X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Rośnie pozycja Polski na rynku energii odnawialnej. Rząd stawia m.in. na energetykę wiatrową i biogaz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:22
Polska staje się coraz bardziej znaczącym graczem na rynku energii odnawialnej. Przewodzi inicjatywom rozwijającym energetykę wiatrową, stawia na wykorzystanie biogazu i energetykę wiatrową. W ciągu 20 lat chce zbudować zeroemisyjny system energetyczny.
Morska farma wiatrowa
Morska farma wiatrowaFoto: T.W. van Urk/ Shutterstock

- Polska chce budować przywództwo w basenie Morza Bałtyckiego jeżeli chodzi o rozwój energetyki wiatrowej na morzu, we współpracy z państwami bałtyckim i Komisją Europejską - powiedział w czwartek minister klimatu Michał Kurtyka. We wrześniu mają spotkać się w tej sprawie ministrowie z kilku krajów.

Kurtyka: zaproponujemy międzynarodową inicjatywę dotyczącą offshore na Bałtyku

- Chcemy być tym krajem, który będzie budował przywództwo w basenie Morza Bałtyckiego, jeżeli chodzi o rozwój energetyki wiatrowej na morzu (offshore). Stąd zaprosiłem na koniec września ministrów państw bałtyckich do tego, żebyśmy wspólnie z Komisją Europejską utworzyli taki sekretariat i wspólną inicjatywę zagospodarowania potencjału Morza Bałtyckiego - powiedział minister podczas jednej z sesji 12. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

shutterstock ekologia 1200.jpg

Zielona energia może dać nawet 68-proc. redukcję emisji CO2. Eksperci Instytutu Jagiellońskiego mają pomysł

Energetyka z wiatraków morskich elementem budowy polskiego systemu energetyki odnawialnej

Kurtyka przypomniał, że rozwój mocy wiatrowych na Bałtyku (do 2030 r. ich moc może sięgnąć ok. 8 GW - PAP) to jeden z kierunków transformacji polskiej energetyki.

Inne elementy tej transformacji to m.in. uruchomienie energetyki jądrowej oraz dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii.

Jak mówił, Polska to obecnie "najgorętszy rynek OZE w Europie", zaś według prognoz Międzynarodowej Agencji Energii, między 2019 a 2024 rokiem wzrost mocy zainstalowanej w OZE wzrośnie o dalsze 65 proc.

Już prawie jedna czwarta mocy pochodzi w Polsce z OZE

"Już dzisiaj mamy 10 tys. megawatów zainstalowanej mocy w odnawialnych źródłach energii, na 44 tys. megawatów zainstalowanej mocy ogółem. Jest bardzo duże zainteresowanie programami „Mój prąd” i  „Czyste powietrze”. Idziemy w kierunku zwiększenia odnawialnego komponentu w naszym miksie energetycznym - mówił Kurtyka, uczestniczący w katowickim kongresie za pośrednictwem łącz internetowych.

Polska chce mieć za 20 lat zeroemisyjny system energetyczny

- Mamy bardzo ambitny plan, aby w ciągu najbliższych 20 lat w Polsce zbudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny, który będzie porównywalny swoją wielkością - jeżeli chodzi o moce zainstalowane - do obecnego systemu (...). Ten pociąg jest już w Polsce rozpędzony. Jedna na trzy megawatogodziny w polskim systemie elektroenergetycznym będzie już w 2030 r. pochodziła ze źródeł odnawialnych" - dodał szef resortu klimatu.

energia odnawialna1200.jpg

Mój prąd, Agroenergia czy Energia Plus. Zobacz, jak skorzystać z rządowych programów

Plany dotyczą dekarbonizacji, biogazu, wodoru

Przypomniał, że trwają także prace nad strategiami w zakresie biogazu.

- Chcielibyśmy, żeby znaczna część polskich gazociągów była dostosowana do transportu gazów zdekarbonizowanych w 2030 r. Pracujemy też nad strategią wodorową, gdzie (...) jako hipotezę postawiliśmy sobie cel między 2 a 4 tys. megawatów elektrolizerów w 2030 r. - tłumaczył minister.

Przywołał także projekt stworzenia "autostrady wodorowej", która połączyłaby północ Polski, gdzie gaz ten byłby generowany, z uprzemysłowionym południem Polski, które także byłoby beneficjentem zeroemisyjnego wodoru.

Zbigniew Gryglas: moce wytwórcze polskich farm wiatrowych mogą przekroczyć planowane 10,4 GW

Niewykluczone, że moce wytwórcze polskich farm wiatrowych będą docelowo wyższe niż planowane 10,4 GW - wynika z wypowiedzi wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika rządu ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej Zbigniewa Gryglasa na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

- W tej chwili zaczynamy coraz bardziej odważnie mówić o tym, że przekroczymy znacznie te założenia, które prawdopodobnie znajdą się w programie strategicznym rządu Polityka Energetyczna Polski do roku 2040. Tam mówiliśmy od dłuższego czasu o 10,4 GW nowych mocy na morzu. (...) Wiemy, że plan zagospodarowania obszarów morskich pozwala na więcej - powiedział Gryglas podczas panelu "Offshore - wiatr od morza".

Dodał, że szacunki wskazują na inwestycje w sektor morskich farm wiatrowych na 130 mld zł w pierwszej fazie projektu.


Pełnomocnik podtrzymał też swoją wypowiedź z końca sierpnia tego roku, że projekt ustawy o promocji energii z morskich farm wiatrowych w październiku powinien trafić do Sejmu i że ustawa powinna zostać uchwalona do końca roku.

PAP, jk

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mój prąd, Agroenergia czy Energia Plus. Zobacz, jak skorzystać z rządowych programów

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 16:44
Sektor energetyki słonecznej jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce. Od grudnia 2015 roku moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 1600 proc. Ministerstwo Klimatu  ocenia, że ten sukces to efekt m.in. uruchomienia takich rządowych programów jak Mój Prąd, Agroenergia czy Energia Plus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak uzyskać dopłaty do energii ze słońca w ramach programu "Mój Prąd"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 19:25
O programie „Mój Prąd”, oferującym dofinansowanie do wytwarzania własnej energii elektrycznej, mówił w radiowej Jedynce minister klimatu Michał Kurtyka.
rozwiń zwiń