X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Rusza budowa gazociągu łączącego Polskę z Litwą

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 13:18
Litwa rozpoczęła przygotowania do budowy połączenia gazowego z Polską. Według kontraktu zawartego pod koniec grudnia, tak zwany interkonektor gazowy Polska-Litwa ma powstać do końca 2021 roku.
Gazociąg - zdj. ilustracyjne
Gazociąg - zdj. ilustracyjneFoto: evgenii mitroshin/ Shutterstock

Projekt interkonektora gazowego Polska-Litwa (ang. GIPL – Gas Interconnection Poland – Lithuania) zakłada budowę nowego transgranicznego gazociągu, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. Stronami projektu są GAZ-SYSTEM SA – operator polskiego systemu przesyłowego oraz AB Amber Grid – operator litewskiego systemu przesyłowego, wcześniej AB LIETUVOS DUJOS.

Całkowity koszt inwestycji to blisko 500 mln euro, z czego ponad 60 proc. zostanie pokryte z budżetu Unii Europejskiej.

200 km na Litwie, 343 km w Polsce

Wczoraj Łotwa, Estonia i Finlandia poinformowały o utworzeniu, dzięki gazociągowi Balticonnector, wspólnego rynku gazu. Polsko-litewski interkonektor potrzebny jest między innymi dla integracji fińskiego i bałtyckiego rynku gazu. Inwestycja wpisuje się w strategię dywersyfikacji dostaw gazu w celu uniezależnienia dostaw tego surowca od Rosji.

Gazociąg ma się rozpoczynać w miejscowości Jawniuny, położonej niedaleko Wilna. W pierwszym etapie prac rury zostaną ułożone do miejscowości Olita, a następnie zbudowany będzie odcinek do rejonu łoździejskiego, który graniczy z Polską. Na terenie Litwy powstanie niecałe 200 km gazociągu, który ma mieć w całości przeszło 500 km.

Litewski operator przesyłu gazu, spółka „Amber Grid”, poinformowała, że polski „Izostal” rozpoczął dostarczanie rur na Litwę. Ponadto oznaczane są trasy przyszłego gazociągu, a teren oczyszczany jest z ewentualnych niewybuchów. Prace prowadzą też archeolodzy.

Polski odcinek planowanego połączenia od listopada 2019 ma już komplet pozwoleń na budowę. Będzie liczył 343 km i ma być ukończony w 2022 r. Gazociąg Polska-Litwa – jak podkreśla Gaz-System – będzie najdłuższym interkonektorem pozostającym w zarządzie spółki. Przebiegać będzie przez trzy województwa: podlaskie, mazowieckie oraz warmińsko-mazurskie.

Eliminacja "wysp energetycznych"

Projekt realizowany jest od 2011 roku, gdy Komisja Europejska przyznała inwestorom dofinansowanie do prac projektowych i koncepcyjnych.

W październiku 2013 roku Komisja przyznała inwestycji status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” („Project of Common Interest”), a dwa lata później polski i litewski operator systemu przesyłowego podpisali umowę trójstronną z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci (Innovation Network Executive Agency – INEA) w sprawie pomocy finansowej UE dla projektu „Budowa gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Litwa (GIPL) wraz z infrastrukturą towarzyszącą”.

Projekt ma przyczynić się do eliminacji "wysp energetycznych" czyli regionów uzależnionych od dostaw gazu wyłącznie z jednego kierunku, a także do zintegrowania krajów bałtyckich z rynkiem gazu Unii Europejskiej.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/gaz-system.pl/DoS, md

Zobacz więcej na temat: Litwa energetyka gaz POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marszałek Senatu: Polska powinna współpracować z Litwą w energetyce i wojskowo

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 06:53
- Energetyka, współpraca polityczna i gospodarcza oraz współpraca w ramach NATO - to płaszczyzny współdziałania z Litwą obecnie i na przyszłość - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Ocenił, że nasze kontakty z Litwą są najlepsze od lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Litwa sygnalizuje, że Polska jest jej najważniejszym partnerem

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 17:13
Relacje Polski i Litwy są teraz najlepsze od 10-15 lat i jest olbrzymi potencjał, by poprawiały się jeszcze bardziej – ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Łukasz Jasina, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG: nadbrzeżna stacja odbioru i przeładunku LNG w Kłajpedzie na wyłączność

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 12:30
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wchodzi na małoskalowy rynek gazu skroplonego na Litwie. Umowa podpisana z Klaipedos Nafta będzie obowiązywała od kwietnia 2020 roku przez 5 lat.
rozwiń zwiń