X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gaz ziemny, biometan i wodór coraz ważniejsze w polskiej energetyce

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 19:32
Skuteczna transformacja energetyczna Polski nie będzie możliwa bez gazu – nie tylko ziemnego, ale także biometanu i wodoru, których znaczenie będzie rosnąć, zarówno w energetyce, jak i w ciepłownictwie i transporcie – ocenia prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński.
Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński podczas Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu.
Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński podczas Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu.Foto: PAP/Sebastian Borowski

- Ważne, że na poziomie Unii Europejskiej gaz został uznany za paliwo przejściowe w okresie transformacji energetycznej. (...) Nie uda nam się dokonać skutecznej transformacji bez gazu – mówił prezes PGNiG podczas jednej z sesji rozpoczętego we wtorek w Karpaczu Forum Ekonomicznego.

Gaz kluczowy przy redukcji emisji CO2 do atmosfery

Kwieciński przytoczył dane, zgodnie z którymi w ciągu minionych 10 lat światowa emisja dwutlenku węgla do atmosfery zmniejszyła się o 500 mln ton właśnie dzięki przejściu na gaz.

kwieciński pap1200.jpg

Prezes PGNiG: w ciągu 10 lat krajowa produkcja biogazu dogoni wydobycie gazu ziemnego

- To wielkość równoważna wprowadzeniu 200 milionów samochodów elektrycznych – powiedział Kwieciński, podkreślając, że wykorzystanie gazu daje szybkie postępy w redukcji emisji CO2.

Polskie koncerny chcą produkować biogaz i wodór

Prezes PGNiG przypomniał, że spółka – we współpracy z PKN Orlen – zamierza rozwijać program biometanowy (w ciągu 10 lat krajowa produkcja biogazu może sięgnąć 4 mld m sześc.), a pozyskany w ten sposób biogaz ma być w sieciach mieszany z gazem ziemnym. Docelowo PGNiG chciałoby wprowadzać do sieci także wodór.

Coraz więcej gazu w samochodach

Kwieciński podkreślił rolę gazu w transformacji ciepłownictwa, obecnie opartego przede wszystkim na węglu kamiennym, a także w transporcie publicznym, który docelowo również może być zasilany wodorem, a obecnie coraz częściej korzysta ze sprężonego gazu ziemnego (CNG). "Co trzeci kupowany w tym roku w Polsce autobus to pojazd zasilany CNG" – powiedział szef gazowej spółki.


kwieciński663.jpg
"Jesteśmy bezpieczni". Prezes PGNiG o niezależności energetycznej Polski

Polska energetyka zużywa coraz więcej gazu

Prezes PGNiG zwrócił uwagę na rosnące zużycie i rolę energetyczną gazu w Polsce. "W tym roku udział gazu w elektroenergetyce było prognozowane na 7 proc., a już mamy 9 proc. Na 2020 r. prognozowano zużycie gazu na poziomie 19 mld m sześc., a już w ubiegłym roku zużycie wyniosło 20 mld m sześc." – powiedział Kwieciński, prognozując dalszy wzrost zużycia nie tylko gazu ziemnego, ale także biogazu i wodoru.

Według prezesa, krajowe zużycie gazu, wynoszące obecnie ok. 20 mld m sześc. rocznie (wobec 15 mld m sześc. pięć lat temu), będzie nadal rosło, w tempie nawet rzędu 1 mld m sześc. rocznie. Wiąże się to m.in. z realizacją projektów gazowych w elektrowniach Dolna Odra i Ostrołęka oraz stopniowym przestawianiem na gaz krajowego ciepłownictwa. Prognozy wskazują, iż zapotrzebowanie na gaz będzie dynamicznie rosło przez najbliższe 15 lat, następnie spodziewany jest trend spadkowy.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znamy plany Ministerstwa Klimatu dotyczące źródeł odnawialnych

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 09:30
W wyniku akcji dla odnawialnych źródeł energii w 2021 r. powstanie łącznie 1700 MW nowych źródeł fotowoltaicznych, lądowe turbiny wiatrowe o mocy 300 MW i instalacje do spalania biomasy o mocy 100 MW - planuje Ministerstwo Klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister klimatu: postawienie na OZE i niskoemisyjność dadzą gospodarce miliardy złotych

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 17:05
W ciągu minionego półtora roku rządowe programy służące energetyce odnawialnej, klimatowi i ekologii dały gospodarce impuls o wartości 5,5 mld zł - ocenił w środę minister klimatu Michał Kurtyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy bezpieczni". Prezes PGNiG o niezależności energetycznej Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 15:47
- Wyniki naszej spółki za II kwartał oraz za całe półrocze są najlepsze w historii polskiej giełdy, i to w czasie koronawirusa - powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. Gość Polskiego Radia 24 mówił m.in. o znaczeniu niezależności energetycznej Polski oraz strategicznych projektach realizowanych m.in. z PKN Orlen.
rozwiń zwiń