X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sprawa Nord Streamu 2. Rosyjska prasa przewiduje wieloletni spór sądowy z UOKiK ws. grzywny dla Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 11:40
Po nałożeniu przez polski UOKiK grzywny na spółki uczestniczące w budowie Nord Streamu 2, koncern Gazprom będzie odwoływać się do sądu, a postępowanie zajmie kilka lat - ocenia w czwartek prasa w Rosji.
Prace przy budowie Nord Streamu 2 w pobliżu Zatoki Narewskiej
Prace przy budowie Nord Streamu 2 w pobliżu Zatoki NarewskiejFoto: Maximillian cabinet/Shutterstock

Jej zdaniem, Gazprom może wkrótce wznowić budowę gazociągu.


Posłuchaj
00:20 rau.mp3 Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że budowa gazociągu Nord Stream 2 może być jeszcze przerwana. /IAR/.Rosyjscy prawnicy przewidują, że firmy budujące gazociąg mogą nie wykonywać postanowień polskiego regulatora

"Polska znalazła sposób, by zarobić na Nord Stream 2" - głosi podtytuł materiału w dzienniku "Komiersant". Prawnicy, z którymi rozmawiał dziennik, oceniają, że decyzja UOKiK nie będzie mieć natychmiastowych następstw. W trakcie dalszego postępowania sądowego firmy uczestniczące w Nord Stream 2 mogą nie wykonywać postanowienia UOKiK - podkreśla "Kommiersant".


nord stream 2 budowa 1200.jpg
UOKiK nakłada ogromne kary na Gazprom za Nord Stream 2. Zobacz, o jakie sumy chodzi

Rosjanie mogą się też odwoływać do gremiów międzynarodowych

Dziennik ocenia ponadto, że w razie przegranej w sądach w Polsce rosyjski koncern może spróbować zwrócić się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz).


Posłuchaj
00:22 kara 1.mp3 Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 29 miliardów złotych kary na Gazprom i ponad 234 miliony zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie rurociągu Nord Stream 2./IAR/.

- Trybunał bowiem uznawał w przeszłości, że do jego kompetencji należą spory z organami antymonopolowymi, jeśli zdaniem ETPCz działanie tych organów ma cechy postępowania karnego ze względu na swą surowość - powiedział dziennikowi prawnik Jarosław Kulik.

Rosjanie obawiają się, że UOKiK będzie próbował zająć aktywa Gazpromu. Np. statek badawczy Akademik Czerski

"Kommiersant" prognozuje przy tym, że UOKiK będzie próbował zająć aktywa Gazpromu w krajach europejskich.

"Aktywizacja zabiegów Polski, by przeciwdziałać budowie gazociągu (Nord Stream 2), może być związana z tym, że Gazprom stopniowo zbliża się do momentu wznowienia jego układania" - ocenia "Kommiersant".

Dziennik podaje, że rosyjska jednostka Akademik Czerski, którą wymieniano w kontekście tych prac, znajduje się obecnie na Bałtyku w rejonie Kaliningradu, być może prowadząc tam testy sprzętu.

shutterstock_1810088440 (1).jpg
Zbigniew Rau: zatrzymanie budowy Nord Streamu 2 całkowicie możliwe

Eksperci nie wykluczają również wstrzymania projektu. Ale nie z powodu pozwu

Dziennik gospodarczy "Wiedomosti" cytuje uspokajające - jak ocenia - opinie ekspertów.


Posłuchaj
00:28 kara 2.mp3 Dwa lata temu postawiono w tej sprawie zarzuty sześciu przedsiębiorcom. Byli to: rosyjski Gazprom, francuski Engie Energy (kraj rejestracji: Szwajcaria), niemiecki Uniper, austriacki OMV, holendersko-brytyjski Shell oraz niemiecki Wintershall (ostatnie cztery spółki są zarejestrowane w Holandii). /IAR/

"Biorąc pod uwagę pogorszenie w relacjach między Rosją i krajami europejskimi, istnieje ryzyko wstrzymania projektu, ale nie jest ono związane z tym konkretnym pozwem" - powiedział o decyzji UOKiK ekspert z Fitch Ratings Dmitrij Marinczenko.

