X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Fuzja Orlenu z Lotosem. Komisja Europejska przedłuża rozpatrzenie wniosku

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 11:40
Ważą się losy połączenia dwóch najważniejszych koncernów paliwowych w Polsce - PKN Orlen i Lotosu. Polska czeka na zgodę Komisji Europejskiej, która właśnie poinformowała, że ze względu na złożone przez koncern z Płocka nowe propozycje dotyczące fuzji, wydłużyła czas na podjęcie decyzji w tej sprawie do 22 lipca. Wcześniej decyzja miała zapaść do 30 czerwca.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Przypomnijmy, Komisja wcześniej wyraziła obawy, że połączenie Orlenu i Lotosu, dwóch spółek, które jako jedyne zajmują się w Polsce rafinacją ropy naftowej, może m.in. zaszkodzić konkurencji na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży paliwa.


pkn orlen stacja benzynowa free shutter 1200.jpg
Jakie korzyści i wyzwania przyniesie fuzja Orlenu z Lotosem?

Poza zastrzeżeniami odnoszącymi się do połączenia dwóch największych w kraju sieci stacji paliw Komisja miała też obawy co do wpływu transakcji na rynek dostaw paliw lotniczych oraz produktów ubocznych rafinerii.

Polski koncern uzupełnił w maju propozycje dotyczące przejęcia Lotosu

W odpowiedzi koncern z Płocka już na początku maja przesłał do Brukseli propozycje ustępstw, tak by Komisja zgodziła się na jego połączenie z Lotosem.

Środki zaradcze, jak określane to jest w języku prawniczym, zostały poddane tzw. testowi rynkowemu. Żadna ze stron nie informuje o jego wynikach, ale w poniedziałek Orlen złożył kolejny pakiet zmian uwzględniających uwagi komisji.

Na początku kwietnia Komisja przekazała Orlenowi formalne zastrzeżenia w sprawie przejęcia Grupy Lotos. Po nich nastąpiły intensywne rozmowy, w tym wysłuchanie przedstawicieli polskiej spółki przez KE, a następnie złożenie przez nich 4 maja pakietu środków zaradczych. Ostatni zestaw propozycji dotyczący fuzji został przesłany do Brukseli 25 maja.

"Strony przedstawiły zmienione zobowiązania i tymczasowy termin podjęcia decyzji przez Komisję upływa 22 lipca 2020 r." - poinformowały PAP służby prasowe Komisji.

Wcześniej termin wydania decyzji przez KE upływał 30 czerwca. Z uwagi na złożenie nowego pakietu środków zaradczych termin ten przedłużył się o dodatkowe 15 dni roboczych.

Daniel Obajtek: chcemy konkurować z globalnymi graczami

Chcąc być w Polsce konkurencyjnymi, musimy budować swoją siłę podobnie jak inne zagraniczne koncerny - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w wywiadzie opublikowanym w tygodniku "Do Rzeczy".

Pytany o to, dlaczego fuzja Orlenu i Lotosu się przeciąga i jakie z tego wynikną konsekwencje dla kierowców, prezes PKN Orlen stwierdził, że "problemem będzie brak fuzji". "Kierowcy powinni się bać, gdyby do tej fuzji nie doszło. Chcąc być w Polsce konkurencyjnymi, musimy budować swoją siłę podobnie jak inne zagraniczne koncerny" - wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, że nie do pomyślenia jest sytuacja, by "w jednym kraju funkcjonowały dwie firmy tego samego właściciela kupujące oddzielnie ropę". "Liczy się przecież efekt skali. Ten, kto kupuje ponad 50 mln ton ropy, rozmawia bezpośrednio z producentami" - podkreślił Obajtek, dodając, że zamawiający mniejsze ilości "skazani są na pośredników".

"Zakup Lotosu zapewni nam większą stabilność i przewidywalność. Oprócz optymalizacji kosztów nie będzie też dublowaniem procesów" - zaznaczył.

Proces połączenia rozpoczął się dwa lata temu

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa. W sierpniu 2019 r. PKN Orlen, Grupa Lotos i Skarb Państwa podpisały porozumienie dotyczące realizacji transakcji zakupu akcji Lotosu przez PKN Orlen od Skarbu Państwa. Porozumienie wygasa z dniem złożenia zapisów na akcje Lotosu lub z dniem 30 czerwca 2020 r. Po zgodzie KE na fuzję w pierwszym etapie odbędzie się odkup przez Orlen prawie 33 proc. akcji Lotosu od Skarbu Państwa. W drugim kroku ma nastąpić wezwanie do progu 66 proc. akcji.

IAR, PAP, PKN Orlen jk

Czytaj także

Polska nie jest zdana tylko na rosyjską ropę

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 12:32
Polska w coraz większym stopniu uniezależnia się od rosyjskiej ropy – coraz wiecej przerabianej w PKN Orlen i Lotosie ropy   pochodzi z innych kierunków niż rosyjski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fuzja Orlenu z Lotosem coraz bliżej: wniosek do Komisji Europejskiej do końca czerwca

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 15:43
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że złożenie odpowiedniego wniosku do Komisji Europejskiej, dotyczącego fuzji płockiego koncernu z Lotosem, planowane jest do końca czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest wniosek do Komisji Europejskiej ws. największej polskiej fuzji – połączenia PKN Orlen z Lotosem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 20:22
PKN złożył do Komisji Europejskiej wniosek - zgłoszenie koncentracji, w związku z planowanym przejęciem kontroli nad Lotosem - poinformowała w środę spółka.
rozwiń zwiń