X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

60 mld zł na transformację energetyczną. Kurtyka: to przyniesie ok. 300 tys. miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 17:46
Czekająca Polskę w najbliższych 20 latach transformacja energetyczna wygeneruje ok. 300 tys. nowych, wysokopłatnych miejsc pracy – ocenił we wtorek w Karpaczu minister klimatu Michał Kurtyka. Przypomniał, że na wsparcie transformacji w regionach górniczych trafi ok. 60 mld zł.
Minister klimatu Michał Kurtyka podczas Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu
Minister klimatu Michał Kurtyka podczas Forum Ekonomicznego 2020 w KarpaczuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

– Po raz pierwszy dostępne będą tak znaczące środki na transformację – 60 mld zł, dla których pięć polskich regionów węglowych musi znaleźć dobre, mądre, atrakcyjnie ekonomiczne projekty. Konkretne strategie sprawiedliwej transformacji w regionach powinny być gotowe na koniec tego roku, by w początkach przyszłego roku zostały zasilone wiarygodnymi projektami – mówił minister klimatu podczas jednej z debat Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

"Sprawiedliwa transformacja" filarem zmian

Michał Kurtyka przypomniał, że w ostatnim czasie jego resort zakończył etap konsultacji projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

W stosunku do wcześniejszych założeń projekt wzbogaciły m.in. doświadczenia z epidemii COVID-19, plany wynikające z dynamicznego rozwoju technologii oraz możliwości, jakie daje unijny Plan odbudowy, przewidujący duże środki również na zadania związane z transformacją klimatyczną.

Miliardy złotych na tworzenie miejsc pracy w innych branżach

Filarem zmian w polskiej energetyce – według szefa resortu klimatu – musi być "sprawiedliwa transformacja", w której miejsca pracy w tradycyjnej energetyce, opartej głównie na węglu, będą zastępowane miejscami pracy w innych przemysłach.

Szef resortu klimatu przypomniał, że znaczna część środków z unijnego Funduszu Odbudowy, służącego odbudowie europejskiej gospodarki po pandemii koronawirusa, trafi właśnie na projekty w dziedzinie energetyki, transportu czy przemysłu.


kurtyka 1200.jpg
Minister klimatu: postawienie na OZE i niskoemisyjność dadzą gospodarce miliardy złotych

W ciągu 20 lat powstanie w Polsce zeroemisyjny sektor energetyczny

Za wyzwanie na najbliższe 20 lat Kurtyka uznał zbudowanie w Polsce nowego, zeroemisyjnego systemu energetycznego, który będzie porównywalny swoją wielkością – jeżeli chodzi o moce zainstalowane – do obecnego systemu.

Drogą do osiągnięcia tego celu ma być m.in. uruchomienie sześciu bloków jądrowych o łącznej mocy ok. 7-9 gigawatów oraz rozwój energetyki wiatrowej na morzu, która docelowo ma osiągnąć ok. 11 gigawatów mocy.

W Polsce działają już programy służące energetyce odnawialnej

Za ważny element transformacji minister Kurtyka uznał poprawę jakości powietrza i termomodernizację.

Podkreślił sukces rządowych programów służących energetyce odnawialnej, klimatowi i ekologii (jak "Mój prąd" czy "Czyste powietrze"), które w ciągu minionego półtora roku dały gospodarce impuls o wartości 5,5 mld zł.

Ocenił, że kolejnym impulsem rozwojowym będzie elektromobilność. Zdaniem ministra, już w 2022-23 roku koszt użytkowania samochodu elektrycznego będzie niższy niż w przypadku tradycyjnego auta spalinowego.

– Szacujemy, że już w 2030 r. jedna na trzy megawatogodziny w polskim systemie elektroenergetycznym będzie zieloną energią ze źródeł odnawialnych – powiedział Michał Kurtyka, oceniając, że liczba prosumentów sięgnie wówczas miliona.

Jego zdaniem, w nieodległej przyszłości w polskich domach – w pierwszej kolejności jednorodzinnych – pojawi się "trio" w postaci fotowoltaiki, pompy ciepła i ładowarki do samochodu elektrycznego.

