Polska stawia na paliwo przyszłości – wodór. Rząd przedstawi strategię jego wykorzystania w gospodarce

2020-07-07, 14:44

Polska stawia na paliwo przyszłości – wodór. Rząd przedstawi strategię jego wykorzystania w gospodarce
Minister klimatu Michał Kurtyka podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej, 7 bm. w siedzibie resortu w Warszawie. . Foto: PAP/Marcin Obara

Jesienią do konsultacji powinna trafić Strategia wodorowa do roku 2030 - oświadczył minister klimatu Michał Kurtyka. Jak podkreślił, wodór może być jednym z paliw przyszłości, a jego rozpowszechnienie - impulsem do transformacji gospodarki.

Jak mówił Michał Kurtyka podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego ws. partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i sektorowego porozumienia wodorowego, pierwszy etap prac nad Strategią wodorową do 2030 r. został zakończony.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najważniejszych spółek sektora energetycznego i transportowego.


Powiązany Artykuł

rafineria 1200.jpg
PKN Orlen stawia na wodór. Powstaną huby we Włocławku i w Płocku

Prawo wodorowe określi ramy i zasady wykorzystania wodoru w energetyce

- Chcemy, aby została przyjęta jak najszybciej. Chcemy, aby jesienią trafiła do konsultacji - podkreślił. Zaznaczył, że celem jest budowa instalacji na wodór o mocy 2-4 GW.

Kurtyka dodał, że w powstające „prawo wodorowe” będzie zawierać spójny system norm technicznych.

- Wodór może być jednym z paliw przyszłości i impulsem do wyjścia z kryzysu oraz transformacji gospodarki - podkreślił.

Obecny na uroczystości prezes PGNIG Jerzy Kwieciński ocenił, że perspektywy dla wodoru są pomyślne, a nawet jedna czwarta miksu energetycznego Europy może być oparta o wodór.


Powiązany Artykuł

EXzaRLsX0AIVUYY.jpg
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo stawia na technologie wodorowe

 - To wielka szansa dla Polski. Już dzisiaj jesteśmy światowym potentatem produkcji wodoru - stwierdził Kwieciński.

Rozwój sektora wodorowego pozwoli na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Klimatu, rozwój sektora wodorowego w najbliższej dekadzie może w znaczący sposób przyczynić się do ograniczenia przez Polskę emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń do atmosfery, w szczególności z sektora transportowego. Ministerstwo Klimatu spodziewa się także wzrostu zużycia wodoru w ciepłownictwie, dzięki rozwojowi technologii power-to-gas/liquid.

Strategia przewiduje najpierw budowę fabryk ogniw paliwowych, potem - infrastruktury dystrybucji i tankowania

Potencjał przemysłowy i naukowy w Polsce pozwala na budowę fabryki ogniw paliwowych i elektrolizerów. Ministerstwo Klimatu będzie starało się stworzyć najlepsze warunki do inwestowania w tę technologię w Polsce. Kolejnym elementem strategii wodorowej będzie budowa infrastruktury dystrybucji i tankowania.

- Dzięki zwiększeniu udziału wodoru w naszym miksie energetycznym, możemy w sposób istotny ograniczyć import surowców z zagranicy, a w konsekwencji zwiększyć naszą niezależność i bezpieczeństwo energetyczne – zaznaczył wiceminister Ireneusz Zyska.
PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej