X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Baltic Pipe przekracza cieśninę Mały Bełt. Gaz-System udostępnia tereny pod budowę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 12:00
Duńczycy, budujący swój odcinek Baltic Pipe, położyli rurę w poprzek cieśniny Mały Bełt. Przyszły gazociąg połączył w ten sposób półwysep Jutlandzki z wyspą Fionia. Z kolei Gaz-System przekazał wykonawcy tereny na Zelandii i w Polsce – czytamy w serwisie forsal.pl.
Budowa Baltic Pipe ma sięzakończyć w 2022 roku
Budowa Baltic Pipe ma się zakończyć w 2022 rokuFoto: Oil and Gas Photographer/ Shutterstock

Mały Bełt to najmniejsza i najwęższa z Cieśnin Duńskich, łączących Bałtyk z Morzem Północnym. Latem tego roku wykonawca tego fragmentu Baltic Pipe – firma Boskalis – wyryła na dnie cieśniny rynnę pod rurę gazociągu.


Planowana trasa gazociągu Baltic Pipe (opr. Marcin Zieliński/PAP) Planowana trasa gazociągu Baltic Pipe (opr. Marcin Zieliński/PAP)

Prace mają się skończyć w 2020 r.

We wrześniu ruszyła właściwa operacja przekraczania Małego Bełtu. Na Jutlandii rury zespawano w 700-metrowe segmenty.


baltic pipe rurociąg gaz gaz system rury free shut 1200.jpg
Baltic Pipe umożliwi transport do Polski 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie

Z kolei na Fionii stanął gigantyczny bęben do nawijania przeciągniętej przez cieśninę stalowej liny. Po wciągnięciu pod wodę pierwszego segmentu dospawano do niego następny i tak dalej, aż do przeciągnięcia rury na drugi brzeg. W sumie ułożono w ten sposób 4 km przyszłego gazociągu – opisuje inwestycję forsal.pl.

Potem rura, aby osiadła w rynnie, została wypełniona morską wodą. Wykonawca będzie ją teraz zasypywał kamiennym gruzem. Te prace potrwają do początku października. Wszystkie prace konstrukcyjne wokół Małego Bełtu mają się skończyć w 2020 r. Natomiast ułożenie lądowych części na Jutlandii i Fionie planowane jest na przyszły rok. Budową Baltic Pipe przez cieśniny zawiaduje duński operator Energinet.dk.

Drążenie tuneli rozpocznie się w przyszłym roku

Tymczasem Gaz-System na początku września przekazał wykonawcy, czyli firmie Saipem Ltd., tereny pod budowę miejsc lądowania gazociągu podmorskiego w Polsce oraz w Danii. Za tą część inwestycji odpowiada bowiem polski operator. Zgodnie z wcześniejszym harmonogramem, przygotowanie tych terenów pod budowę zaplanowano na IV kwartał 2020 r., a właściwe drążenie tuneli, którymi gazociąg pobiegnie pod brzegami Bałtyku, rozpocznie się w przyszłym roku.

Podmorska część Baltic Pipe połączy ze sobą gminy Rewal w Polsce oraz Faxe na duńskiej wyspie Zelandia. Dzięki poprowadzeniu instalacji pod linią brzegową oraz ominięciu plaży i klifów zminimalizowany zostanie ewentualny wpływ inwestycji na otoczenie.


baltic pipe project eur 1200.jpg
Nowe firmy zaangażowane w budowę Baltic Pipe

 

PolskieRadio24.pl/forsal.pl/DoS

 

Czytaj także

Naimski: budowa Baltic Pipe postępuje zgodnie z planem, zakończenie w 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 14:56
- Budowa rurociągu na dnie Bałtyku rozpocznie się w połowie tego roku i zostanie zakończona w 2022 roku. Cały projekt Baltic Pipe zostanie zakończony w 2022 roku. Strategia dywersyfikacji dostaw gazu jest realizowana zgodnie z planem - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa Baltic-Pipe. Ruszają prace przygotowujące teren

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 10:19
Gaz-System przygotowuje teren pod budowę Baltic Pipe: w okolicy duńskiego wybrzeża rozpoczęto prace związane ze zmianą lokalizacji dróg, z kolei w Polsce - związane m.in. z budową tunelu omijającego plażę - poinformowała we wtorek spółka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gazociąg Baltic Pipe coraz bliżej. Są już wszystkie zgody na budowę

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 11:27
Gazociąg Baltic Pipe ma komplet pozwoleń na budowę. Gaz-System poinformował, że zakończył etap uzyskiwania pozwoleń dla tego projektu. Gazociąg połączy polski i duński system przesyłu gazu, dzięki czemu do Polski trafi gaz szelfu norweskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kowalski: Baltic Pipe to symbol dumy prezydenta Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 11:43
- Gazociąg Baltic Pipe jest symbolem dumy prezydenta Andrzeja Dudy. Jest także symbolem wstydu premiera Donalda Tuska. Jedną z pierwszych decyzji ówczesnego premiera w 2007 roku było zanegowanie konieczności budowy tego gazociągu - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa gazowego interkonektora Polska-Litwa. EBI pomoże w sfinansowaniu inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 12:45
Europejski Bank Inwestycyjny podpisał umowę pożyczki w wysokości 65 mln euro z litewskim operatorem systemu przesyłowego gazu AB Amber Grid na sfinansowanie budowy litewskiego odcinka planowanego połączenia gazowego między Polską i Litwą.
rozwiń zwiń