X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Połączenie PKN Orlen, PGNiG i Lotosu. Energetyczny gigant zaczyna nabierać realnych kształtów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 12:11
Powstanie jednego z największych koncernów energetycznych w Europie – giganta stworzonego z połączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG – przybiera realne kształty. - PGNiG chce już współpracować z koncernem z Płocka, a pierwsze projekty obejmują blok gazowy w Ostrołęce oraz rozwój biogazowni - poinformował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński
Prezes PGNiG Jerzy KwiecińskiFoto: PAP/Mateusz Marek

Przypomnijmy – trwają przygotowania do stworzenia jednego z największych koncernów paliwowych w Europie Środkowo-Wschodniej, czyli połączenia giganta z Płocka z koncernem gazowym PGNiG i Lotosem z Gdańska.

Dzięki tej konsolidacji za 18 miesięcy ma powstać silny podmiot gospodarczy w sektorze energetycznym, który by się liczył nie tylko w Polsce i w regionie, ale byłby też dostrzegalny w całej Europie.

1200_Kwieciński_Polskie_Radio_Free.jpg
"Wejdziemy do europejskiej ligi". Jerzy Kwieciński o możliwej fuzji Orlenu z PGNiG

PGNiG opracowuje już strategię

Prezes PGNiG poinformował, że spółka kończy prace nad strategią, w najbliższych latach duże środki przeznaczy na transformację energetyczną.

- Kończymy prace nad strategią. Nowym i bardzo istotnym elementem, który chcemy w niej uwzględnić, jest kwestia naszego połączenia z Orlenem, bo będzie ono wpływało na szereg naszych działań - powiedział PAP Biznes w kuluarach niedawnego Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Jerzy Kwieciński.

PKN Orlen chce w ciągu 18 miesięcy zakończyć przejęcie dwóch koncernów - PGNiG i Lotos

PKN Orlen chce w ciągu kilku miesięcy rozpocząć w Komisji Europejskiej procedurę prenotyfikacyjną w sprawie przejęcia PGNiG. Daje sobie 18 miesięcy na sfinalizowanie transakcji przejęcia PGNiG i Grupy Lotos.

 Nie ma jeszcze wypracowanych zasad, w jaki sposób przeprowadzona mogłaby być transakcja. W grę może wchodzić wymiana akcji, ale też przejęcie za gotówkę, a także różne częściowe warianty.

mid-20908449 (1).jpg
Prezes PKN Orlen: buduję multienergetyczny koncern

Dzięki połączeniu powstanie silny podmiot, który może przeznaczyć wielkie środki na nowe cele energetyczne związane z klimatem

- Naszym wspólnym celem jest stworzenie silnego podmiotu gospodarczego w sektorze energetycznym, który by się liczył nie tylko w Polsce i w regionie, ale byłby też dostrzegalny w całej Europie - powiedział Jerzy Kwieciński.

- Taki podmiot będzie jeszcze w znacznie łatwiejszym stopniu mógł sięgać po finansowanie zewnętrzne do realizacji wielu projektów. Wiemy, że na bazie nowej europejskiej polityki gospodarczej, w której kwestie klimatyczne będą bardzo mocno obecne, w najbliższych latach będziemy musieli ponosić ogromne nakłady finansowe na transformację energetyczną - dodał.

PGNiG jeszcze przed fuzją chce realizować już wspólne projekty energetyczne z koncernem z Płocka

PGNiG i PKN Orlen chcą podjąć wspólne projekty, zanim dojdzie do formalnej fuzji obu podmiotów.

- Chcemy pokazać, że potrafimy współpracować nad konkretnymi przedsięwzięciami, nie czekając na to, kiedy ten proces łączenia nastąpi. Orlen musi wystąpić z wnioskiem do Komisji Europejskiej o zgodę na przejęcie PGNiG, nie jest wykluczone, że podobnie jak było w przypadku Lotosu, zgoda będzie wymagała spełnienia określonych warunków zaradczych. Uważamy, że nie należy czekać do tego momentu, aby realizować wspólnie przedsięwzięcia korzystne dla obu spółek i polskiej gospodarki" - powiedział prezes PGNiG.

Oba koncerny – PKN Orlen i PGNiG na początek chcą wspólnie realizować dwa projekty – blok gazowy w elektrowni Ostrołęka oraz biogazownie

Na początku września PKN Orlen i PGNiG podpisały list intencyjny dotyczący analizy możliwości realizacji wspólnych inwestycji, obejmujący projekty budowy bloku gazowo-parowego CCGT w Ostrołęce oraz rozwoju biogazowni. Zgodnie z podpisanym listem strony ustalą najważniejsze zasady potencjalnej współpracy.

Nowy blok gazowy w Ostrołęce ma być opalany gazem, nie węglem

Projekt budowy CCGT w Ostrołęce zakłada wybudowanie do końca 2024 r. bloku gazowo-parowego o projektowanej mocy nominalnej ok. 750 MW netto. Wcześniej w tym miejscu miał powstać blok opalany węglem, ale Orlen wycofał się z tych planów.


kwieciński pap1200.jpg
Gaz ziemny, biometan i wodór coraz ważniejsze w polskiej energetycePrezes Kwieciński zwraca uwagę, że po tym, jak Orlen jako nowy właściciel Energi zadeklarował, iż jest zdecydowany, żeby nowa elektrownia w Ostrołęce bazowała na gazie, to automatycznie PGNiG jest tym zainteresowany.

PGNiG dostarczy gaz do Ostrołęki

- Możemy zdobyć stabilnego klienta na długie lata, który będzie od nas odbierał gaz. Na razie nie mówimy o żadnych konkretnych parametrach, ponieważ nasze zespoły dopiero zaczęły pracować nad warunkami technicznymi, prawnymi i finansowymi przedsięwzięcia. To jest tak ważna inwestycja, że warto, żebyśmy byli partnerem dla Orlenu" - powiedział Jerzy Kwieciński.

PGNiG i PKN Orlen mają też wspólnie realizować program biogazowni

Drugą dużą inicjatywą, w której PGNiG chce współpracować z Orlenem, jest program biometanowy. Projekt rozwoju biogazowni obejmuje prowadzenie prac analitycznych i rozwojowych w obszarze biogazu, w tym akwizycje i rozbudowę testowych biogazowni oraz uruchomienie pilotażowej produkcji.

Docelowo planowana jest budowa bazy technologicznej, naukowej, prawnej i ekonomicznej do stworzenia sieci biogazowni o mocy około 2,0-2,2 MW każda do końca 2025 roku. Zaangażowanie PGNiG i PKN ORLEN w tę inwestycję miałoby charakter wspólnego przedsięwzięcia (joint venture).

Koszt budowy 1,5 do 2 tys. biogazowni w Polsce w ciągu 10 lat to 70 mld zł

PGNiG szacuje koszt budowy 1500-2000 biogazowni w Polsce na 70 mld zł w ciągu 10 lat. Obecnie w Polsce funkcjonuje około 300 biogazowni. Zarówno w Orlenie, jak i w PGNiG ten obszar zaczął być intensywnie rozwijany zwłaszcza w ostatnich miesiącach.

- Bioemetanem jesteśmy silnie zainteresowani, bo chcemy go wykorzystywać w naszych sieciach dystrybucyjnych jako paliwo odnawialne. Podobnie Orlen jest zainteresowany biometanem, który mógłby być wykorzystywany w jego biznesie chemicznym, a także np. w transporcie. Nie ma sensu, żebyśmy równolegle pracowali nad tymi samymi rozwiązaniami - ocenia prezes Kwieciński.

Budowa biogazowni to wielka szansa dla lokalnych firm budowlanych

- Chcemy dać szansę lokalnemu biznesowi, lokalnym małym i średnim firmom, które takie biogazownie chcą budować, również spółkom komunalnym i samorządowym, które mają na swoim terenie dostęp do biomasy i odpadów. Będziemy inwestorami w niektórych przypadkach, ale to raczej w sytuacjach, gdzie będzie widać, że jest potrzeba budowy biogazowni, ale nie ma inwestora, który by się tym lokalnie zajął - dodał.

PGNiG liczy, że biogazownie napełnią sieć gazową Polski dodatkowymi 4 mld m sześciennymi paliwa do 2030 r.

