X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Gazoport w Świnoujściu. Kluczowa inwestycja dla niezależności energetycznej i bezpieczeństwa Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 18:50
Decyzja z 2006 r. o budowie Gazoportu w Świnoujściu, czyli obecnie Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, rozpoczęła rzeczywisty proces dywersyfikacji dostaw strategicznego surowca, jakim jest gaz do Polski. Uwalniania nas od zależności od dostaw rosyjskich i buduje bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
nz Terminal LNG w Świnoujściu. To tu docierają dostawy skroplonego gazu z USA.
n/z Terminal LNG w Świnoujściu. To tu docierają dostawy skroplonego gazu z USA. Foto: Materiały Prasowe polskielng.pl/

Dzisiaj, dzięki tej inwestycji oraz realizacji rurociągu Baltic Pipe, wiadomo już, że Polska w 2022 r. nie przedłuży kontraktu jamalskiego na dostawy gazu z Rosji. A to oznacza, że kraj ten stanie się dla nas zapasowym, nie głównym dostawcą tego surowca, a ten sprowadzany będzie statkami z Ameryki i innych punktów świata do gazoportu w Świnoujściu.

Powstanie terminala przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i Europy Środkowo-Wschodniej, jak również umożliwiło import gazu skroplonego do Polski z dowolnego kierunku.

pap_gaz1200.jpg
"Będziemy całkowicie energetycznie suwerenni". Prezydent zapowiedział budowę kolejnego gazoportu

Terminal umożliwia: rozładunek LNG z tankowca przy nabrzeżu rozładunkowym, składowanie LNG w zbiornikach, regazyfikację LNG i wysyłkę gazu do Krajowego Systemu Przesyłowego oraz załadunek LNG na cysterny samochodowe i ISO-kontenery.

Już setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu

W piątek do terminalu LNG w Świnoujściu dotrze jubileuszowa, setna dostawa skroplonego gazu. Komercyjne dostawy gazu tą drogą ruszyły niemal dokładnie cztery lata temu.

Posłuchaj
00:30 gaz 1.mp3 Do Terminalu LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynie dziś setna dostawa gazu skroplonego. Transport pochodzi z Kataru./IAR/.

- Dzisiaj dla nas jest niesamowity, symboliczny dzień, dla PGNiG, ale również myślę, że i dla Polski. Dzisiaj do Polski przypływa setny tankowiec, setna dostawa gazu LNG (...) I właśnie ta dywersyfikacja, o której my bardzo dużo mówimy, właśnie polega na tym, że coraz więcej gazu, z którego korzystamy w Polsce, przychodzi do nas z innych kierunków aniżeli kierunek wschodni - powiedział w TVP Info prezes PGNiG.

Jeszcze kilka lat temu cztery piąte gazu pochodziło z kierunku wschodniego

Jerzy Kwieciński przypomniał, że parę lat temu prawie 100 proc. gazu, który Polska importowała,  pochodziło z kierunku wschodniego. Jak mówił, w 2016 r. było to prawie 90 proc., w zeszłym roku - 60 proc. Dodał, że dalej ten import ze Wschodu będzie maleć.

- Te właśnie dostawy ciekłego gazu pozwalają nam na dywersyfikację. I tutaj też się kierunki zmieniają. Pierwsze dostawy to był gaz katarski, dzisiaj ta dostawa setna też przychodzi z Kataru. Ale w coraz większym stopniu będziemy otrzymywali gaz od naszych partnerów amerykańskich. Z firmami amerykańskimi mamy podpisane cztery umowy długoterminowe i za parę lat to gaz amerykański będzie dominował w imporcie gazu ciekłego do Polski - powiedział.

GAZOPORT-1200.jpg
Więcej gazu LNG z terminala w Świnoujściu. Rośnie moc zarezerwowana przez PGNiG

Gazociąg w Świnoujściu otworzył bramę północną gazu do Polski

Posłuchaj

00:25 gaz2.mp3 W 2022 roku kończy się długoletni kontrakt na dostawy gazu z Rosji do naszego kraju. Umowa nie będzie przedłużona./IAR/.

Kwieciński przypomniał, że budowanie tzw. bramy północnej dla rynku gazu w Polsce, czyli by gaz do Polski przychodził z Północy, a nie ze Wschodu, to była idea prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dodał, że jest ona kontynuowana i wspierana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Decyzja o budowie, która zakończyła się w 2015 r., zapadła w roku 2006

Decyzję o budowie gazoportu rząd PiS kierowany przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza podjął w trakcie kolejnego kryzysu gazowego.

