X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Fotowoltaika jest "wschodzącą gwiazdą", ale rząd szykuje też ułatwienia dla energetyki wiatrowej

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 11:51
Rząd wspiera ekoenergię - pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi pozyskiwania energii wiatrowej, jednocześnie rośnie liczba prosumentów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Alberto Masnovo

– Chcielibyśmy zakończyć do końca 2020 r. projekt ustawy odległościowej – zapowiada wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Oznacza to możliwość skrócenia odległości, w jakiej będzie można stawiać inwestycje wiatrowe.


kurtyka 1200.jpg
Minister klimatu: postawienie na OZE i niskoemisyjność dadzą gospodarce miliardy złotych

– Nie rezygnujemy z 10H, wprowadzonego cztery lata temu, ale też po tych czterech latach zbieramy doświadczenia i wiemy, że ten kij ma dwa końce – zaznaczyła wicepremier.

Wyjaśniła, że z jednej strony parametr ten zahamował inwestycje wiatrowe na lądzie, ale z drugiej zahamował także możliwość budowy mieszkań w tej odległości.

– To bardzo mocno wpłynęło także na rynek nieruchomości w Polsce – oceniła.

Przypomnijmy - tzw. zasada 10H zakłada obowiązek zachowania odległości elektrowni wiatrowej od budynków mieszkalnych nie mniejszej niż dziesięciokrotność jej wysokości.

Pierwsza ekspertyza w Europie dotycząca odległości od wiatraków

Minister Emilewicz wskazała, że parametr 10H "zostawiamy, ale dajemy możliwość skrócenia tej odległości".  Zastrzegła, że precyzyjna odległość będzie znana, gdy resort otrzyma specjalistyczną ekspertyzę.


oze 1200.jpg
Firmy coraz chętniej kupują zieloną energię. To efekt odpowiedzialności wobec środowiska

– To będzie pierwsza tego typu ekspertyza w Europie, która pokaże szkodliwość i ten dystans, którego nie powinno się skracać, w jakim będzie można stawiać elektrownie – mówi szefowa resortu rozwoju, podkreślając, że dzisiaj energetyka wiatrowa odpowiedzialna jest za nieco ponad 6 tys. megawatów.

W lipcu 2016 r. weszły w życie przepisy ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, tzw. ustawa wiatrakowa.

Zgodnie z nią wiatraki mogą być stawiane w nie mniejszej niż 10-krotność ich wysokości odległości od domów.

W praktyce jest to 1,5-2 km. Ta sama odległość ma być zachowana przy budowie nowych wiatraków przy granicach m.in. parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000.

Milion prosumentów za 10 lat

Z kolei minister klimatu Michał Kurtyka poinformował, że w Polsce mamy obecnie 260 tysięcy prosumentów, czyli jednocześnie i konsumentów, i producentów energii.

– Liczymy, że w 2030 roku będzie ich jeden milion – powiedział.

Minister Kurtyka w piątek brał udział w podpisaniu listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju przemysłu fotowoltaicznego (PV) i zawarcia porozumienia sektorowego.

Szef resortu klimatu podkreślił, że technologia PV jest obecnie "wschodzącą gwiazdą", a w 2040 roku będzie dominowała w produkcji energii.

Wcześniej Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że moc instalacji fotowoltaicznych w polskim systemie elektroenergetycznym przekroczyła 2,5 GW.

Według danych, które trafiły do PSE, w ciągu sierpnia 2020 r. moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych wzrosła o 267 MW, czyli o prawie 12 proc. W stosunku rocznym wzrost mocy na 1 września 2020 r. wyniósł prawie 170 proc.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, jk

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska i kilka państw UE chce ścisłej współpracy na rzecz "zielonej energii"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 10:07
Polska i kilka państw UE proponuje KE wzmocnienie współpracy na rzecz europejskiego sojuszu branży odnawialnych źródeł energii, który miałby pomóc kojarzyć firmy oraz wspomóc rozwój branży. Kraje te chcą, by UE silniej wsparła finansowo rozwój energetyki solarnej i wiatrowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak uzyskać dopłaty do energii ze słońca w ramach programu "Mój Prąd"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 19:25
O programie „Mój Prąd”, oferującym dofinansowanie do wytwarzania własnej energii elektrycznej, mówił w radiowej Jedynce minister klimatu Michał Kurtyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie pozycja Polski na rynku energii odnawialnej. Rząd stawia m.in. na energetykę wiatrową i biogaz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:22
Polska staje się coraz bardziej znaczącym graczem na rynku energii odnawialnej. Przewodzi inicjatywom rozwijającym energetykę wiatrową, stawia na wykorzystanie biogazu i energetykę wiatrową. W ciągu 20 lat chce zbudować zeroemisyjny system energetyczny.
rozwiń zwiń