Klastry energetyczne łączą ekoenergetykę z magazynowaniem energii

Minister klimatu podkreślił także, że rząd chce, aby klastry stały się ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Resort pracuje obecnie nad rozwiązaniami, które ułatwią działanie takich klastrów. Szef resortu wskazał, że inicjatywy takie jak na przykład klaster energetyczny w Gaju Oławskim są ogromną szansą rozwojową dla naszego kraju.


wiatraki energia odnawialna 1200x660.jpg
Resort klimatu stawia na małe instalacje OZE. Zmiany prawne mają rozruszać rynek

– Łączą się tu w pewną całość różne technologie. Są to zarówno technologie fotowoltaiczne, wiatrowe, ale również ten "święty Graal" energetyki, czyli umiejętność magazynowania energii. I tu właśnie następuje ta demokratyzacja energetyki – zauważył.

– Żeby ta dotychczasowa, tradycyjna filozofia budowania energetyki, tzn. od góry do dołu, scentralizowanego systemu, napotkała oddolną mobilizację i żebyśmy nadbudowywali to bezpieczeństwo energetyczne od dołu. Będziemy proponować usprawnienia regulacyjne, m.in. możliwość przedstawiania przez klastry usługi samobilansowania, czyli deklaracji ze strony klastra, że będzie on w stanie w sposób trwały zredukować pobór mocy, czyli wesprzeć system centralny w równoważeniu popytu z podażą. To ma wartość dla systemu energetycznego, chcielibyśmy ją wycenić i oddać klastrom – tłumaczył minister.

Rząd chce przyspieszyć procedury dotyczące energetyki wiatrowej

Jednocześnie, dzisiaj został opublikowany i przesłany do opiniowania i uzgodnień projekt nowelizacji tzw. specustawy przesyłowej. Ma ona przyspieszyć procedury dotyczące budowy sieci energetycznej dla morskich farm wiatrowych. Proponowane zmiany mają skrócić czas decyzji administracyjnych z obecnych 19 do sześciu miesięcy.

Jego autorem jest pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Jak wskazuje się w projekcie, w kontekście wzrostu mocy źródeł odnawialnych, w tym i morskiej energetyki wiatrowej, niezbędna jest pilna rozbudowa sieci przesyłowej oraz modernizacja istniejącej infrastruktury. Jednocześnie zauważa się, że obecne przepisy specustawy dotyczą budowy nowych sieci, a nie modernizacji istniejącej.

W projekcie specustawy pojawia się też lista inwestycji, które miałyby zostać nią objęte. Są tam podmorski kabel na Litwę, 12 linii 400 kV, sześć – 220 kV, oraz przepis, że specustawą są objęte też modernizacje, przebudowy itp. linii o napięciu 220 kV lub wyższym. Uzgodnienia i opiniowanie mają potrwać 14 dni.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozwój energetyki wiatrowej na Bałtyku. Porozumienie rządu i firm branżowych ws. współpracy

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 19:11
Przedstawiciele ministerstw klimatu, MON, gospodarki morskiej i aktywów państwowych oraz organizacji branżowych podpisali w środę list intencyjny ws. współpracy i wsparcia rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Timmermans: Polska może stać się unijnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 20:05
- Polska jest na drodze do stania się jednym z europejskich liderów w rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Wiem też, że wiele społeczności w Polsce jest zainteresowanych inwestycjami w energetykę słoneczną - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy chcą energii ze Słońca. Rekord Tauronu w przyłączaniu mikroinstalacji

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 16:29
34 tys. 632 mikroinstalacje o łącznej mocy 235 MW przyłączył do sieci energetycznej w pierwszym półroczu tego roku Tauron Dystrybucja, spółka zależna Taurona Polskiej Energii. - Szacujemy, że do końca roku przyłączymy ok. 70 tys. mikroinstalacji - zapowiada Wojciech Ignacok, prezes Tauron Polska Energia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister klimatu: postawienie na OZE i niskoemisyjność dadzą gospodarce miliardy złotych

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 17:05
W ciągu minionego półtora roku rządowe programy służące energetyce odnawialnej, klimatowi i ekologii dały gospodarce impuls o wartości 5,5 mld zł - ocenił w środę minister klimatu Michał Kurtyka.
rozwiń zwiń