X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Miliardy złotych na inwestycje. PKN Orlen chce do 2050 r. osiągnąć neutralność emisyjną

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 11:25
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił w środę, że koncern do 2050 r. chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Na inwestycje, redukujące emisję CO2, przeznaczy miliardy złotych.
Zakład produkcyjny PKN Orlen.
Zakład produkcyjny PKN Orlen.Foto: materiały prasowe PKN Orlen

Do 2030 r. Orlen zamierza zredukować emisję CO2 z aktywów rafineryjnych i petrochemicznych o 20 proc., a w sektorze wytwarzania energii - o 33 proc.

PKN Orlen przeznaczy 25 mld zł na nowe inwestycje – m.in. w biopaliwa

W perspektywie 2030 r. Orlen zamierza zainwestować 25 mld zł w redukcję oddziaływania na środowisko i nowe linie biznesowe.


Jak podkreślił Obajtek na konferencji prasowej w Karpaczu, Orlen „jest najlepiej przygotowaną do transformacji energetycznej firmą w Polsce”. Prezes wskazał, że główne obszary działań w ramach dążenia do neutralności to inwestycje w zeroemisyjne źródła wytwórcze, biododatki i biopaliwa oraz modernizacja aktywów.


Posłuchaj
00:20 obajtek 1.mp3 PKN Orlen zadeklarował podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, że do 2050 roku zamierza być pierwszą w Europie Środkową firmą neutralną emisyjnie./IAR/.

 

60 projektów, w tym do produkcji bioetanolu i biometanu

W ciągu 10 lat koncern zamierza zrealizować ponad 60 projektów zwiększających efektywność energetyczną obecnie istniejących aktywów produkcyjnych.

pap obajtek 1200.jpg
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020

Jak podał Orlen, w obszarze biopaliw spółka będzie koncentrować się na HVO, co-HVO, UCOME, bioetanolu lignocelulozowym i biometanie. Inwestycje te w perspektywie 2030 r. pozwolą na zwiększenie produkcji o ok. 500 tys. ton biopaliw rocznie.

Spółka sfinansuje nowe projekty z "zielonych" obligacji, funduszy europejskich

Prezes Obajtek zapowiedział m.in. że w celu sfinansowania nowych celów Orlen będzie emitował „zielone” obligacje, będzie też chciał sięgnąć po nowe fundusze z UE na transformację. Kondycja finansowa spółki jest dobra, jesteśmy doskonale przygotowani - zapewniał.


Posłuchaj
00:18 obajtek 2.mp3 Grupa ORLEN prowadzi działalność na sześciu rynkach macierzystych - w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie./IAR/.

 

Jak dodał, wszystkie te założenia znajdą się w nowej strategii spółki, która ma zostać opublikowana w październiku br.

pap_prezespis1200.jpg
"Człowiek gospodarczego sukcesu". Jarosław Kaczyński o prezesie PKN Orlen

Spółka konsoliduje polski sektor energetyczno-paliwowy

- W ostatnich latach nie tylko intensywnie rozwijaliśmy nowe obszary biznesowe, ale jesteśmy też liderem konsolidacji polskiego sektora energetyczno-paliwowego. Realizacja planowanych przez PKN Orlen przejęć pozwoli nam w pełni wykorzystać nowe możliwości, jakie niosą ze sobą globalne trendy w energetyce, i konsekwentnie budować wartość koncernu w długiej perspektywie - uważa Obajtek.

PKN Orlen przypomniał, że dzięki dotychczasowym inwestycjom w efektywność energetyczną rafinerii w Płocku, czeskim Litvinovie i litewskich Możejkach, obecnie darmowymi uprawnieniami objętych jest ponad 80 proc. emisji CO2 w tym segmencie działalności.

Koncern posiada też 1 GW nowoczesnych gazowych mocy wytwórczych oraz ponad 50 instalacji OZE o łącznej zainstalowanej mocy 450 MW. Orlen poinformował także, że przygotowuje się również do realizacji hubu wodorowego we Włocławku o mocy 600 kg/h, dzięki któremu zajmie wiodącą pozycję na polskim rynku paliw wodorowych wykorzystywanych w transporcie.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krok w stronę niezależności na rynku ropy. PKN Orlen przejmuje Energę S.A.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 17:30
Płocki koncern PKN Orlen wykupił ponad 80 procent akcji i będzie miał kontrolę nad spółką Energa S.A. Transakcja zostanie sfinalizowana jeszcze w tym tygodniu. Jak powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin, fuzja obu spółek ma pozwolić na lepsze wykorzystanie ich potencjału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miliardowa inwestycja PKN Orlen. Koncern ma ambitne plany rozwojowe

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 18:00
Wicepremier Jacek Sasin uczestniczył w Płocku w zakładzie głównym PKN Orlen we wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnej instalacji visbreakingu, która zwiększy uzysk paliw. Według koncernu instalacja, której budowa kosztować będzie ok. 1 mld zł, powstanie do końca 2022 r. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie bazy badawczo-rozwojowej PKN Orlen. Daniel Obajtek podał termin

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 23:17
- W grudniu tego roku PKN Orlen otworzy wybudowaną w ciągu półtora roku bazę badawczo-rozwojową, gdzie m.in. testowane będą rozwiązania i technologie wypracowane wspólnie ze środowiskiem naukowym - zapowiedział prezes spółki Daniel Obajtek.
rozwiń zwiń