego do budowy w Polsce łańcucha wartości i wspierania przemysłu biogazowego - tłumaczył z kolei wiceminister, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Jego zdaniem, sektor biogazu jest "niesłychanie ważny" z punktu widzenia całej gospodarki, a zwłaszcza rolnictwa i transportu. Zyska przypomniał, że biogaz i biometan będą ważnym elementem przyszłej strategii energetycznej i energetyki rozproszonej.


Posłuchaj
00:22 bio2.mp3 Wiceminister Klimatu, pełnomocnik rządu do spraw Odnawialnych Źródeł Energii, Ireneusz Zyska zaznaczył, że rozwój tej gałęzi gospodarki nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne, ale też będzie ważny dla sektora rolnictwa./iar/.

 

Biogaz wprowadzi polską energetykę jeszcze bardziej w "zieloną energię", uniezależnia od importu surowców

Prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego Sylwia Koch-Kopyszko oceniła, że to "wielki dzień" dla całej branży. - Biometan to pierwszy element "zielonych gazów" w sieciach gazowych, dalsza perspektywa to biowodór - podkreślała. Jak zaznaczyła, w Polsce jest potencjał do produkcji biometanu przy wykorzystaniu 100 mln ton odpadów.


Posłuchaj
00:14 bio3.mp3 Sylwia Koch-Kopyszko, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego podkreśliła, że wkrótce możliwe będzie wykorzystanie nawet 8 miliardów metrów sześciennych biometanu./iar/.

 

kwieciński pap1200.jpg

Gaz ziemny, biometan i wodór coraz ważniejsze w polskiej energetyce

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński oceniał, że biometan to pomysł na zrównoważony rozwój całego kraju. - Daje większą niezależność energetyczną, dywersyfikację i to przy pomocy paliwa odnawialnego - mówił. Przypomniał, że np. w Danii biometan to już 20 proc. gazu w sieciach.


Posłuchaj
00:23 bio1.mp3 Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński podkreślił, że produkcja biogazu ma duże perspektywy na rozwój, a w każdej gminie może powstać biogazownia./IAR/.

 

Biometan ma trafić do polskich sieci gazowych

- Uważamy, że trzeba to robić z innymi podmiotami i taki będzie model, który przygotowujemy. W jego ramach chcemy zapewnić dostęp biometanowniom do naszych sieci dystrybucyjnych - podkreślał Kwieciński. To może też być duża szansa na wykorzystanie funduszy europejskich - powiedział.


Wiceprezes PKN Orlen Józef Węgrecki podkreślał, że technologię biogazową w Polsce można na odpowiednio dużą skalę rozpowszechnić znacznie szybciej niż OZE oparte na wietrze i słońcu.

Wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak zwracał uwagę, że akurat w tym trudnym i skomplikowanym obszarze OZE, Polska ma bardzo dobre doświadczenia, posiada wiedzę i korzystne warunki.

- Jako PFR deklarujemy, że możemy takie projekty wspierać finansowo, ale możemy też je dostarczać, szukać najlepszych rozwiązań dla odbiorców jak PGNiG czy Orlen - mówił Pawlak.

Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki zauważył z kolei, że jest mnóstwo inwestorów, gotowych do zaangażowania się w "zielonym" biznesie, ale do tego potrzeba ram prawnych.

- Chcemy jak najszybciej przejść do dyskusji na temat odpowiednich regulacji - oświadczył Witucki.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miliardy złotych na inwestycje. PKN Orlen chce do 2050 r. osiągnąć neutralność emisyjną

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 11:25
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił w środę, że koncern do 2050 r. chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Na inwestycje, redukujące emisję CO2, przeznaczy miliardy złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Bałtycka energetyka wiatrowa da impuls całej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 13:12
O znaczeniu energetyki wiatrowej na Bałtyku, na którą stawia Polska, mówiono podczas 6. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie. Jak podkreślano, to nie tylko inwestycja energetyczna, ale i ogólnogospodarcza, generująca dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy w naszym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyka wiatrowa, biogaz, atom. Polska stawia na zrównoważony miks energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 12:02
- Za kilkanaście lat w Polsce będziemy mieli zrównoważony miks energetyczny, oparty o odnawialne źródła energii – mówił w czwartek we Wrocławiu podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas. Naszą specjalnością może być sektor biogazu - dodał.
rozwiń zwiń