X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Orlen stawia na energetykę offshore. Rusza projektowanie nowej farmy wiatrowej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 12:59
Wstępny projekt techniczny i budowlany morskiej farmy wiatrowej PKN Orlen na Morzu Bałtyckim wykona Offshore Design Engineering z Wielkiej Brytanii. Firma ta, jak podał koncern, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w tego typu zadaniach. Budowa farmy wiatrowej ma rozpocząć się w 2024 r.
Morska farma wiatrowa
Morska farma wiatrowaFoto: T.W. van Urk/ Shutterstock

PKN Orlen przypomniał, że rozpoczęcie projektowania morskiej farmy wiatrowej poprzedzone zostało wielomiesięcznymi badaniami wietrzności i struktury geologicznej dna morskiego. Koncern podał jednocześnie, że zakończenie prac projektowych "umożliwi szczegółowe zaplanowanie harmonogramu realizacji inwestycji".

PAP PREZES PGNIG 1200.jpg
Połączenie PKN Orlen, PGNiG i Lotosu. Energetyczny gigant zaczyna nabierać realnych kształtów

- PKN Orlen rozpoczął projektowanie morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Wstępny projekt techniczny oraz budowlany wykona brytyjska firma Offshore Design Engineering Ltd., posiadająca ponad 20-letnie doświadczenie w realizacji tego typu zadań" - oznajmiła we wtorkowym komunikacie spółka.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenił, że "morska farma wiatrowa na Bałtyku to kluczowy projekt inwestycyjny", który znacząco wzmocni koncern "jako lidera transformacji energetycznej nie tylko w Polsce, ale też w Europie Środkowej". "W perspektywie kilku lat, dzięki inwestycjom w nisko i zeroemisyjne źródła wytwarzania, chcemy być jednym z najważniejszych producentów zielonej energii, na którą zapotrzebowanie stale rośnie" - podkreślił Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.

Szef PKN Orlen przyznał, że zanim "czysta energia z Morza Bałtyckiego trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego" koncern czeka kilka lat intensywnych prac.

- Chcemy włączyć w nie jak najwięcej polskich podmiotów, aby w ten sposób wspierać gospodarkę i budować potencjał polskiej branży offshore – zapowiedział.

Budowa - w kolejnej dekadzie

PKN Orlen przypomniał, że jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej CO2 w 2050 r. Jak podkreślił, "ważnym elementem realizacji tego celu będzie rozwój nisko i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania". "Budowa morskiej farmy wiatrowej, której rozpoczęcie planowane jest w 2024 r., wpisuje się w strategię neutralności emisyjnej, w ramach której do 2030 r. koncern zainwestuje łącznie 25 mld zł w projekty umożliwiające redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe" - zaznaczyła spółka.

Jak podkreślił PKN Orlen, wybrany projektant jego farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim to brytyjska firma Offshore Design Engineering, która projektuje tego typu obiekty "dla największych koncernów i inwestorów na świecie". "Realizowane przez nią projekty obejmują zaprojektowanie m.in. niemal 8 GW mocy na wodach Wlk. Brytanii, 3,2 GW na terenie mórz Europy Północnej oraz w innych częściach świata, gdzie powstaje kolejne 2,6 GW mocy" - podał koncern. Wskazał zarazem, że istotny wpływ na wybór projektanta miało uwzględnienie w ramach przyszłej współpracy tzw. local content.

PKN Orlen przypomniał, że prace nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej prowadzi poprzez spółkę Baltic Power, która posiada koncesję na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW - jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km kw., zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.

PolskieRadio24.pl, PAP, Orlen, md

Czytaj także

Jerzy Kwieciński: po fuzji PGNiG i Orlenu powstanie największy koncern multienergetyczny w regionie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 11:26
Po fuzji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z PKN Orlen powstanie największy koncern multienergetyczny w naszym regionie, który będzie się liczył na rynku europejskim - powiedział we wtorek prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gryglas: Bałtyk będzie jednym z największych źródeł zielonej energii dla polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 14:55
Pierwsza energia z farm wiatrowych na Bałtyku popłynie pod koniec 2024 r. Bałtyk będzie jednym z największych źródeł zielonej energii polskiej gospodarki; zapewni ok. 20 proc. całego zapotrzebowania na energię elektryczną – powiedział wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwieciński: jeżeli chcemy mieć mocną pozycję na rynku, potrzebna jest konsolidacja w sektorze paliwowym

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 08:00
Prezes PGNiG powiedział w Polskim Radiu 24, że fuzja PGNiG z Orlenem jest konieczna, "jeśli chcemy mieć konkurencyjną pozycję na rynku międzynarodowym". - To wymóg naszej chwili - podkreślił Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 22:44
Daniel Obajtek został wybrany Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020 roku. W tym roku Forum odbywa się w Karpaczu. Daniel Obajtek jest szefem płockiego koncernu od lutego 2018 roku. - Biznes ma nas wzmacniać - powiedział, dziękując za wyróżnienie.
rozwiń zwiń