PGNiG chce stworzyć warunki dla setek biometanowni w całym kraju, plany mówią o budowie od 1500 do 2000 biometanowni. PGNiG spodziewa się, że do 2025 roku około 1,5 mld metrów sześciennych biometanu będzie wtłaczane do sieci gazowej grupy, a w 2030 roku powinno być już około 4 mld metrów sześciennych.

"Jeśli niektóre biometanownie z przyczyn technicznych czy ekonomicznych będą miały problemy, to niewykluczone, że będziemy je przejmować. Nie jest jednak naszym celem, żebyśmy - samodzielnie jako PGNIG czy wspólnie z Orlenem - byli właścicielem 2000 biometanowni w skali kraju" - powiedział prezes.

W opinii prezesa Kwiecińskiego, segment upstreamu wydaje się najbardziej naturalnym obszarem, gdzie obie spółki powinny wspólnie działać.

PGNiG i PKN Orlen oraz Lotos planują też współpracę przy wydobyciu gazu ziemnego w Polsce i za granicą

- Kompetencje PGNiG w tym zakresie są zdecydowanie największe, mamy spółki, które zajmują się badaniami geofizycznymi i wierceniami, mamy doświadczenie w wydobyciu gazu i ropy naftowej. Powinniśmy wykorzystywać te synergie w wydobyciu w Polsce, ale przede wszystkim za granicą - powiedział.

Prezes zwraca uwagę, że zasobność złóż w Polsce nie jest duża, zaspokajają one tylko 1/5 potrzeb naszej gospodarki, więc spółki będą musiały wychodzić za granicę.

- Już w tej chwili jesteśmy bardzo mocno obecni na Szelfie Norweskim, gdzie wydobywamy około 0,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. W Pakistanie wydobywamy 200 mln metrów sześciennych gazu - powiedział prezes PGNiG.

PGNiG chce w 2020 roku wydobyć na Norweskim Szelfie Kontynentalnym 0,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. W przyszłym roku wydobycie gazu w Norwegii ma wzrosnąć do 0,7 mld m sześc.

W kolejnych latach chce osiągnąć wydobycie ze złóż w Norwegii na poziomie 2,5 mld metrów sześciennych, żeby jak najwięcej gazu mogło być dostarczane przez budowany gazociąg Baltic Pipe. PGNiG poprzez spółkę zależną PGNiG Upstream Norway ma obecnie 28 koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym."Poszukujemy i będziemy poszukiwać gazu również w innych obszarach świata. O tym samym myślą Lotos i Orlen, więc jest tu naturalna synergia, żeby cały ten segment był w jednym miejscu, żeby się nie dublować" - dodał.

Przypomnijmy - po wygranym arbitrażu przed sądem w Sztokholmie PGNiG w czerwcu otrzymał od rosyjskiego Gazpromu korekty faktur za dostawy gazu w wysokości 5,689 mld zł. Środki od Gazpromu gazowy koncern chce przeznaczyć na inwestycje rozwojowe.

PAP, jk

Czytaj także

Prezes PGNiG o fuzji z Orlenem: Polska potrzebuje silnego sektora paliwowo-gazowego

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 14:37
- Konsolidacja w krajowym obszarze paliwowo-gazowym jest potrzebna. Trzeba zbudować silny podmiot, który będzie mógł sprostać wyzwaniom unijnym i będzie budował siłę gospodarki w wymiarze międzynarodowym - ocenił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Orlenu: w Lotosie miejsca pracy zostaną utrzymane, nie będzie żadnych zwolnień grupowych

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 17:25
- Fuzja Orlenu z Lotosem to proces ważny dla obu firm, ale również dla całej naszej ojczyzny. (…) Musimy być wizjonerami. Mamy bardzo ciekawe położenie w Europie i trzeba to wykorzystać pod względem gospodarczym - powiedział w Polskim Radiu 24 Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. - Lotos nadal będzie na Wybrzeżu i tam firma będzie płaciła podatki - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy bezpieczni". Prezes PGNiG o niezależności energetycznej Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 15:47
- Wyniki naszej spółki za II kwartał oraz za całe półrocze są najlepsze w historii polskiej giełdy, i to w czasie koronawirusa - powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. Gość Polskiego Radia 24 mówił m.in. o znaczeniu niezależności energetycznej Polski oraz strategicznych projektach realizowanych m.in. z PKN Orlen.
rozwiń zwiń