Z powodu rosyjsko-ukraińskiego sporu o pieniądze 1 stycznia 2006 r. Rosja wstrzymała tranzyt gazu przez Ukrainę. 3 stycznia polski rząd przyjął uchwałę o budowie terminala do odbioru skroplonego gazu.

Przygotowania do budowy terminala kontynuowały rządy PO-PSL, a w czerwcu 2009 r. PGNiG podpisało z Qatargasem długoterminowy kontrakt na dostawy LNG, który miał zapewnić odpowiedni poziom wykorzystania gazoportu.

Budowę gazoportu ukończono w 2015 r., pierwsza dostawa LNG nastąpiła w czerwcu 2016 r.

Budowę oficjalnie zakończono 12 października 2015 r. Ówczesna premier Ewa Kopacz ogłosiła początek rozruchu gazoportu i zapowiedziała na grudzień pierwszy transport gazu do celów technicznych.

Metanowiec z tym ładunkiem zawinął do Świnoujścia 11 grudnia 2015 r., już za rządów PiS.

17 czerwca 2016 r. nastąpiła pierwsza dostawa komercyjna LNG. Od tego czasu do gazoportu dotarły transporty skroplonego gazu m.in. z Kataru, USA czy Norwegii.

Wliczając pierwszą, techniczną dostawę z grudnia 2015 r., w ramach 99 transportów metanowce przywiozły do Świnoujścia prawie 18,5 mln m sześc. LNG, co odpowiada 10,8 mld m sześc. gazu.
PGNiG rezerwuje obecnie 100 proc. mocy regazyfikacyjnych terminala, wynoszących 5 mld m sześc. rocznie.

W 2019 r. PGNiG sprowadziło przez gazoport LNG odpowiadające prawie 3,5 mld m sześc. gazu i było to o ponad jedną czwartą więcej niż w 2018 r.

Tylko w I kwartale tego roku dostawy LNG sięgnęły miliarda m sześć. gazu po regazyfikacji i były o ponad jedną trzecią większe niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Dzięki sprowadzaniu gazu tą drogą, udział LNG w portfelu importowym PGNiG w 2019 r. przekroczył 23 proc.

W ostatnich miesiącach Gaz-System i Polskie LNG podpisały szereg umów na rozbudowę terminala do zdolności regazyfikacyjnych na poziomie 8,3 mld m sześc. rocznie.

W gazoporcie powstanie trzeci zbiornik, drugie nabrzeże i nowe funkcjonalności, m.in. możliwość załadunku LNG na statki i cysterny kolejowe.

PAP, IAR, PGNiG, Gaz-System, LNG Polska, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jest komplet pozwoleń na budowę wszystkich odcinków. Baltic Pipe wszedł w fazę realizacji

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 14:20
Uzyskanie od administracji szwedzkiej pozwolenia na układanie gazociągu Baltic Pipe oznacza, że Gaz-System ma komplet pozwoleń na budowę dla wszystkich odcinków projektu, w każdym z krajów, przez które gazociąg ma przebiegać - wynika z poniedziałkowego komunikatu spółki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Naimski o gazie z Rosji: od stanu uzależnienia do stanu suwerenności

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 11:07
Ok. 10 mld m sześc. rosyjskiego gazy rocznie, który kupujemy, zostanie zastąpione dostawami z Morza Północnego i w postaci skroplonego gazu LNG do gazoportu w Świnoujściu - mówi pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w wywiadzie w "Gazecie Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska coraz bardziej bezpieczna energetycznie - kolejne 2 mld zł na rozbudowę gazoportu w Świnoujściu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 13:44
Polska jeszcze bardziej uniezależnia się od rosyjskiego gazu - w Warszawie podpisano kolejne umowy dotyczące rozbudowy Terminala LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, do którego trafia surowiec z Bliskiego Wschodu i USA. Wartość nowych inwestycji wynosi blisko 1,9 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: gazoport wzmacnia potencjał i współpracę państw UE. Setna dostawa LNG do Świnoujścia

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 14:00
- Gazoport wzmacnia potencjał i współpracę państw UE - wskazał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w piątek podczas wyładunku 100. dostawy LNG w gazoporcie w Świnoujściu. Wyraził nadzieję, że ta dostawa to zapowiedź kolejnych udanych przedsięwzięć.
rozwiń zwiń