X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Forum Wizja Rozwoju. Obajtek: musimy rozwijać się w wielu obszarach, aby dywersyfikować przychody

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 14:28
Pojęcie bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego kraju ulega zmianom. Dziś polega przede wszystkim na zabezpieczeniu i dostępie do różnych źródeł energii. Takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego Orlenu, który odbył się w ramach III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: PKN ORLEN Mat. prasowe

Zdaniem szefa PKN Orlen Daniela Obajtka - definicja bezpieczeństwa energetycznego ulega aktualnie głębokim przemianom. - Nie możemy budować silnej firmy w oparciu o jeden segment działalności. Musimy rozwijać się w wielu obszarach, tak aby dywersyfikować przychody. Musimy inwestować w zarówno nisko i zeroemisyjne źródła wytwarzania energii, jak i rafinerię, czy petrochemię - mówił.

orlen lotos.jpg
Fuzja Orlenu z Lotosem. Podpisano porozumienie o współpracy firm i Skarbu Państwa

Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos umożliwi optymalizację niektórych procesów związanych z działalnością firmy. Wygenerowane zostaną środki pozwalające przeprowadzać inwestycje, chociażby w petrochemię. - Takie fuzje w Europie duże koncerny mają już za sobą. Optymalizacji uległy wszystkie procesy. My podjęliśmy to wyzwanie, aby wzmocnić same firmy, ale też polską gospodarkę - mówił prezes Obajtek.

Według niego fuzja tych dwóch podmiotów gospodarczych pozwoli uniknąć dublowania wydatków związanych z badaniami i rozwojem. A są to duże wydatki. Prezes Obajtek wspomniał również, iż wspólne zakupy, np. ropy, także muszą zostać zbilansowane.

Przypomniał jednocześnie, że budowanie multienergetycznego koncernu to nie tylko połączenie firm paliwowych, czyli Orlenu z Lotosem, ale i wcześniejsze przejęcie Energii (prąd) i nadchodzące przejęcie PGNiG (gaz ziemny). Połączenie tych wszystkich firm da po optymalizacji środki na inwestycje.

Nawiązując do wypowiedzi prezesa Obajtka, dr Dawid Piekarz, ekspert w dziedzinie energetyki, wiceprezes Instytutu Staszica zdefiniował bezpieczeństwo energetyczne jako fizyczną dostępność energii o akceptowalnej cenie. Według niego z dostępnością nie ma u nas problemu, ale pojawia się on, jeśli chodzi o akceptowalną cenę i jakość.

- Jeśli każda energia emisyjna będzie w wyniku regulacji europejskich obciążona coraz większymi opłatami, to siłą rzeczy ta energia będzie droższa, a nawet tak droga, że będzie zabijała efektywność rozwiniętej polskiej gospodarki - powiedział Piekarz. Zauważył również, że już teraz wiele firm wymaga, by ich produkty powstawały jedynie przy użyciu czystej energii.

W trakcie panelu pojawiły się również opinie, że bezpieczeństwo energetyczne to wolność od zagrożeń w zakresie zapotrzebowania na energię i paliwa. Czyli ich bezproblemowa dostępność. Dlatego też bezpieczeństwo energetyczne stanowi o rozwoju całej gospodarki i możemy je utożsamiać z bezpieczeństwem ekonomicznym państwa, a nawet bezpieczeństwem narodowym.

pgnig 12.jpg
"Wejdziemy do europejskiej ligi". Jerzy Kwieciński o możliwej fuzji Orlenu z PGNiG

Zagrożeniami w tej dziedzinie są więc m.in. zawirowania polityczne na świecie, rosnąca konkurencja i restrykcje w dziedzinie polityki środowiskowej. Stąd należy bezzwłocznie skonsolidować polski obszar związany z szeroko rozwiniętą energetyką, to pozwoli nie tylko na inwestycje, ale i inteligentną specjalizację, komplementarność produktową i technologiczną. Istnienie dwóch konkurencyjnych podmiotów należących do jednego właściciela to przeżytek.

Fuzja Orlemu z Lotosem to proces skomplikowany, który trzeba postrzegać bardziej pod kątem strategii niż zasobów - wynika z wypowiedzi Roberta Śleszyńskiego, dyrektora biura inwestycji kapitałowych PKN Orlen. 

Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute, mówił z kolei, na czym w przyszłości będzie się opierało bezpieczeństwo energetyczne. - Proszę zwrócić uwagę, że na pięć najszybciej rosnących na giełdzie firm energetycznych, BP jest na ostatnim miejscu. Wszystkie wcześniejsze związane są z odnawialnymi źródłami energii. To firmy, które produkują energię albo z wiatru albo ze słońca. Tam są sentymenty opinii publicznej, tam są sentymenty polityków i tam idą subsydia oraz pieniądze - powiedział Wróblewski.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PKN Orlen rośnie w siłę. Konsolidacja na rynku energetycznym

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 15:55
PKN Orlen realizuje politykę, dzięki której ma szansę stać się jednym z największych i najważniejszych koncernów multienergetycznych w Europie. Po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską przejęciu Grupy Lotos Orlen, dojdzie do największej fuzji w regionie. W planach jest także przejęcie kontroli nad PGNiG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PKN Orlen: oceny Moody’s i Fitch Ratings potwierdzają słuszność naszych decyzji

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 23:19
Oceny Agencji Moody’s, a także Fitch Ratings, opierają się na rzeczowej analizie danych oraz planów koncernu i są potwierdzeniem słuszności naszych decyzji biznesowych, dotyczących przejęcia Grupy Lotos i PGNiG, a wcześniej także Grupy Energa - ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wejdziemy do europejskiej ligi". Jerzy Kwieciński o możliwej fuzji Orlenu z PGNiG

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 08:35
- O tej fuzji największych polskich firm w sektorze gazowo-paliwowym mówiło się od bardzo wielu lat - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezes PGNiG Jerzy Kwieciński i dodał, że kiedy uda się połączyć Orlen z Lotosem i PGNiG, "wejdziemy naprawdę do europejskiej ligi i będzie to największa firma w naszym regionie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fuzja Orlenu z Lotosem. Podpisano porozumienie o współpracy firm i Skarbu Państwa

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 22:37
Grupa Lotos podpisała porozumienie o współpracy z PKN Orlen i Skarbem Państwa - poinformował w komunikacie Lotos.
rozwiń zwiń