X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ceny paliw wciąż niskie. Jeszcze długo nie wrócą do poziomu sprzed pandemii

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 15:52
Odmrażanie gospodarki zwiększa popyt na paliwa, stąd ich cena przestała spadać. Można się jednak spodziewać, że jeszcze długo nie wróci do poziomu sprzed pandemii, czyli powyżej 5 zł za litr benzyny. Obecnie za benzynę 95 trzeba zapłacić ok. 4 zł za litr.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Syda Productions /Shutterstock

Jak podaje Biuro Maklerskie Reflex, za benzynę bezołowiową 95 trzeba zapłacić na stacjach benzynowych niewiele powyżej 4 zł. Jednocześnie analitycy e-petrolu oceniają, że w nadchodzącym tygodniu ceny wszystkich paliw lekko wzrosną.

pal663.jpg
Tak tanio na stacjach paliwowych dawno nie było. Benzyna poniżej 4 zł za litr

Odmrażanie gospodarki oznacza wzrost popytu na paliwa

Jak wyjaśniają w piątkowym komentarzu, odmrażanie gospodarki oznacza większe zapotrzebowanie na paliwa - a większy popyt oznacza możliwość zwyżki cen. Taka sytuacja właśnie ma miejsce na krajowych stacjach benzynowych.

"Powoli żegnamy bardzo niskie ceny z czasu apogeum pandemii koronawirusa" - czytamy w komentarzu portalu e-petrol.

W przyszłym tygodniu za benzynę 95 zapłacimy od 3,97 do 4,12 zł/l

Portal prognozuje, że w okresie między 25 i 31 maja 2020 podwyżka cen na stacjach obejmie wszystkie paliwa. Według jego analityków popularna benzyna 95-oktanowa kosztować może od 3,97 do 4,12 zł/l, a średnia cena benzyny Pb98 ulokuje się na poziomie 4,32-4,44 zł/l.

"Zmiana w górę dla oleju napędowego będzie również odczuwalna i jego cena znajdzie się w przedziale od 3,99 do 4,12 zł/l. Nie będzie także obniżek cen autogazu, a średnia cena tego paliwa wyniesie od 1,69 do 1,78 zł litr" - czytamy w prognozie.

Wpływ na spadek cen paliw mają ceny ropy – ta zaczęła lekko drożeć

Według BM Reflex wzrost cen ropy Brent w okolice 36 dolarów za baryłkę przyspieszył zapoczątkowane już w poprzednim tygodniu podwyżki cen na stacjach. W piątek rano ropa Brent kosztowała 34 dol. za baryłkę, natomiast ropa WTI 31,50 dolarów.

"Odbicie cen ropy naftowej, to efekt oczekiwań na wyraźne polepszenie rynkowych fundamentów wraz z malejącą produkcją ropy naftowej oraz poprawą popytowej strony rynku" - czytamy.

Jeśli na świecie nie będzie drugiej fali pandemii, to wzrost popytu na paliwa może podnieć również cenę ropy do 40-50 dol. za baryłkę

Jak wskazało biuro, zarówno OPEC, jak i MAE oczekują wyraźniejszego odbicia i wzrostu konsumpcji w III kwartale tego roku. Jeśli w najbliższym czasie nie będziemy mieli II fali epidemii koronawirusa i powrotu do obostrzeń dotyczących przemieszczania się w poszczególnych gospodarkach, wówczas w III kwartale tego roku nadwyżka podaży ropy naftowej powinna zamienić się w niedobór podaży i spadek zapasów ropy naftowej.

"Bardzo prawdopodobne więc, że ceny ropy naftowej Brent wzrosną w rejon 50 dol za baryłkę, natomiast WTI w okolice 40 dol. za baryłkę" - oceniają analitycy BM Reflex.

Jak wskazał e-petrol, ostatnie tygodnie, w których wchodzą w życie ograniczenia w wydobyciu ropy i zaczyna odbudowywać się popyt na paliwa, pokazują, że czarny scenariusz braku dostępności pojemności magazynowych na rynku naftowym raczej się już nie zrealizuje.

"To wpływa na poprawę nastrojów wśród inwestorów, którzy coraz odważniej wracają na rynek ropy. Jeśli światowa gospodarka, zgodnie z oczekiwaniami części ekonomistów, zaliczy odbicie w kształcie litery V, to obecne poziomy cen surowca nadal mogą być atrakcyjne dla kupujących" - czytamy.

Nadmierny optymizm na rynku naftowym studzić mogą jednak ostrzeżenia dotyczące kolejnej fali epidemii. Scenariusz powrotu ograniczeń jesienią, wraz z możliwym ponownym wzrostem zachorowań na COVID-19, w dłuższym terminie będzie ciążyć notowaniom surowca i może ograniczać skalę potencjalnego wzrostu - ocenia e-petrol.

PAP, jk

Czytaj także

Tańsze paliwo na stacjach benzynowych? Koronawirus wciąż wpływa na ceny ropy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 14:25
Cena ropy na światowych giełdach jest najniższa od lipca 2017 roku. Wkrótce kierowcy powinni odczuć to przy dystrybutorach paliwa. Zdaniem ekspertów sytuacja taka może potrwać nawet kilka miesięcy, a sprawcą taniejącego paliwa jest epidemia koronawirusa, która ogranicza aktywność ekonomiczną w skali globalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia koronowirusa wpływa na sytuację na rynku paliw

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 15:59
Pandemia koronowirusa wpływa na sytuację na rynku paliw. Krzysztof Romaniuk z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego powiedział, że pandemia przełożyła się między innymi na znaczne załamanie sprzedaży na rynku europejski, jak również na amerykańskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teresa Wójcik: spadek cen paliwa najprawdopodobniej się utrzyma

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 11:20
- Chociaż od 1 maja obowiązywać będą ograniczenia w wydobyciu ropy, a do tego nie wiemy co będzie działo się w Stanach Zjednoczonych - mówiła w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Teresa Wójcik, "Tygodnik Solidarność" i BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafinerie nie chcą kupować ropy. Krach na rynku największy od niemal 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 15:05
Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w poniedziałek około godziny 14.00 taniała o ponad 39 procent i jej cena spadła poniżej 12 dolarów za baryłkę. To największy spadek zanotowany w czasie jednej sesji od co najmniej 1982 roku. 
rozwiń zwiń