X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Polska coraz bardziej bezpieczna energetycznie - kolejne 2 mld zł na rozbudowę gazoportu w Świnoujściu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 13:44
Polska jeszcze bardziej uniezależnia się od rosyjskiego gazu - w Warszawie podpisano kolejne umowy dotyczące rozbudowy Terminala LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, do którego trafia surowiec z Bliskiego Wschodu i USA. Wartość nowych inwestycji wynosi blisko 1,9 mld zł.
Gazoport w Świnoujściu
Gazoport w ŚwinoujściuFoto: Polskie LNG

Chodzi o budowę drugiego nabrzeża i trzeciego zbiornika na LNG. Inwestycja ma być gotowa w 2023 roku.

Umowę zawarła spółka Polskie LNG z grupy Gaz-System oraz zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście z konsorcjum firm PORR S.A. i TGE Gas Engineering GmbH.

Gazoport w Świnoujściu wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski, nasza obecność na Bałtyku

Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski powiedział, że inwestycja stanowi istotny element strategii wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski. Podkreślił, że polski terminal to jeden z najbardziej efektywnie wykorzystywanych gazoportów w Europie. - Po rozbudowie tak pozostanie - dodał.


gaz 1200 free
Rozmowy Duda-Trump o energetyce. Szef PGNiG: w przyszłości najwięcej gazu będziemy brać z USA

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślił, że inwestycja ta wpisuje się w program realizacji strategicznych inwestycji morskich, które znacząco zwiększają potencjał Polski na Bałtyku.


Posłuchaj
00:25 gaz 1.mp3 Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślił, że inwestycja ta wpisuje się w program realizacji strategicznych inwestycji morskich, które znacząco zwiększają potencjał Polski na Bałtyku./IAR/.

 

 "- Port Szczecin-Świnoujście nie tylko widzi w tym swoją misję, ale i biznes - uzupełnił.

Posłuchaj
00:26 gaz 2.mp3 Prezes Zarządu spółek Polskie LNG i GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień przypomniał, że 4 lata temu terminal przyjął pierwszą komercyjną dostawę gazu skroplonego./IAR/

 

Terminal LNG w Świnoujściu:

    umożliwia odbiór gazu drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie;
    otwiera drogę do rzeczywistej dywersyfikacji źródeł dostaw gazu;
    wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski;
    trwale zmienia sytuację na rynku gazu ziemnego w Polsce;
    przyczynia się do wzrostu konkurencyjności gazu ziemnego.

Dostawy LNG do gazoportu stabilizują system gazowy w Polsce

Prezes Zarządu spółek Polskie LNG i GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień przypomniał, że 4 lata temu terminal przyjął pierwszą komercyjną dostawę gazu skroplonego. Dodał, że w tym czasie zaszły duże zmiany na rynku gazu ziemnego na świecie i w Polsce.

- W Polsce, dzięki działaniu terminala, udało się odbudować zaufanie rynku do stabilności dostaw tego surowca do odbiorców - ocenił.


Posłuchaj
00:29 gaz 3.mp3 W lutym spółka Polskie LNG podpisała umowę na rozbudowę do końca 2021 roku instalacji regazyfikacji gazu skroplonego w Świnoujściu. Dzięki temu roczna przepustowość terminala zwiększy się o 50 procent - do 7,5 miliarda metrów sześciennych. /IAR/.

 

W lutym spółka Polskie LNG podpisała umowę na rozbudowę do końca 2021 roku instalacji regazyfikacji gazu skroplonego w Świnoujściu.

Dzięki temu roczna przepustowość terminala zwiększy się o 50 procent - do 7,5 miliarda metrów sześciennych.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Za 4 lata pożegnamy się z Gazpromem: rosyjski gaz zastąpi LNG i gaz ze złóż norweskich oraz krajowy surowiec

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 12:27
Już za cztery lata Polska ma szanse na pożegnanie z Gazpromem, jeszcze dekadę temu najważniejszym dostawcą gazu do Polski. Jeżeli do 2023 roku zostanie ukończony gazociąg Baltic Pipe, który da nam rocznie 10 mld m sześc. gazu, gazoport LNG w Świnoujściu da 7,5 mld m sześc., a produkcja krajowa gazu wyniesie 4,5 mld m sześc.,  to import surowca z Rosji nie będzie już właściwie potrzebny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Gróbarczyk: nie byłoby dywersyfikacji bez gazoportu w Świnoujściu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 13:11
- To przecięcie historii z którą mieliśmy do czynienia przez wiele lat, czyli stuprocentowego uzależnienia od strony rosyjskiej, jeśli chodzi o dostawy gazu - mówił o zakupie LNG z USA w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Wskazał, że umowa została podpisana została z partnerem który "nie traktuje gazu tak jak strona wschodnia, politycznie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jest prawdziwa suwerenność". Prezydent o bezpieczeństwie energetycznym Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 09:27
Prezydent Andrzej Duda w Programie 1 Polskiego Radia mówił, że w ostatnich latach udało się zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Dziś mija 5 lat od drugiej tury wyborów, w których Andrzej Duda został wybrany na prezydenta Polski.
rozwiń zwiń