Prawnicy strony rosyjskiej podkreślają, że projekt jest ukończony w 97 procentach

Analityk banku PSB Jekatierina Kryłowa zauważyła, że Nord Stream 2 "regularnie napotyka rozmaite przeszkody, niemniej prace są kontynuowane". Projekt jest ukończony w 97 procentach - przypomina Kryłowa. Prognozuje ona, że po otrzymaniu zezwoleń od Danii w listopadzie br. można oczekiwać wznowienia budowy.


W komentarzu dla portalu RBK prawnik Dmitrij Gorbunow ocenił, że rozwiązanie kontraktów na finansowanie budowy, czego domaga się UOKiK, "nie może w żaden sposób" wpłynąć na realizację projektu Nord Stream 2. Faktycznie bowiem budowa została już sfinansowana.

Analitycy oceniają, że Nord Stream 2 mogą powstrzymać tylko amerykańskie sankcje

Analityk Laurent Ruseckas, dyrektor ds. rynków gazu w brytyjskiej firmie konsultingowej IHS Markit, nazwał decyzję UOKiK "pokazowym wystąpieniem". Jedynym czynnikiem, który może wpłynąć na projekt Nord Stream 2, są już wprowadzone sankcje amerykańskie i nowe restrykcje omawiane w Kongresie USA - powiedział RBK ten ekspert.

nord stream 2 1200.jpg
Budowa Nord Streamu 2. "Niemiecki rząd bronił gazociągu niesprawdzonymi danymi od Rosjan"

UOKiK nałożył na Gazprom i spółki uczestniczące w budowie karę ponad 29 mld zł za budowę bez zgody regulatora

UOKiK nałożył kary na spółki uczestniczące w budowie Nord Streamu 2, w tym 29 mld zł - na Gazprom i ponad 234 mln zł - na pięć pozostałych spółek budujących rurociąg. Na mocy decyzji podmioty mają obowiązek rozwiązać umowy zawarte na finansowanie gazociągu.

Decyzja ta i nałożenie maksymalnej kary związane jest z zakończonym postępowaniem UOKiK w sprawie spółki odpowiedzialnej za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej zgody prezesa UOKiK.

W ocenie urzędu spółki finansujące gazociąg działały umyślnie, dlatego zostały ukarane maksymalnymi sankcjami finansowymi, wynoszącymi w każdym przypadku 10 proc. rocznego obrotu - Gazprom (29,08 mld zł), Engie Energy (55,5 mln zł), Uniper (29,9 mln zł), OMV (87,7 mln zł), Shell (30,2 mln zł) oraz Wintershall (30,8 mln zł).

Prezes UOKiK nakazał stronom rozwiązanie umów zawartych w celu finansowania Nord Streamu 2. W jego ocenie pozwoli to na przywrócenie stanu konkurencji sprzed dokonania koncentracji. Spółki mają 30 dni od otrzymania decyzji na rozwiązanie kontraktów, zaś w przypadku zaskarżenia decyzji do sądu - od jej uprawomocnienia.

PAP, IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mniej ropy i gazu z Rosji, więcej z innych krajów. Polska uniezależnia się energetycznie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 13:27
Polska coraz bardziej uniezależnia się od rosyjskich dostaw strategicznych surowców – gazu i ropy. Dzięki dywersyfikacji coraz więcej tych produktów trafia do nas z innych krajów – np. z Arabii Saudyjskiej czy Nigerii. Dzięki temu udział Rosji w imporcie ropy do Polski w 2019 r. spadł do 61,5 proc. wobec 68 proc. w 2018 r. - poinformował Narodowy Bank Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie krytyka wobec Nord Streamu 2. USA, Niemcy i Francja są przeciwne projektowi

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 11:06
Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune powiedział, że Paryż ma zastrzeżenia wobec rosyjskiego projektu gazociągu Nord Stream 2. Z kolei zastępca przewodniczącego bawarskiej CSU Manfred Weber jest za wstrzymaniem budowy gazociągu. Rosjanie twierdzą jednak, że jest to projekt czysto komerycjny.
rozwiń zwiń