Gaz ziemny, biometan i wodór coraz ważniejsze w polskiej energetyce

2020-09-08, 19:32

Gaz ziemny, biometan i wodór coraz ważniejsze w polskiej energetyce
Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński podczas Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu.Foto: PAP/Sebastian Borowski

Skuteczna transformacja energetyczna Polski nie będzie możliwa bez gazu – nie tylko ziemnego, ale także biometanu i wodoru, których znaczenie będzie rosnąć, zarówno w energetyce, jak i w ciepłownictwie i transporcie – ocenia prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński.

- Ważne, że na poziomie Unii Europejskiej gaz został uznany za paliwo przejściowe w okresie transformacji energetycznej. (...) Nie uda nam się dokonać skutecznej transformacji bez gazu – mówił prezes PGNiG podczas jednej z sesji rozpoczętego we wtorek w Karpaczu Forum Ekonomicznego.

Gaz kluczowy przy redukcji emisji CO2 do atmosfery

Kwieciński przytoczył dane, zgodnie z którymi w ciągu minionych 10 lat światowa emisja dwutlenku węgla do atmosfery zmniejszyła się o 500 mln ton właśnie dzięki przejściu na gaz.

kwieciński pap1200.jpg

Powiązany Artykuł

Prezes PGNiG: w ciągu 10 lat krajowa produkcja biogazu dogoni wydobycie gazu ziemnego

- To wielkość równoważna wprowadzeniu 200 milionów samochodów elektrycznych – powiedział Kwieciński, podkreślając, że wykorzystanie gazu daje szybkie postępy w redukcji emisji CO2.

Polskie koncerny chcą produkować biogaz i wodór


Prezes PGNiG przypomniał, że spółka – we współpracy z PKN Orlen – zamierza rozwijać program biometanowy (w ciągu 10 lat krajowa produkcja biogazu może sięgnąć 4 mld m sześc.), a pozyskany w ten sposób biogaz ma być w sieciach mieszany z gazem ziemnym. Docelowo PGNiG chciałoby wprowadzać do sieci także wodór.

Coraz więcej gazu w samochodach

Kwieciński podkreślił rolę gazu w transformacji ciepłownictwa, obecnie opartego przede wszystkim na węglu kamiennym, a także w transporcie publicznym, który docelowo również może być zasilany wodorem, a obecnie coraz częściej korzysta ze sprężonego gazu ziemnego (CNG). "Co trzeci kupowany w tym roku w Polsce autobus to pojazd zasilany CNG" – powiedział szef gazowej spółki.


Powiązany Artykuł

kwieciński663.jpg
"Jesteśmy bezpieczni". Prezes PGNiG o niezależności energetycznej Polski

Polska energetyka zużywa coraz więcej gazu

Prezes PGNiG zwrócił uwagę na rosnące zużycie i rolę energetyczną gazu w Polsce. "W tym roku udział gazu w elektroenergetyce było prognozowane na 7 proc., a już mamy 9 proc. Na 2020 r. prognozowano zużycie gazu na poziomie 19 mld m sześc., a już w ubiegłym roku zużycie wyniosło 20 mld m sześc." – powiedział Kwieciński, prognozując dalszy wzrost zużycia nie tylko gazu ziemnego, ale także biogazu i wodoru.

Według prezesa, krajowe zużycie gazu, wynoszące obecnie ok. 20 mld m sześc. rocznie (wobec 15 mld m sześc. pięć lat temu), będzie nadal rosło, w tempie nawet rzędu 1 mld m sześc. rocznie. Wiąże się to m.in. z realizacją projektów gazowych w elektrowniach Dolna Odra i Ostrołęka oraz stopniowym przestawianiem na gaz krajowego ciepłownictwa. Prognozy wskazują, iż zapotrzebowanie na gaz będzie dynamicznie rosło przez najbliższe 15 lat, następnie spodziewany jest trend spadkowy.

PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej