X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Zmiana ustawy o efektywności pozwoli zaoszczędzić więcej energii. Mamy szansę osiągnąć unijny cel

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 10:05
Ministerstwo Klimatu opublikowało projekt zmiany ustawy o efektywności energetycznej, której zapisy mają pozwolić osiągnąć cel poprawy efektywności na rok 2030. Projekt zakłada w ciągu 10 lat oszczędności nie mniejsze niż 5,58 mln ton oleju ekwiwalentnego (toe).  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, yuttana Contributor Studio

Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej z 2018 r. wyznaczyła ogólny cel oszczędności energii dla Unii Europejskiej w wysokości 32,5 proc. na 2030 r. oraz opisała ścieżkę wprowadzania oszczędności.

Jak podkreśliło Ministerstwo Klimatu, proponowane zmiany w ustawie o efektywności energetycznej mają na celu dostosowanie do prawa UE obecnie obowiązujących przepisów w zakresie efektywności energetycznej oraz prowadzić do oszczędności nie mniejszych niż 5580 tys. toe w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2030 r.

komisja europejska free shutter 1200.jpg
Komisja Europejska pyta o OZE i efektywność energetyczną. Ruszyły konsultacje społeczne

Centralny rejestr oszczędności energii

Jak oceniło ministerstwo, obecne regulacje i system tzw. białych certyfikatów nie pozwalają na osiągnięcie tego celu, niezbędne jest zatem wprowadzenie nowych rozwiązań. Dlatego projekt zakłada m.in., że umowy o poprawę efektywności energetycznej, zawierane przez podmioty publiczne, nie powodują zwiększenia długu publicznego. Ma to skłonić instytucje do szerszego korzystania z tego typu usług. Poza tym, systemem białych certyfikatów mają zostać objęte dodatkowe podmioty – dystrybutorzy i sprzedawcy paliw ciekłych.

Jak wskazano w uzasadnieniu, obecny system certyfikatów jest nieefektywny, między innymi dlatego, że minimalna objęta nim oszczędność to 10 toe, co jest wartością stosunkowo dużą, osiągalną jedynie dla podmiotów instytucjonalnych, a nie u indywidualnych odbiorców końcowych.


wiatraki solary,1200.jpg
Energetyka wiatrowa czeka na swoje "5 minut". Jest szansa na 34 tys. nowych miejsc pracy

Projekt zakłada także powołanie centralnego rejestru oszczędności energii, w którym byłyby gromadzone dane dotyczące zrealizowanych projektów efektywności energetycznej za pomocą środków alternatywnych. Powoli to agregować efekty projektów oszczędnościowych, na przykład przeprowadzanych u wielu odbiorców końcowych, w tym indywidualnych. Do rejestru trafiłyby informacje na temat konkretnych projektów, podmiotów realizujących te projekty, oraz okresie uzyskiwania oszczędności, formie i kwocie dofinansowania i wysokości skumulowanej ilości energii finalnej do 2030 roku.

Obowiązki dla dostawców ciepła i gazu

Jednocześnie resort chciałby nałożyć na właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych obowiązek zamontowania do 1 stycznia 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu. Dostawcy ciepła i gazu mają też mieć obowiązek informowania odbiorcy o ilości gazu i ciepła zużytego w poprzednim roku, analogicznie do obowiązków dostawców energii elektrycznej.

Projekt zakłada również zmianę ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Proponuje się włączenie ministra właściwego ds. energii do składu Kolegium do ds. Spraw Cyberbezpieczeństwa. Ma się to przełożyć – jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji – na uwzględnienie w wielu aspektach dotyczących cyberbezpieczeństwa, potrzeb, opinii, sektora energetycznego, który z racji wyżej wskazanej odmienności nie zawsze może dostosować się do rozwiązań pasujących w innych sektorach.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zielone inwestycje" sposobem na pobudzenie gospodarki. Na ten cel trafią miliardy złotych

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 09:19
- W tym roku na wsparcie zielonych inwestycji trafi blisko 10 mld zł - zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka. Wyjaśnił, że pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na ekotransport, retencję, efektywność energetyczną czy rozwój fotowoltaiki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozyskujemy już 10 GW mocy z OZE. Własne instalacje coraz bardziej opłacalne

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 10:30
Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. Jest to moc równa zainstalowanej łącznie w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu – poinformował wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarkę niskoemisyjną zapewni nam energetyka jądrowa. Wiceminister klimatu zdradza szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 10:52
- Docelowy model, który jest w stanie zapewnić gospodarkę niskoemisyjną, będzie się opierał na energii jądrowej oraz energii ze źródeł odnawialnych - powiedział w rozmowie z "DGP" wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.
rozwiń zwiń