X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Energetyka zmienia swój charakter. Szykują się zmiany w prawie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 07:47
Szykują się zmiany regulacji dla klastrów i spółdzielni energetycznych oraz morskiej energetyki wiatrowej. Ministerstwo Klimatu nie wyklucza także modyfikacji projektu polityki energetycznej. Minister klimatu Michał Kurtyka podkreśla, że konieczność zmian wynika ze zmiany charakteru energetyki, zyskuje ona coraz bardziej lokalny wymiar.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, yuttana Contributor Studio

Lokalny wymiar energetyki będzie elementem transformacji energetycznej, ale aby doszło w tym obszarze do przełomu, potrzebne są pewne elementy wsparcia i regulacji.

– Będziemy chcieli w najbliższym czasie zaproponować rozwiązania regulacyjne, odblokowujące lokalny wymiar energii – oświadczył Michał Kurtyka. Jako przykład tego wymiaru podał klastry i spółdzielnie energetyczne.

Jakość energii z wiatru na morzu jest atrakcyjna

Jego zdaniem, transformacja energetyczna uda się, gdy uwolniony zostanie odpowiedni potencjał inwestycyjny.

– Można to robić za pomocą właściwych systemów wsparcia. Chcemy zaproponować zmodyfikowaną ustawę o wietrze na morzu, uwzględniając uwagi z konsultacji publicznych projektu – powiedział szef resortu.

Jak dodał, wśród modyfikacji miałyby się znaleźć ramy finansowania potężnych inwestycji. Jego zdaniem, „jakość energii” z wiatru na morzu jest dla systemu atrakcyjna, a w ciągu dekady powinniśmy mieć 8 GW, a być może i więcej mocy zainstalowanej w morskich wiatrakach.

Kurtyka ocenił, że polski system elektroenergetyczny w nadchodzących latach będzie silnie ewoluował. Jak mówił, stoimy przed wyzwaniem zbudowania równoległego, zeroemisyjnego systemu o podobnej skali do tego istniejącego. Według ministra klimatu, polski system w dzisiejszej formie cierpi na brak elastyczności, a ministerstwo musi myśleć o ewolucji przez pryzmat zwiększenia elastyczności i będzie ją promować.

Jak ułatwić rozwój źródeł odnawialnych?

Minister klimatu wskazał też na potencjalny problem, przed jakim staną dominujące w polskim modelu rynku energii pionowo zintegrowane podmioty – spółki energetyczne. Transformacja wymaga kapitału, w tym kontekście podmioty te staną przed dylematem, jak dostosować swoją strukturę do zróżnicowanych możliwości pozyskiwania kapitału. Dziś coraz trudniej pozyskać kapitał dla przedsięwzięć w obszarze energetyki konwencjonalnej.

Wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński zaznaczył z kolei, że resort chce jeszcze popracować nad projektem Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. i rozważyć, co jeszcze da się w nim zrobić, żeby na przykład ułatwić rozwój źródeł odnawialnych. Wkrótce zobaczymy pierwsze efekty tych prac – zapewnił.

Bezpieczeństwo energetyczne państwa

Konieczność pewnych zmian w energetyce wiatrowej na morzu widzi także Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Według niego opinię na temat pozwolenia, dotyczącego budowy morskiej farmy wiatrowej, powinien wydawać szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

„Budowa morskiej elektrowni wiatrowej w wyłącznej strefie ekonomicznej, przyłączonej do polskiego systemu elektroenergetycznego, stanowi potencjalne zagrożenie dla stabilności funkcjonowania systemu elektroenergetycznego oraz bezpieczeństwa energetycznego państwa. Zagrożenie to może wystąpić w szczególności w sytuacji, w której morskie farmy wiatrowej posiadałby podmiot należący do państwa, które używa energetyki jako jednego z narzędzi polityki zagranicznej” – pisze w swojej opinii do ustawy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/cleanerenergy.pl/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kurtyka: w UE jest zrozumienie dla wyjątkowej sytuacji polskiej energetyki

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 18:52
- Wyjątkowość polskiej sytuacji wymaga dodatkowego wysiłku, inwestycji i przekazania pieniędzy na regiony i miejsca, które będą szczególnie oddalone od celu neutralności klimatycznej - powiedział w Brukseli minister klimatu Michał Kurtyka
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijne pieniądze na transformację energetyczną. Polska dostanie najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 12:12
Dwa miliardy euro dostanie Polska z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przeznaczonego na pomoc dla unijnych regionów odchodzących od węgla - poifnormowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy: rząd i kraje związkowe uzgodniły plan zamykania elektrowni węglowych

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 05:20
Rząd federalny i cztery kraje związkowe, w których wydobywany jest węgiel, osiągnęły w nocy ze środy na czwartek porozumienie ws. planu zamykania elektrowni na węgiel brunatny. Nie podano jednak szczegółów tego porozumienia.
rozwiń zwiń